Chiny

Taxkorgan


Historia

Taxkurgan ma długą historię jako przystanek na Jedwabnym Szlaku. Zbiegały się tu główne szlaki karawan prowadzące do Kaszgaru na północy, Kargilik na wschodzie, Badakhshan i Wachan na zachodzie oraz Chitral i Hunza na południowym zachodzie (dzisiejszy Khyber Pakhtunkhwa i Gilgit-Baltistan w Pakistanie).

Około 2000 lat temu, w czasach dynastii Han, Taszkurgan był głównym ośrodkiem Królestwa Puli (蒲犁), o którym mowa w Księdze Han (Historia Chin spisana w 111 roku) i Księdze Późniejszego Hana (obejmuje historię dynastii Han od 6 do 189 n.e.). Później Taxkorgan stał się znany jako Varshadeh. Wspomniany w okresie Wei i Jin jako Manli (满犁).

Księga Późniejszego Hana
Księga Han wyrzeźbiona w dynastii Ming w zbiorach Biblioteki Kameralnej Tian Yi

Znaczna część historyków utożsamia go z opisaną przez Klaudiusza Ptolemeusza Kamienną Wieżą, do której mieli dotrzeć wysłannicy greckiego kupca Maesa Titianusa.

Jednak inni uczeni nie zgadzają się z tą identyfikacją, chociaż pozostaje ona jednym z czterech najbardziej prawdopodobnych miejsc kamiennej wieży.

Wieki później Taxkorgan stał się stolicą Królestwa Sarikol położonego w górach Pamiru, a później Qiepantuo (謁盤陀) pod panowaniem Persów. W północno-wschodnim narożniku miasta znajduje się ogromna forteca znana jako Fort Taxkorgan, pochodząca z czasów dynastii Yuan (1279–1368 n.e.) i będąca przedmiotem wielu barwnych lokalnych legend. W pobliżu twierdzy znajduje się zrujnowana świątynia ognia.

Brytyjski archeolog Aurel Stein argumentował, że sądząc po topografii i pozostałościach znalezionych wokół Taxkorganu, fort i związane z nim osady były wyraźnie centralne dla szerszego obszaru Sarikol, kontrolując trasy z Oxus do oaz w południowym Turkiestanie.

Miejsce to stanowiło w starożytności ważny punkt jedwabnego szlaku, w którym Chińczycy wymieniali towary z miejscowymi oraz hinduskimi kupcami.

W 1959 r. powstała gmina Taxkorgan. W 1985 roku gmina Taxkorgan stała się miastem o tej samej nazwie.

Taxkorgan znajduje się w zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang, w prefekturze Kaszgar. Jest to siedziba tadżyckiego powiatu autonomicznego Taxkorgan. W 2004 roku gmina miejska liczyła 5464 mieszkańców


TAO

TAO czyli po polsku Tadżycki Okręg Autonomiczny Taxkorgan znajduje się 400 kilometrów na południowy zachód od miasta Kaszgar. Znajduje się na dachu świata, na Płaskowyżu Pamiru i wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku.

Taxkorgan w języku tadżyckim oznacza „Kamienne miasto”. Zostało tak nazwane, ponieważ Kamienne Miasto znajduje się zaledwie 100 metrów od Tadżyckiego Okręgu Autonomicznego Taxkorgan, a historia miasta sięga czasów dynastii Han około 2000 lat temu.

Jest to miejsce, w którym z pokolenia na pokolenie żyła starożytna tadżycka grupa etniczna. Większość z 26 500 Tadżyków żyje w zwartych społecznościach w Taxkorgan, a reszta jest rozrzucona po obszarach w południowym Xinjiangu, w tym w Shache, Zepu, Yecheng i Pishan. Tadżykowie w Taxkorgan żyją obok Ujgurów, Kirgizów, Xibów i Hansa.

Taxkorgan to ostatnie chińskie miasto, zanim autostrada Karakorum dotrze do granicy z Pakistanem. Ludzie, którzy tu mieszkają, to głównie Tadżykowie, mający perskie pochodzenie etniczne.

Bazar, w tle Pamir. Taxkorgan

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji miasta jest fort Taxkorgan. Taxkorgan został nazwany na cześć Kamiennego Miasta lub Kamiennego Fortu. Zlokalizowany jest na północ od centrum miasta. Fort ma historię sięgającą ponad 2000 lat. Znajduje się w miejscu, gdzie spotykają się środkowe i południowe szlaki jedwabne z Kasgar, Yarkand i Kargilik. Fort Taxkorgan to ruiny królestwa tadżyckiego. Zbudowany został 20 metrów powyżej poziomu miasta Taxkorgan. Aby podnieść podstawę pałacu, sprowadzono skały z pobliskich gór. Do dzisiejszego dnia przetrwały tylko niektóre fragmenty murów oraz wejście do miasta.

Fort Taxkorgan z zachowanymi murami, wejściem i podstawą pałacu
Zachowane mury fortu. W tle Pamir.

Dojazd

Będąc w Chinach, do Tadżyckiego Okręgu Autonomicznego Taxkorgan dojechałem z Kaszgar prywatnym transportem. Tadżyk wybierał się do rodziny i wziął mnie za niewielką opłatą. Za przejazd zapłaciłem 260CNY/ok. 145PLN. Plusem było to, że kierowca dobrze mówił po angielsku. Samochód był duży i wygodny. A to ważne bo podróż trwa ponad 5 godzin.

Nie wiem czy istnieje komunikacja publiczna. Wiem, że można kupić wycieczkę. Ale nie znam ceny.

Coś słyszałem o minibusach ale nie wiem co i jak.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!