Świnoujście
Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które położone jest na 44 wysepkach oraz na 3 dużych wyspach Uznam, Wolin i Karsibór. Jest to najdalej wysunięte na północny zachód miasto w naszym kraju, w województwie zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem, położone nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim, Jedno z najpiękniejszych jakie było mi dane do tej pory zwiedzić w naszym kraju. Pełne pięknych zabytków oraz otoczone piękną naturą.
Komunikacja pomiędzy wyspami odbywa się dzięki przeprawie promowej przy użyciu promów Bielik. 17 września 2018 prezydent miasta podpisał z konsorcjum PORR S.A., PORR Bau GmbH, Gulemark i Energopol Szczecin S.A. umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu pod Świną. Obecnie przewiduje się, że w marcu 2021 rozpocznie się dopiero drążenie tunelu tarczą TBM, a sam tunel o długości 1.44km ma być gotowy do września 2022. Koszt inwestycji szacuje się na 1mld PLN.
Co zatem można zobaczyć w Świnoujściu?
Na początek można udać się na wyspę Karsibór i zwiedzić basen U-bootów, Powstał w 1944 roku, jako stała baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina. Obok basenu stoi ruina hali warsztatowej, w której obsługiwano zawijające tu okręty, w której remontowano U-Booty. Następnie możemy zwiedzić trzy z czterech zachowanych w mieście fortów: Fort I Gerharda inaczej zwany Wschodnim przy ul. Ku Morzu 5. Oprócz Fortu Gerharda w mieście znajdują się jeszcze 2 inne forty: Fort III Anioła który został zbudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie) oraz Fort IV Zachodni przy ul. Jachtowej, zbudowany w latach 1843-1863, który był wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie. Oba forty znajdują się przy ulicy Jachtowej. Fort Anioła przy Jachtowej 158 a Fort Zachodni przy Jachtowej 1.
Następnie możemy udać się do latarni morskiej. Latarnia morska znajduje się przy ul. Bunkrowej 2 i została zbudowana w 1858r. Latarnia w Świnoujściu należy do najwyższej nad Bałtykiem i jest jedną z najwyższych na świecie. Na szczyt latarni prowadzi 308 stopni, skąd rozpościera się widok na okolicę i pobliski Fort Gerharda.
Kolejną atrakcją, o której warto wspomnieć i którą warto odwiedzić jest Podziemne Miasto na Wyspie Wolin. Kompleks położony jest między stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą:
- 300 metrów od drogi S3 i przystanku komunikacji miejskiej,
- 400 metrów od stacji PKP Przytór,
- 4 km od Fortu Gerharda, Latarni Morskiej i Dworca PKP Świnoujście.
Zwiedzanie kompleksu: tel.: 789-072-244. Bilet: 17PLN, ulgowy: 12PLN
Niedaleko Podziemnego Miasta znajduje się inna atrakcja turystyczna: Wieża dalmierz Baterii Goeben. Wieża powstała w latach 1938-39 i przeznaczona była do zwalczania okrętów liniowych na Zatoce Pomorskiej. Składała się z dwóch części: wieży dowodzenia i stanowisk artyleryjskich.
Kolejnymi ciekawymi zabytkami są falochrony, których pochodzenie datuje się na koniec XVIII i pocz. XIX wieku. Najsławniejszym jest Falochron Zachodni, na końcu któryego znajduje się najsłynniejszy znak nawigacyjny Stawa Młyn, czyli znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Znajduje się przy ujściu Świny do Bałtyku. Stawa Młyn powstał w latach 1873-74 w czasie modernizacji toru wodnego. Jest najpopularniejszym symbolem miasta. Stanowi część oficjalnego logo miasta. Inne falochrony to Falochron Centralny budowany w latach 1818–1923, na prawobrzeżnej części miasta na wyspie Wolin przy ujściu Świny o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza (najdłuższy falochron kamienny w Europie). Oraz trzeci falochron – Falochron Wschodni – wybudowany w latach 2010–2013 na potrzeby nowego portu zewnętrznego, mieszczącego stanowisko wyładunkowe terminalu gazowego.
Na wschodnim skraju wyspy Uznam przy ul. Mieszka I znajduje się zabytkowy Park Zdrojowy z XVIII w. , który powstał według projektu architekta ogrodów królewskich m.in. w Berlinie i Poczdamie – Petera Josefa Lene. Założenie parku pokrywa się z początkami Świnoujścia w 1765r. W parku znajduje się roślinność śródziemnomorska ze starodrzewiem liczącym ok. 150 lat, 17 km alejek i ścieżek. Niedaleko parku znajduje się Kapitanat Portu z 1870 roku. W okolicy znajduje się zabytkowa kotwica.
W pobliżu parku, przy ul. Ignacego Paderewskiego 7, znajduje się wieża widokowa po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej na wskutek działań wojennych.
Wieża widokowa: lipiec-wrzesień: 10-18, bilet: 10PLN.
200m w od Parku Zdrojowego w kierunku zachodnim, przy ul. Piastowskiej 11 zlokalizowany jest Kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza. Jest to neogotycka światynia z końca XIX stulecia – do II wojny światowej był to jedyny kościół katolicki w Świnoujściu We wnętrzu można oglądać witraże o dużej wartości artystycznej.
Oprócz tego przy Placu Rybaka 1 swoją siedzibę ma Muzeum Rybołóstwa Morskiego. Budynek zbudowano w 1805 r. i pierwotnie znajdował się tu ratusz. Obecnie w budynku siedzibę ma muzeum, które w swoich zbiorach prezentuje historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, kolekcje bursztynu, okazy fauny morskiej oraz rafy koralowej. Warto skorzystać z wolnego czasu i odwiedzić muzeum. Przed muzeum znajdują się dwie tablice. Pierwsza z 1993r. „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz druga, miedziana z 24 czerwca 2005r., upamiętniająca tragedię lugrotrawlerów „Czubatki” i „Cyranki”. Ufundowana w 50 rocznicę zatonięcia na Morzu Północnym statków rybackich „Czubatka” i „Cyranka”, które pływały pod banderą świnoujskiej „Odry”, łowiąc śledzie na Morzu Północnym, na bogatych łowiskach Dogger Bank. Przed muzeum znajduje się również wielka zabytkowa kotwica.
300 metrów od Muzeum, przy Placu Kościelnym 1 znajduje się Kościół pw. Chrystusa Króla z XVIII wieku. Kościół został wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni, która stała w tym miejscu. W nawie głównej znajduje się drewniany model statku-korwety z 1881 roku, który podwieszony jest do sufitu.
W Świnoujściu na wyspie Uznam znajduje się także Port Wojenny. Jest to dobra okazja aby zrobić kilka zdjęć polskiej floty.
Na wyspie Karsibór, przy ul. 1 Maja znajduje się kościół gotycki z XV wieku. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bo o nim tu mowa, stoi w miejscu historycznej przeprawy przez Świnę do Przytoru, na prastarym szlaku handlowym wokół Bałtyku. W 1630, w oczekiwaniu na przeprawę swoich wojsk, w kościelnej plebanii kwaterował przez 5 dni szwedzki król Gustaw II Adolf. Kościół posiada cenne wyposażenie:
- ołtarz z XV w.,
- barokowa ambona z XVIII w.,
- dzwon z XVI w,
- W kruchcie epitafium szwedzkiego admirała Larsa Mathsona Strußhjelma, zmarłego w Karsiborze oraz tablica upamiętniająca mieszkańców poległych podczas wojen napoleońskich (1813-14),
- Anioł chrzcielny, drewniany, zawieszany nad chrzcielnicą,
- Okazały wotywny model z 1909, żaglowca Kolumbia, z 1668,
- Empora muzyczna z XIX-wiecznymi organami,
Do kościoła dojeżdza autobus nr.5 spod dworca kolejowego w Świnoujściu. Przystanek: 1 maja – kościół.
Niedaleko kościoła, na wyspie Karsibór zlokalizowana jest ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Rezerwat znajduje się na powierzchni 180ha podmokłych łąk. W kilku miejscach znajdują się rozlewiska. Jest to enklawa dzikiego ptactwa, posiadająca rangę europejską, obserwuje się tu około 140 gatunków ptaków. Występują tu rzadkie gatunki: wodniczki, orzeł bielik, kania rdzawa , błotniak łąkowy, derkacz , batalion – gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Do rezerwatu można się dostać przeprawą promową przez most nad Starą Świną, przy przeprawie KARSIBÓR. Dojeżdza autobus nr. 5. Wysiadamy na przystanku 1 maja – kościół.
Ciekawą atrakcją na wyspie Karsibór może być również pomnik poświęcony lotnikm RAF-u. Zlokalizowany jest on przy ulicy Kanałowej. Pomnik upamiętnia 7 lotników bombowca Lancastera Mk.I. o numerze seryjnym NG 288, oznaczenie taktyczne KC-V z legendarnego 617 Dywizjonu Bombowego RAF „Dambusters”. Bombowiec został zestrzelony 16 kwietnia 1945 roku, w trakcie bombardowania krążownika „Lutzow”. Po wojnie w dniu 2 marca 1949 w obecności przybyłych do Świnoujścia przedstawicieli Brytyjskiej Komisji Wojskowej dokonano ekshumacji zwłok lotników. Ich prochy przewieziono następnie do Poznania i pochowano pod imiennymi mogiłami na cmentarzu Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Cytadeli Poznańskiej.
W miejscu grobu jest dziś pomnik, który zwieńczony został oryginalnym tylnym statecznikiem z maszyny Lancastera Mk.I. o numerze NG 288.
Centrum Informacji Miejskiej zlokalizowane jest przy Placu Słowiańskim 6. Możemy również sięgnąć po informacje na stronie miasta.
Jak już nam się znudzi zwiedzanie Świnoujścia to możemy skorzystać z bogatej oferty promowej i wybrać się jedną z wielu wycieczek do Danii, Szwecji bądź sąsiednich Niemiec.
Wycieczki promowe do Danii i Szwecji – https://polferries.pl/
Wycieczki promowe do Danii i Szwecji – https://www.unityline.pl/
Wycieczki do Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck promem