Lotnictwo

Somalia odzyskuje status klasy A

Somalijska przestrzeń powietrzna została podniesiona do klasy A, co oznacza, że służby kontroli ruchu lotniczego znów działają zgodnie z międzynarodowymi standardami. Wznowienie pełnej służby ATC następuje po 30 latach. Taką informację podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych.

IATA potwierdziła zmianę klasyfikacji przestrzeni powietrznej Regionu Informacji Lotniczej Mogadiszu w oświadczeniu wydanym w środę.

Według IATA przestrzeń powietrzna klasy A to niebo nad bazową wysokością około 24 500 stóp (7467 metrów) nad poziomem morza. W nim wszystkie loty muszą być dopuszczone przez kontrolę ruchu lotniczego, która odpowiada za utrzymanie prawidłowej separacji między statkami powietrznymi, co wymagało od FIR Mogadiszu zainstalowania nowego sprzętu. IATA twierdzi, że posunięcie to znacznie poprawi bezpieczeństwo w regionie i zwiększy wydajność.

Reklasyfikacja somalijskiej przestrzeni powietrznej do klasy A weszła w życie o godzinie 00:01 czasu lokalnego w czwartek 26.01.2023 (16:01 czasu wschodniego), poinformowali somalijscy urzędnicy.

Upadek państwa w Somalii w 1991 roku zakończył kontrolę tego kraju nad przestrzenią powietrzną. Kontrola ta była prowadzona z Nairobi w sąsiedniej Kenii od 1992 r. do czerwca 2018 r., kiedy to rząd somalijski przekazał zarządzanie przestrzenią powietrzną Mogadiszu. Przestrzeń powietrzna Somalii przez dziesięciolecia była klasyfikowana jako przestrzeń powietrzna klasy G, czyli niekontrolowana przestrzeń powietrzna. Rząd Somalii z zadowoleniem przyjął zmianę klasyfikacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!