Muzea

Skansen Stroczyca


Historia

Białoruskie państwowe muzeum ludowej architektury drewnianej i dawnego życia codziennego powstało w pobliżu wsi Stroczyca w 1976 roku. To skansen, który prezentuje przykłady ludowej architektury drewnianej z różnych regionów Białorusi. Wszystkie zabytki architektoniczne w muzeum to autentyczne stare drewniane budynki, które zostały przywiezione z różnych części Białorusi, zebrane na terenie muzeum i starannie odrestaurowane.

Muzeum to jest szeroko znane wśród Białorusinów pod nazwą „Stroczyca”, choć w oficjalnej nazwie muzeum nawet to słowo nie brzmi. Faktem jest, że skansen znajduje się między miejscowościami Stroczyca i Ozierce.

Obie te wsie znajdują się w powiecie Mińskim obwodu Mińskiego na Białorusi. Geograficznie większość ekspozycji muzeum znajduje się bliżej wsi Stroczyca, ale muzeum jest oddzielone od tej wioski rzeką Ptycz. Dlatego wejście do muzeum odbywa się tylko od strony miejscowości Ozierce.


O skansenie

Białoruskie państwowe muzeum ludowej architektury drewnianej i dawnego życia codziennego to skansen, który daje odwiedzającym zupełnie niepowtarzalną okazję zanurzenia się w klimat minionych stuleci i zapoznania się z tradycyjną białoruską architekturą XVIII i XIX wieków, a także z życiem Białorusinów na przełomie XIX i XX wieków.

Wśród zabytków architektury prezentowanych w muzeum znajduje się kilka kościołów (unicki, prawosławny, katolicki), wiele domów chłopskich i kilka młynów. Znajduje się tu również szkoła, kaplica, dzwonnica, folwark, łaźnia, karczma oraz wiele budynków gospodarczych i przemysłowych o różnym profilu i przeznaczeniu.

Kościoły prezentowane w muzeum zostały zbudowane w XVIII wieku. Pozostałe zabytki architektoniczne zostały pierwotnie zbudowane w XIX wieku, a pojedyncze budynki pochodzą z początku XX wieku.

Łącznie ekspozycja muzeum zawiera ponad 25 zabytków białoruskiej ludowej architektury drewnianej XVIII – początku XX wieku. Jednocześnie w zabytkach odrestaurowano tradycyjne wnętrza z zachowaniem wysokiej jakości i historycznej poprawności. We wnętrzach budynków znajdują się kompletne zestawy dopasowanych mebli, a także zabytkowe artykuły gospodarstwa domowego i narzędzia.

Ekspozycja muzeum opiera się na utworzeniu odrębnych działów zgodnie z warunkowym podziałem terytorium Republiki Białoruś na sześć regionów historyczno-etnograficznych: Centralna Białoruś, Obszar przy rzece Dniepr, obszar jezior, obszar przy rzece Niemen, Polesie Wschodnie i Polesie Zachodnie.

Skansen znajduje się na terenie o bardzo ciekawym krajobrazie. Faktem jest, że warunkiem wstępnym lokalizacji sektorów wystawienniczych wewnątrz muzeum jest odzwierciedlenie naturalnych i geograficznych cech odpowiedniego regionu.

Krajobraz muzeum przypomina miniaturową Białoruś. Są wysokie wzgórza, zielone łąki, pola, częste zagajniki i różnego rodzaju lasy, rzeka, w pobliżu jest nawet jezioro, ale nie jest to część muzeum, a brzegi rzeki w niektórych miejscach to małe bagna. Białoruskie państwowe muzeum architektury ludowej i stylu życia wiejskiego to doskonałe miejsce na wypoczynek i wybitne miejsce na weekendowy wyjazd turystyczny. 

Na zwiedzanie całej ekspozycji radzę przeznaczyć kilka godzin ze względu na fakt, że teren jest ogromy. Każdy obiekt na terenie skansenu „Stroczyca” posiada tabliczkę informacyjną w języku rosyjskim i angielskim.


Godziny otwarcia

Adres: Skansen „Stroczyca” we wsi Azjarco

godziny otwarcia: środa – niedziela: 11:00-19:00 od kwietnia do października

Muzeum jest zamknięte: poniedziałek, wtorek oraz wszelkie święta kościelne i państwowe

Strona WWW: https://en.etna.by/

Cena biletu: normalny: 8BYN, ulgowy: 4BYN


Dojazd

Muzeum znajduje się 4 km od Mińska, za obwodnicą miejską.

Do Skansenu „Stroczyca” dojedziemy z dworca autobusowego Paudniova-zachodniaja (АС Паўднёва-заходняя) i udamy się do przystanku, który znajduje się na wprost wejścia do skansenu Pavarot da muzieja (Паварот да музея).

W galerii poniżej znajdą się zdjęcia rozkładów jazdy autobusów do/z skansemu.

Minibusy odjeżdżają z przystanku w pobliżu wejścia do sklepu „Kirmash” (Кірмаш) w pobliżu stacji metra „Piatroušchyna”. Minibusy kursują co 30-40 minut w dniu roboczym. W sobotę i niedzielę minibusy kursują co godzinę. Bilet kosztuje 1.50BYN.

Wszystkie sposoby dojazdu do skansenu: https://en.etna.by/museum/driving-directions.html


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!