Setenil
O mieście
Położone na północno-wschodnim krańcu prowincji Kadyks Setenil jest jednym z tych miast, których początki są zagadką. Po pierwsze, jego jaskinie z czarniawymi sufitami przenoszą nas z powrotem do prehistorii, kiedy nasi prymitywni towarzysze prawdopodobnie używali ich jako naturalnego schronienia. Pierwsze ślady ludzkości datowane są na Erę Neolitu. Ze starożytnego etapu wiemy, że w jej pobliżu znajdowała się rzymska kolonia Acinipo, popularnie nazywana „Ronda la Vieja” (Stara Ronda) , ponieważ mylona była z ówczesnym Arundo, obecnym miastem Ronda. W czasie panowania królestwa arabskiego Setenil odgrywał fundamentalną rolę w rozgrywkach królewskich. W rzeczywistości, dzięki swojemu położeniu i otaczającym go skałom, miasto było siedmiokrotnie oblegane (ostatnie trwało 15 dni i miało miejsce w 1484 r.). Miasto zostało podbite przez władców katolickich. A skoro o tym mowa, legenda głosi, że nazwa Setenil pochodzi od łacińskich słów „Septem Nihil” oznaczających „siedem razy nic”. W rzeczywistości „de las Bodegas” oznacza „z winnic” i odnosi się do winnic otaczających miasto oraz doskonałego wina, które jest tu produkowane
Miasto ma kilka ciekawych zabytków. Samo w sobie jest ciekawe ze względu na fakt, że część domów zlokalizowanych jest pod jaskiniami. To najsłynniejsza cecha Setenil, która czyni ją jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w Sierra de Cadiz. Warto wspomnieć, że całe miasto zostało uznane za Conjunto Histórico-Artístico (zgrupowanie historyczno-artystyczne) w 1985 roku.
Co warto zobaczyć na miejscu?
Główną atrakcją tego miasta jest sama gmina, ze względu na urodę i oryginalność jej układu urbanistycznego, który na stromym zboczu schodzi z Zamku, dostosowując się do biegu rzeki , co nadaje mu niepowtarzalny układ o odmiennych poziomy wysokości. W niższej części mieszkańcy wykorzystali wycięcie w skale nad rzeką do budowy swoich domów . Jest to wyjątkowy przykład rodzaju zabudowy zwanej „schronieniem pod skałami ”, która w przeciwieństwie do innych konstrukcji półloglodytycznych opracowanych w Andaluzji, nie wykopuje skały, a jedynie zamyka ścianę skalną i rozwija dom wzdłużnie.
Aby je zobaczyć, polecamy wcześniej odwiedzić górną część miasteczka, skąd z punktów widokowych historycznego centrum, znanego w Setenil jako La Villa ( Mirador del Lizón i Mirador de los Cortinales) lub z Mirador de los Reyes Católicos, które znajduje się na Calle Ventosilla, w pobliżu Pustelni San Sebastián i cmentarza, widać jego układ z góry, a więc z lepszej i szerszej perspektywy. Później możesz udać się do niższej części miasta, gdzie można je zobaczyć z dołu. Patrząc na to wszystko z dołu zadajemy sobie pytanie: „Czy to nikomu nie spada?”
Pierwszym zabytkiem wartym zobaczenia jest Castillo Fortaleza czyli po prostu zamek. Aż do XV wieku była to twierdza muzułmańska otoczona grubymi murami, które chroniły mieszkańców twierdzy przed atakami z zewnątrz. Zamek stanowił dobry przykład średniowiecznej architektury wojskowej, został odbudowany pod koniec XV wieku. Pomimo nierówności terenu był całkowicie otoczony murem i posiadał co najmniej dwie duże baszty obronne. Z zestawu pozostaje tylko twierdza i cysterna. Twierdza ma kształt graniastosłupa mi ma 3 piętra. Cysterna jest konstrukcją podziemną i jest częściowo wykopana w skale na miejscu. Zbiornik ma kształt prostokąta i nakryty jest dwoma sklepieniami kolebkowymi rozdzielonymi rzędem filarów o łukach półkolistych. Dziś teren jest otwarty więc wstęp jest bezpłatny. W zamku odbywają się wystawy.
Na tyłach zamku przy Calle Villa 1 znajduje się Ratusz. Budynek ma kształt prostokąta i został zbudowany w XVIw. Wnętrze Ratusza jest niezwykłe, ponieważ ma piękny drewniany sufit z krzyżującymi się żebrami lub belkami parzystej liczby, tworzącymi pudełka z narożnikami, maswerkiem typowym dla sztuki mudejar (która dotyczy muzułmanów, którzy przeszli na wiarę chrześcijańską i żyli wg reguły chrześcijańskiej). Na dolnej belce można odczytać napis upamiętniający datę 21 września 1484 r., kiedy katolicki król i królowa odbili Setenil od hiszpańskich muzułmanów.
Obecnie budynek ten został wyremontowany, aby służyć jako Biuro Turystyczne, gdzie drewniany strop jest prezentowany dla zwiedzających. Wynika to z faktu, że jako jedyny zachował się w całej prowincji Kadyks o podobnej charakterystyce.
Pustelnia San Benito to niewielka kapliczka zbudowana w XIX wieku, położona w pobliżu Plaza de Andaluzia. Początek tu biorą procesje bractwa. Pustelnia jest otwarta w czasie nabożeństw.
Kolejną atrakcją jest kościół Matki Bożej Wcielenia. Zbudowany w XVI wieku. Architektura i sztuka gotycka oraz renesansowa. Jego styl architektoniczny jest późnogotycki ze sklepionym dachem i selera w prezbiterium i tercelete sklepienia w transepcie. Wewnątrz znajduje się kilka obrazów, podkreślających wartość Chrystusa Ukrzyżowanego (XVI-XVII w.), Ołtarz (koniec XV wieku) przedstawiający sceny z życia Chrystusa, ornat, który monarchowie katoliccy podarowali, aby odprawić pierwszą mszę, oraz kilka przedmiotów kultu o dużej wartości. Kościół nie jest otwarty dla publiczności, z wyjątkiem godzin kultu.
Na obrzeżach miasta znajduje się pustelnia San Sebastian. Zbudowana została w XV wieku i znajduje się w najwyższej części zbocza. Jest pierwszą chrześcijańska budowlą w mieście zbudowaną po podboju z końca XV wieku. Mały rozmiar i prostokątny kształt zachowuje konstruktywne cechy hiszpańskiego późnogotyckiego stylu.
Popularna legenda głosi, że poświęcenie, pod jakim znajduje się pustelnia, wynika z faktu, że podczas oblężenia królowa Elżbieta urodziła przedwczesnego syna, który zmarł kilka godzin po urodzeniu i któremu dano imię Sebastian. Pustelnia jest zamknięta dla publiczności. Otwiera swoje podwoje dopiero w Wielkanoc, na zstąpienie Chrystusa, o świcie w Wielki Piątek (od czwartku do piątku wieczorem).
Jeszcze jedną atrakcją, która znajduje się tuż poza miastem jest Kaplica Matki Bożej z Carmen. Jest to kolejna z najważniejszych budowli w dzielnicy ze względu na jej wybitne położenie w najwyższym punkcie miejskiej dzielnicy Cerrillo (małe wzgórze). Jego budowa pochodzi z XVIII wieku.
Układ nawy ma niewielki transept przykryty półkolistym sklepieniem, przypominający raczej kopułę bez tamborka. Wystrój wnętrz meblami i różnymi rzeźbami jest bardzo prosty. Zawiera wizerunek Matki Bożej Nuestra Señora del Carmen, patronki miasta.
Inne cechy, o których warto wspomnieć, to główny portyk, zbudowany między pilastrami w stylu toskańskim pod rozłupanym trójkątnym przyczółkiem, a także ceglaną podporę dzwonową na szczycie.
Jak już zobaczymy najważniejsze atrakcje miasteczka, warto się przespacerować po mieście i pozwiedzać białe domki. z których słynie Setenil.
Jak dojechać do Setenil?
Do miasta można dojechać własnym transportem oraz autobusem z Cadiz, Sevilli, Malagi czy każdego białego miasteczka w prowincji Malaga i Kadyks. Dojechać możemy np. z Arcos, z którego podróż zajmie nam mniej niż 2 godziny. Bilety kupimy na stronie Transportes Comes.