Hiszpania

Setenil



O mieście

Położone na północno-wschodnim krańcu prowincji Kadyks Setenil jest jednym z tych miast, których początki są zagadką. Po pierwsze, jego jaskinie z czarniawymi sufitami przenoszą nas z powrotem do prehistorii, kiedy nasi prymitywni towarzysze prawdopodobnie używali ich jako naturalnego schronienia. Pierwsze ślady ludzkości datowane są na Erę Neolitu. Ze starożytnego etapu wiemy, że w jej pobliżu znajdowała się rzymska kolonia Acinipo, popularnie nazywana „Ronda la Vieja” (Stara Ronda) , ponieważ mylona była z ówczesnym Arundo, obecnym miastem Ronda. W czasie panowania królestwa arabskiego Setenil odgrywał fundamentalną rolę w rozgrywkach królewskich. W rzeczywistości, dzięki swojemu położeniu i otaczającym go skałom, miasto było siedmiokrotnie oblegane (ostatnie trwało 15 dni i miało miejsce w 1484 r.). Miasto zostało podbite przez władców katolickich. A skoro o tym mowa, legenda głosi, że nazwa Setenil pochodzi od łacińskich słów „Septem Nihil” oznaczających „siedem razy nic”. W rzeczywistości „de las Bodegas” oznacza „z winnic” i odnosi się do winnic otaczających miasto oraz doskonałego wina, które jest tu produkowane

Setenil

Miasto ma kilka ciekawych zabytków. Samo w sobie jest ciekawe ze względu na fakt, że część domów zlokalizowanych jest pod jaskiniami. To najsłynniejsza cecha Setenil, która czyni ją jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w Sierra de Cadiz. Warto wspomnieć, że całe miasto zostało uznane za Conjunto Histórico-Artístico (zgrupowanie historyczno-artystyczne) w 1985 roku.


Co warto zobaczyć na miejscu?

Główną atrakcją tego miasta jest sama gmina, ze względu na urodę i oryginalność jej układu urbanistycznego, który na stromym zboczu schodzi z Zamku, dostosowując się do biegu rzeki , co nadaje mu niepowtarzalny układ o odmiennych poziomy wysokości. W niższej części mieszkańcy wykorzystali wycięcie w skale nad rzeką do budowy swoich domów . Jest to wyjątkowy przykład rodzaju zabudowy zwanej „schronieniem pod skałami ”, która w przeciwieństwie do innych konstrukcji półloglodytycznych opracowanych w Andaluzji, nie wykopuje skały, a jedynie zamyka ścianę skalną i rozwija dom wzdłużnie.

Aby je zobaczyć, polecamy wcześniej odwiedzić górną część miasteczka, skąd z punktów widokowych historycznego centrum, znanego w Setenil jako La Villa ( Mirador del Lizón i Mirador de los Cortinales) lub z Mirador de los Reyes Católicos, które znajduje się na Calle Ventosilla, w pobliżu Pustelni San Sebastián i cmentarza, widać jego układ z góry, a więc z lepszej i szerszej perspektywy. Później możesz udać się do niższej części miasta, gdzie można je zobaczyć z dołu. Patrząc na to wszystko z dołu zadajemy sobie pytanie: „Czy to nikomu nie spada?” 

Domy pod skałami – Setenil

Pierwszym zabytkiem wartym zobaczenia jest Castillo Fortaleza czyli po prostu zamek. Aż do XV wieku była to twierdza muzułmańska otoczona grubymi murami, które chroniły mieszkańców twierdzy przed atakami z zewnątrz. Zamek stanowił dobry przykład średniowiecznej architektury wojskowej, został odbudowany pod koniec XV wieku. Pomimo nierówności terenu był całkowicie otoczony murem i posiadał co najmniej dwie duże baszty obronne. Z zestawu pozostaje tylko twierdza i cysterna. Twierdza ma kształt graniastosłupa mi ma 3 piętra. Cysterna jest konstrukcją podziemną i jest częściowo wykopana w skale na miejscu. Zbiornik ma kształt prostokąta i nakryty jest dwoma sklepieniami kolebkowymi rozdzielonymi rzędem filarów o łukach półkolistych. Dziś teren jest otwarty więc wstęp jest bezpłatny. W zamku odbywają się wystawy.

Wnętrze zamku
Widok na zamek, Kościół Matki Bożej Wcielenia i okolicę

Na tyłach zamku przy Calle Villa 1 znajduje się Ratusz. Budynek ma kształt prostokąta i został zbudowany w XVIw. Wnętrze Ratusza jest niezwykłe, ponieważ ma piękny drewniany sufit z krzyżującymi się żebrami lub belkami parzystej liczby, tworzącymi pudełka z narożnikami, maswerkiem typowym dla sztuki mudejar (która dotyczy muzułmanów, którzy przeszli na wiarę chrześcijańską i żyli wg reguły chrześcijańskiej). Na dolnej belce można odczytać napis upamiętniający datę 21 września 1484 r., kiedy katolicki król i królowa odbili Setenil od hiszpańskich muzułmanów.

Obecnie budynek ten został wyremontowany, aby służyć jako Biuro Turystyczne, gdzie drewniany strop jest prezentowany dla zwiedzających. Wynika to z faktu, że jako jedyny zachował się w całej prowincji Kadyks o podobnej charakterystyce.

Pustelnia San Benito to niewielka kapliczka zbudowana w XIX wieku, położona w pobliżu Plaza de Andaluzia. Początek tu biorą procesje bractwa. Pustelnia jest otwarta w czasie nabożeństw.

Pustelnia San Benito

Kolejną atrakcją jest kościół Matki Bożej Wcielenia. Zbudowany w XVI wieku. Architektura i sztuka gotycka oraz renesansowa. Jego styl architektoniczny jest późnogotycki ze sklepionym dachem i selera w prezbiterium i tercelete sklepienia w transepcie. Wewnątrz znajduje się kilka obrazów, podkreślających wartość Chrystusa Ukrzyżowanego (XVI-XVII w.), Ołtarz (koniec XV wieku) przedstawiający sceny z życia Chrystusa, ornat, który monarchowie katoliccy podarowali, aby odprawić pierwszą mszę, oraz kilka przedmiotów kultu o dużej wartości. Kościół nie jest otwarty dla publiczności, z wyjątkiem godzin kultu. 

Kościół Matki Bożej Wcielenia, w tle winnice

Na obrzeżach miasta znajduje się pustelnia San Sebastian. Zbudowana została w XV wieku i znajduje się w najwyższej części zbocza. Jest pierwszą chrześcijańska budowlą w mieście zbudowaną po podboju z końca XV wieku. Mały rozmiar i prostokątny kształt zachowuje konstruktywne cechy hiszpańskiego późnogotyckiego stylu.

Popularna legenda głosi, że poświęcenie, pod jakim znajduje się pustelnia, wynika z faktu, że podczas oblężenia królowa Elżbieta urodziła przedwczesnego syna, który zmarł kilka godzin po urodzeniu i któremu dano imię Sebastian. Pustelnia jest zamknięta dla publiczności. Otwiera swoje podwoje dopiero w Wielkanoc, na zstąpienie Chrystusa, o świcie w Wielki Piątek (od czwartku do piątku wieczorem).

Pustelnia San Sebastian

Jeszcze jedną atrakcją, która znajduje się tuż poza miastem jest Kaplica Matki Bożej z Carmen.  Jest to kolejna z najważniejszych budowli w dzielnicy ze względu na jej wybitne położenie w najwyższym punkcie miejskiej dzielnicy Cerrillo (małe wzgórze). Jego budowa pochodzi z XVIII wieku.

Układ nawy ma niewielki transept przykryty półkolistym sklepieniem, przypominający raczej kopułę bez tamborka. Wystrój wnętrz meblami i różnymi rzeźbami jest bardzo prosty. Zawiera wizerunek Matki Bożej Nuestra Señora del Carmen, patronki miasta.

Inne cechy, o których warto wspomnieć, to główny portyk, zbudowany między pilastrami w stylu toskańskim pod rozłupanym trójkątnym przyczółkiem, a także ceglaną podporę dzwonową na szczycie.

Jak już zobaczymy najważniejsze atrakcje miasteczka, warto się przespacerować po mieście i pozwiedzać białe domki. z których słynie Setenil.

Rzeka Trejo
Białe domy. Charakterystyczne położenie wzdłuż wąskiego przełomu rzeki.
Setenil domy wybudowane w skale

Jak dojechać do Setenil?

Do miasta można dojechać własnym transportem oraz autobusem z Cadiz, Sevilli, Malagi czy każdego białego miasteczka w prowincji Malaga i Kadyks. Dojechać możemy np. z Arcos, z którego podróż zajmie nam mniej niż 2 godziny. Bilety kupimy na stronie Transportes Comes.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!