Twierdza Sauran
Historia
Tuż przy autostradzie z Turkiestanu do Kyzyłordy, w prowincji Południowy Kazachstan, leży intrygujące wspomnienie minionych czasów. Sauran był kiedyś największym miastem w Kazachstanie, ale historia porzuciła je dla nowego kochanka.
Dziś zachowały się duże, romantyczne ruiny.
Wchodząc przez duże bramy miasta, od razu widać, że Sauran był w pewnym momencie głównym węzłem na Jedwabnym Szlaku.
Twierdza Sauran to starożytne miasto położone 43 kilometry na północny zachód od miasta Turkiestan w południowym Kazachstanie, w pobliżu rzeki Syr-daria.
Najwcześniejsza wzmianka o mieście pochodzi od arabskiego geografa Al-Muqaddasiego, który opisał je w X wieku jako „duże miasto otoczone siedmioma murami, meczet położony w centrum miasta”. W 1065 r. miasto podporządkowano dynastii Seldżuków, co było częścią przekształcenia chanatu karachanidzkiego w wasala Seldżuków.
Około lat siedemdziesiątych XIV wieku, kiedy region był pod kontrolą Urusa Chana, Tokhtamysh z niebieskiej hordy, mocno wspierany przez Amira Timura, próbował podbić region, dążąc do rządzenia miastami Sawran, Otrar, Saganac, Seiram, Serai i innymi. Miasto dostarczyło cegłę i dachówkę do budowy Mauzoleum Khoja Ahmeda Yasawiego, które zostało zlecone przez Amira Timura w 1389 roku; mauzoleum znajduje się w Turkiestanie.
W XV wieku miasto Sauran nawiązało stosunki dyplomatyczne z dynastią Ming, która zapisała nazwę miasta w Ming Shilu jako 掃兰 (Saolan). Poeta Zayn al-Din Mahmud Vasifi odwiedził miasto w latach 1514-1515 i opisał miejską infrastrukturę wodną Karez.
Podobnie jak Otrar, miasto ucierpiało z powodu upadku Jedwabnego Szlaku i walk o władzę w regionie.
Gdy imperia rosły i słabły, Sauran dostosował się, stając się stolicą mongolskiej Białej Hordy, a później fortecą wojskową pod rządami Tamerlana.
W końcu ludzie stopniowo go opuszczali, prawdopodobnie z powodu braku wody. Na znaczeniu zyskał pobliski Turkiestan.
O jego wielkości świadczą ogromne mury oraz ogromny teren na jakim rozciągają się ruiny miasta.
Zwiedzanie miasta
Rozległe, pokryte trawą ruiny zostały częściowo odkopane, odsłaniając wyrafinowany system podwodnych kanałów, dzięki którym ta oaza kwitła. Przeprowadzono pewne prace konserwatorskie, wyjaśniając układ starożytnego miasta.
Zwiedzanie miasta zajmie nam około 3godzin. Ze względu na jego położenie (na terenie pustynnym), należy odpowiednio się ubrać. Ja niestety miałem to szczęście, że podczas mojego pobytu i zwiedzania miasta rozpoczęła się burza piaskowa. Pogoda nie za bardzo sprzyjała do kontynuowania zwiedzania. Po godzinie musieliśmy wracać do Turkiestanu. Na szczęście zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć.
Sam teren jest ogromny i przy lepszej pogodzie można tam spędzić przynajmniej dwie godziny czasu.W czasach obecnych starożytna osada rozciąga się z północy na południe na 850m. A z zachodu na wschód na 660m. Długość murów twierdzy wynosi 2360m.
Każdemu polecam odwiedzenie tego miejsca. Na pewno nie będzie żałować.
Same mury wciąż są miejscami wysokie na wiele metrów, gdzie indziej się kruszą. Wtedy można posiedzieć w ich cieniu i posłuchać śpiewu ptaków i pooglądać żółwie.
Niepotwierdzona informacja mówi, że Tolkien wziął z tego miejsca nazwę Lorda Saurona (od aniołów Ainuru, czyli miejscowego plemienia Kazachstanu) do swojej trylogii „Władca Pierścieni”. Mimo tego jakoś fani Hobbita i Tolkiena jakoś nie osiedlają się w pobliżu twierdzy.
Dojazd
Do twierdzy Sauran nie jeżdżą żadne środki transportu komunikacji miejskiej.
Jedynym sposobem aby się tam dostać to wynajęcie taksówki w mieście na cały dzień i zwiedzenie kilku interesujących nas obiektów. Względnie dojazd taxi do samej twierdzy Sauran.
Sam będąc w Turkiestanie tak właśnie zrobiłem. W hotelu wynająłem kierowcę na cały dzień.
Odwiedziłem w ciągu jednego dnia cztery interesujące mnie miejsca w okolicy Turkiestanu i za cały dzień jazdy wygodną, luksusową taksówką zapłaciłem 15000KZT czyli ok. 140PLN.