Karakałpacja


Karakałpacja, oficjalnie Republika Karakałpakstanu, jest autonomiczną republiką w granicach Uzbekistanu. Zajmuje całą północno-zachodnią część tego kraju.

Stolicą tej republiki jest Nukus, której populacja liczy sobie 330 tys. mieszkańców (dane na 2022 rok).

Republika Karakalpakstanu ma powierzchnię 166 590 km2. Jej terytorium obejmuje klasyczną krainę Chorezm, która w klasycznej literaturze perskiej była znana jako کات (Kāt). Obecna autonomia Karakałpacji jest kontynuacją utworzonej w 1932 r. Karakałpackiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Obszar kraju w większości jest pustynny i znajduje się w pobliżu Morza Aralskiego.

Pustynia Kyzyl Kum znajduje się na wschodzie, a pustynia Karakum na południu.

Zardzewiałe kutry rybackie na Morzu Aralskim w pobliżu Moynak

To właśnie głównie po te atrakcje udają się tam turyści z całego świata. Aby zobaczyć pustynie, martwe Morze Aralskie, cmentarzysko Mizdachan, Qyzyl-Qala czyli Czerwoną Fortecę, Ayaz Qala, Janpiq Qala czy inne fortece.

Oprócz stolicy Nukus, duże miasta, które można zwiedzić to Khojayli, Taxiatosh, Chimbay, Kungrad i martwe miasto portowe Moynak, znajdujące się nad martwym Morzem Aralskim.

Do Karakałpacji najtaniej dostaniemy się samolotem z Taszkentu, stolicy Uzbekistanu oraz z Almaty, miasta leżącego na południu Kazachstanu.

Walutą obowiązującą w Karakałpacji jest sum uzbecki (UZS). Z zagranicznych walut najchętniej przyjmowane są dolary amerykańskie.

error: Treść jest chroniona !!