Problemy Aerofłotu
Problemy, problemy i sanckje
Rosyjski przewoźnik Aerofłot od 8 marca odwołał loty międzynarodowe, z wyjątkiem Białorusi. Odwołanie lotów międzynarodowych dotyczyło wszystkich linii lotniczych z grupy Aeroflot, w tym Rossiya i Aurora. Loty linii lotniczej zostały również usunięte z Sabre, globalnego systemu dystrybucji, który przetwarza zakupy biletów i inne transakcje.
Rosyjskie linie lotnicze mają wiele obaw związanych z lataniem samolotami poza granicami kraju. Ze względu na sankcje nałożone na ten kraj, linie lotnicze mają problemy z opłaceniem obsługi naziemnej i paliwa, a co najważniejsze, leasingodawcy, którzy są właścicielami samolotów, starają się jak najszybciej odzyskać swoje maszyny.
Trasy międzynarodowe
Dzięki sankcjom wprowadzonym przez UE, Stany Zjednoczone i Kanadę, siatka 100 międzynarodowych połączeń w 53 krajach skróciła się do 47 destynacji w zaledwie 25 krajach.
Obecnie Aerofłot lata gównie do Mińska, Dubaju, Egiptu, Meksyku, Chin, Tajlandii (od 18.01.2023), wielu miast w Turcji, Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie oraz do stolicy Armenii – Erywania.
Jakie samoloty posiada Aerofłot?
Flota długodystansowa Aerofłotu składa się z 777, A330 i (rosnącej liczby A350. Ich międzynarodowa flota krótkodystansowa to mieszanka samolotów Airbus i Boeing, przy czym flota Airbusa jest bardziej narażona na działania leasingodawców, ponieważ flota 737-800 jest własnością rosyjskich leasingodawców.
Linia Rossija pozostała jedną z ostatnich linii lotniczych obsługujących regularne usługi pasażerskie B747.