Myśli

Podróż bez testu


Wstęp

Zaszczepiłeś się i masz ważny certyfikat unijny COVID-19? To świetnie. Wiele krajów stoi przed Tobą otworem. Nie są potrzebne testy ani nie ma potrzeby kierowania Ciebie na kwarantannę.

Do wyboru są prawie wszystkie kraje Europy. Ale podróżować można także do bardzo egzotycznych krajów. Poniżej opiszę sytuację jak to wygląda na dzień dzisiejszy.


Europa

Najlepsza sytuacja dla osób zaszczepionych jest w Europie. Wszystkie kraje UE postanowiły znieść obowiązek testów wobec zaszczepionych turystów.

Tak więc praktycznie bez problemu możemy jechać do Austrii, Belgii, Bułgarii czy Rumunii, na Cypr, na północ do Finlandii, Francji, Grecji czy do Hiszpanii (wraz z Wyspami Kanaryjskimi i Balearami). Na Litwę, Łotwę, do Luksemburga, Portugalii (wraz z Azorami i Maderą) czy na Maltę.

Niestety nie jest tak pięknie. Są wyjątki. Niemcy nie wpuszczają na teren swojego kraju osób zaszczepionych preparatem Johnson&Johnson.

We Włoszech nadal nie zniesiono wszystkich obostrzeń pandemicznych. Do 15 czerwca nadal trzeba nosić maseczki w środkach transportu publicznego – i w komunikacji miejskiej, i dalekobieżnej – a także w kinach, teatrach, a także w halach sportowych oraz w placówkach służby zdrowia. We Włoszech wraz ze stopniowym znoszeniem od marca kolejnych obostrzeń znów rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem (30 kwietnia było to ponad 53 tys. przypadków).

Inne kraje także wpuszczają osoby zaszczepione. Są to: Albania, Andora, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania (w tym także Wyspy Owcze i Grenlandia), Estonia, Holandia (w tym także Aruba czy Curacao), Księstwo Monako, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Mołdawia, Norwegia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i cała Wielka Brytania (wraz ze Szkocją, Walią, Wyspą Man).

Szczepionki zamiast testu uznaje także Kosowo. Pod warunkiem, że przyjęliśmy dawkę przypominającą.

Nasz kraj znajduje się także na liście krajów, do których mogą wjechać osoby zaszczepione. 28 marca 2022 roku zniesiono kwarantannę dla osób powracających do Polski. Wynika to raczej z faktu, że w budżecie nie ma pieniędzy na testy dla polskich obywateli.

Nie bez powodu każdą osobę, która zachoruję na COVID-19, umieszcza się w statystykach jako osobę chorą na zapalenie płuc. Testów brak, wszyscy w kraju nagle wyzdrowieli z COVID-19.


Reszta świata

Jeśli dla kogoś Europa to za mało to dla osób zaszczepionych jest dobra wiadomość. Dla turystów otwarło się całkiem spora liczba krajów.

Wśród nich znajdują się: Argentyna, Armenia, Australia, Brazylia, Egipt, Gruzja, Gwatemala, Kambodża, Kanada, Kenia, Kirgistan, Kolumbia, Kuwejt, Nepal, Oman, Panama, Peru, RPA, Salwador, Seszele, Sri Lanka, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Uzbekistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Do tego dochodzą jeszcze kraje otwarte dla wszystkich, a więc Arabia Saudyjska, Bahrajn, Dominikana, terytoria zależne Holandii (takie jak Aruba czy Curaçao), Jordania, Kostaryka, Kuba (tylko loty czarterowe), Malediwy, Meksyk i Mongolia.

Codziennie nowe kraje znoszą swoje obostrzenia.

Tutaj możecie sprawdzić, czy wasza podróż nie będzie wymagała testów i kwarantanny.

Udanych podróży.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!