Chiny

Pagoda Moer


Historia

Pagoda buddyjska Moer (莫尔佛塔) znajduje się na wydmie w środku góry Gumatage, na południe od miasta Artush, około 30 kilometrów na północny wschód od miasta Kaszgar.

Została zbudowana w VII wieku w czasach dynastii Tang. Po wprowadzeniu Islamu w X wieku w Kaszgar, pagoda podupadła. Uległa zniszczeniu około XII wieku. Do dziś nie przetrwały posągi Buddy. Pagoda ma ponad 1000-letnią historię.

Pagoda Moer jest fragmentem starożytnego miasta Hanoi.


Pagoda buddyjska Moer

Moer w języku ujgurskim oznacza komin. Pagoda składa się z owalnej glinianej pagody i wysokiej platformy w kształcie wiadra, która w tamtych czasach była poświęcona Buddzie.

Na początku lokalni mieszkańcy zawsze mylili tę wieżę ze starożytną wieżą sygnalizacyjną, stąd nazwa Moore.

Pagoda buddyjska Moer znajduje się blisko starożytnego miasta Hanoi. Według badań było to miejsce, w którym mieszkali mnisi buddyjscy.

Pagoda ma 13 metrów wysokości i jest majestatyczna. Ma trzy kwadratowe warstwy, z których każda jest nieco mniejsza niż ta pod nią.

Dolna warstwa ma obwód ponad czterdziestu ośmiu metrów, druga warstwa czterdzieści metrów, a trzecia warstwa trzydzieści dwa metry.

Obok pagody jest wysoka, ogromna platforma, w kształcie odwróconego wiadra z dużym dnem i małym blatem. Obiekt ten jest miejscem, do którego przychodzą mnisi i odprawiają nabożeństwa. Była to centralna budowla świątyni. W jej bocznych ścianach znajdowały się wyrzeźbione nisze, w których umieszczone były figurki Buddy. Do dzisiaj nie przetrwały figurki Buddy, a nawet ledwo idzie rozpoznać same nisze.

Na froncie i dwóch bokach pagody znajdują się ślady buddyjskich świątyń, które są pozostałościami posągów Buddy z tamtych lat. Pod wieżą znajdują się pozostałości pałacu, który został zniszczony przez wojnę. Korpus wieży jest pusty, a w górnej części widać wejście do wspinaczki. Na górze znajdują się okrągłe otwory.

Pagoda Buddyjska Moer oraz platforma z VII wieku

W południowo-wschodniej części Pagody Moer znajduje się grupa domów mnichów. Na piaszczystym podłożu poniżej zbocza, które ma około 1 km długości, znajduje się rząd starożytnych karezów, który był źródłem wody dla mnichów w tamtych czasach.

Pagoda Moer jest jedyną pagodą buddyjską występującą w zachodnich Chinach.


Dojazd

Niestety ale nie ma transportu publicznego. Są dwa sposoby dojazdu do tego obiektu.

Pierwszym sposobem na dotarcie do celu jest wynajęcie w mieście Kaszgar roweru elekrycznego.

Drugim sposobem, jest dojazd taxi do pagody i przy okazji zwiedzenie antycznego miasta Hanoi, które to zlokalizowane jest w okolicy. Za kurs w obie strony zapłacimy od ¥120-150 czyli ok 68-84PLN.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!