Otrar
Historia
Otyrar to jedno z najstarszych miast Azji Środkowej, którego historia sięga 2000 lat wstecz. Był to znaczący ośrodek kulturalny i handlowy położony na jednej z głównych odnóg Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Miasto jest również znane jako Farab, ponieważ światowej sławy filozof i matematyk Abu Nasr Muhammad Al-Farabi urodził się i dorastał w tej okolicy..
Otrar był ważnym miastem w historii Azji Środkowej, położonym na pograniczu cywilizacji osiadłych i rolniczych. Było to centrum wielkiej oazy i okręgu politycznego, dowodzące kluczowym punktem łączącym Kazachstan z Chinami, Europą, Bliskim i Środkowym Wschodem, Syberią i Uralem.
Okres od X do XII wieku to czas rozkwitu życia miejskiego, powstania licznych pałaców, łaźni i meczetów. W 1219 roku miasto było oblegane przez wojska słynnego mongolskiego cesarza Czyngis-chana, ale podniosło się z ruin i stało się głównym ośrodkiem handlowym z zachodu na wschód w połowie XIII wieku.
Naukowcy odkryli Hanaka, schronienie dla wyznawców środkowoazjatyckiego sufizmu, na terenie starożytnej osady, gdzie mogli mieszkać i modlić się. Zbudował go władca Ak Orda (Białej Ordy) Yerzen Khan.
Archeolodzy odkryli dom mieszkalny i ceramikę, które istniały w XV i XVI wieku, przy wjeździe do miasta w pobliżu bramy Żarakty. Do części mieszkalnej przylegały niektóre obiekty przemysłowe, a pod baldachimem przed domem umieszczono dwukomorowe piece garncarskie oraz platformy do wyrobu i suszenia wyrobów ceramicznych.
Archeolodzy odkryli także zespół piekarni i dzielnicę mieszkaniową na XVII-wiecznym rynku.
Specjaliści odrestaurowali także częściowo monumentalny meczet z palonej cegły oraz Pałac Berdibeka, w którym Timur, turecko-mongolski władca i założyciel Imperium Timurid, gościł na początku XV wieku ambasadorów Tochtamysza Chana. Całkowicie zrekonstruowali także bramy Żaraktów, Bramy Północne i Sopychańskie.
Aby zachować zabytki i zapewnić bezpieczeństwo turystom w osadzie Otyrar, fachowcy oświetlili ulice lampami elektrycznymi, wybrukowali chodniki dla turystów i pojazdów elektrycznych, zainstalowali kamery bezpieczeństwa i system ostrzegawczy, ustawili ławki, fontanny, toalety i kosze na śmieci.
Zaproponowano stworzenie trasy po Wielkim Jedwabnym Szlaku.
Wielka trasa na Wielkim Jedwabnym Szlaku obejmie miasta Ałmaty, Taraz, Szymkent i Turkiestan oraz wszystkie najważniejsze miejsca kulturowe i historyczne południowych regionów. Turystom należy zaproponować zwiedzanie takich miejsc historycznych i kulturowych, jak mauzolea Aishy Bibi, Babaji Khatun i Tekturmas w Taraz, starożytna cytadela Szymkenta i mauzoleum Ibrahim-ata, a także mauzolea Arystana Baby i Khoja Akhmet Yassawi, osada Otyrar i Sauran w Turkiestanie.
Brama Sopychańska
Jedna z bram miejskich (obok północnej). Istniała od VIII do XIII wieku, kiedy to została zniszczona podczas najazdu mongolskiego. Została zbudowana wraz z bramą północną na skrzyżowaniu Shahristana i cytadeli. To przez tę bramę armia Czyngis-hana wkroczyła do miasta. Perska nazwa bramy to „Darvazai-Sufi”. Nazwę taką otrzymały ze względu na fakt, że droga prowadząca od bramy wiodła do grobu Sufi Arystanbaba. Po najeździe mongolskim, czyli pod koniec XIII wieku i na początku XIV wieku odbudowano mury miejskie i baszty. W miejscu, gdzie istniała Brama Sopychańska zbudowano mur twierdzy.
Brama Sopychańska była jedną z głównych bram Otrar przed inwazją mongolską. Po zastąpieniu wszystkich bram solidnym murem, zewnętrzna część zespołu wejściowego została zostawiona bez opieki i tym samym straciła na znaczeniu. Materiał budowlany z bramy został wykorzystany do innych potrzeb budowlanych. Z tego powodu nie zachowały się budynki zespołu bramnego, jak np. pomieszczenia wartowni.
Zwiedzanie
Otrar znajduje się ok. 150km na północ od Szymkent, niedaleko Mauzoleum Arystanbab. Jest to wielki kompleks archeologiczny, który składa się trzech części: cytadeli, szahristanu (handlowa część miasta) oraz rabadu (prywatna dzielnica mieszkaniowa oraz z warsztatami rzemieślniczymi). Można także zobaczyć dawne pozostałości meczetu z XIV – XV wieku, łaźnię wschodnią z XIII – XIV wieku, zespół pałacowy, oraz pozostałości dawnych zabudowań miejskich. Odsłonięto również miejsca, gdzie znajdowały się bramy południowo-zachodnie, które zostały zniszczone podczas najazdu mongolskiego. Na zwiedzanie całości należy przeznaczyć dwie lub trzy godziny. Teren do zwiedzania jest dość duży. Wejście na teren Otrartobe jest darmowe.
Otrar został wpisany na krajową listę świętych miejsc w Kazachstanie.
Dojazd
Ponieważ miejsce to znajduje się w odległości ok. 150km od miasta Szymkent, jedynym sposobem aby do niego się dostać to wynajęcie taksówki lub transport własny. Do Otrar dojechałem taksówką, którą wynająłem w hotelu w Szymkent. Dzięki temu przez cały dzień mogłem w spokokju zwiedzać wiele miejsc, które mnie interesowały a nie docierał do nich transport miejski. Za cały dzień wynajęcia taxi zapłaciłem 140PLN. Cena za rok 2022.