Miejsce archeologiczne

Ostia Antica


Rys historyczny

Ostia Antica to starożytne portowe miasto, położone w ujściu rzeki Tyber do Morza Tyrreńskiego.

Jest to duże stanowisko archeologiczne, w pobliżu współczesnego miasta Ostia, czyli miasta portowego starożytnego Rzymu, 25 kilometrów na południowy zachód od Rzymu.

Przypuszczalnie pierwsza kolonia starożytnego Rzymu; zachowane do dnia dzisiejszego ruiny są pod względem powierzchni jednymi z największych we Włoszech.

Miasto słynie z doskonałego zachowania starożytnych budynków, wspaniałych fresków i imponujących mozaik.


Zwiedzanie

Główna ulica to decumanus maximus – oryginalna, antyczna droga prowadzi obok starożytnej nekropolii przez miejsce, w którym znajdowała się dawna główna brama – Porta Romana. Inne interesujące obiekty to kompleks łaźni „cesarskich”, dawne magazyny portowe i termy Neptuna oraz położone tuż obok baraki straży.

W centrum dawnej miejscowości, przy głównym placu, znajduje się antyczny teatr z II wieku, mogący pomieścić około 4000 widzów.

W pobliżu głównego placu zrekonstruowano budynek tzw. Kapitolu, otoczony forum (ze świątynią Augusta) i budynkami term. Najlepiej zachowanym domem w Ostii jest Dom Diany (Casa di Diana) z dziedzińcem i zespołem licznych pomieszczeń. Na uwagę zasługuje Termopilum – antyczny bar z zachowanymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi tamtejszy jadłospis.

Końcowy odcinek „Decumano Massimo” prowadzi w kierunku wschodnim, gdzie w starożytności znajdowała się przystań, obok pozostałości domów dawnych rzemieślników, kupców i sprzedawców (m.in. rzeźników, kowali), przez resztki bramy Porta Marina (inną główną bramą była Porta Laurentina, w południowej części murów miejskich). W pobliżu antycznej linii brzegowej znajdują się ruiny term Porta Marina.

Na terenie Ostia Antica funkcjonuje także niewielkie muzeum, które prezentuje turystom sarkofagi, malowidła oraz cenniejsze posągi (m.in. Mitry zabijającego byka).

Ostia Antica – ruiny
Mozaika w jednym z domów

Dojazd

Do Ostia Antica dojedziemy pociągiem ze stacji Roma Lido. Stacja ta łączy Rzym z Ostią. Stacja docelowa znajduje się dokładnie naprzeciwko Parku. Ze stacji można dojść do Parku przez kładkę.

Latem stanowisko jest czynne w godzinach 08:30 – 19:00.

Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 12€.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!