Zamek EltzKrótka historia

W 1300 roku następuje podział zamku pomiędzy trzech braci.

Powstają trzy gałęzie rodu:

  • Złoty Lew (ród Eliasza)
  • Srebrny Lew (ród Wilhelma)
  • Rogaty Bawół (ród Teodoryka)

Wszyscy bracia mieszkali wspólnie w zamku, co było powodem rozbudowy zamku. Dzięki swojej potędze mieli znaczący wpływ na region a później i kraj. Zamek od 33 pokoleń należy do rodziny.


Zwiedzanie

Zamek Eltz to monumentalna budowla znajdująca się w Niemczech w rejonie Eifel, w kotlinie usytuowanej nad rzeką Elzbach. Zamek ten znajduje się na obszarze gminy Wierschem w powiecie Mayen-Koblenz, 32km na południe od Koblenz. Do zamku można dojechać autobusem, pociągiem bądź transportem własnym (samochód, motocykl). Historyczna siedziba rodu von Eltz, znana już przed 1157 r. Obecnie pełniąca funkcję warowni dzięki swojej malowniczej architekturze i położeniu jest jedną z ważniejszych w Nadrenii atrakcji turystycznych. Jeden z ważniejszych przykładów późnogotyckiej architektury świeckiej w Niemczech.
W części zamku urządzono muzeum, w którym znajdują się zbiory malarstwa (m.in. obraz Madonny z Dzieciątkiem pędzla Lucasa Cranacha Starszego), duża kolekcja militariów oraz dawnej odzieży codziennej (m.in. zbiór butów rajtarskich). W domu Rodendorfów znajduje się zbiór dawnych sztandarów. Sala elektorska Johanna Jakob zu Eltz, elektora Trewiru, i Philippa Karla zu Eltz, elektora Moguncji, zachowała reprezentacyjny charakter i dawny wystrój, który tworzą dawne meble oraz tapiserie flamandzkie z XVII w.

Zamek Eltz – widok z lotu ptaka
Zamek Eltz
Sala Chorągwi
Kuchnia zamkowa

Górna sala w zamku Eltz

Dojazd

Do Zamku Eltz dojedziemy z Koblencji autobusem i pociągiem. Połączeń możecie wyszukać tutaj.


Galeria
error: Treść jest chroniona !!