Berlin


O mieście

Uwielbiam Berlin. Jedno z moich ulubionych miast położonych niedaleko Poznania. W sumie jedno z moich ulubionych miast na świecie. Obok Sevilli, Madrytu, Londynu. Pewnie parę jeszcze innych by się znalazło.

Lubię tam przebywać, spacerować, zwiedzać miasto i okolice. Często do Berlina wracam. Powodem na odwiedzanie tego miasta są tamtejsze atrakcje, sklepy oraz do niedawna czynne lotniska (SXF, THF i TXL), które pozwalały zwiedzać świat.


Lotniska w Berlinie

W Berlinie do niedawna były czynne trzy lotniska. Lotnisko Berlin Schönefeld (SXF) zostało zamknięte 25 Października 2020 roku, który został przemianowany na 5 Terminal nowo powstałego lotniska BER.

Z portu lotniczego Berlin-Tegel (TXL) 8 listopada 2020 r. odleciał ostatni samolot. Samo lotnisko zostało wycofane 4 Maja 2021 roku.

Port lotniczy Berlin-Tempelhof zamknięto w 2008 roku.

Nowo powstałe lotnisko Berlin Brandenburg (BER) zaczęto budować w 2006 roku. Oddano go do użytku w 2020 roku! Port lotniczy położony jest na południe od dawnego portu lotniczego Schönefeld i wykorzystuje południowy pas startowy tego lotniska.


Zwiedzanie Berlina

Poniżej napiszę co warto zobaczyć w Berlinie, będąc w tym mieście parę dni.

Berlin to stolica i największe miasto Niemiec. Berlin ma mnóstwo różnych muzeów i ważnych miejsc historii świata. Oto co warto zobaczyć.

Flughafen Tempelhof

Warto wybrać się na wycieczkę aby zwiedzić jedne z najstarszych portów lotniczych. Został zbudowany w 1927 r. i przebudowany w 1930 r. przez nazistów. Lotnisko zamknięto w 2008 roku, ponieważ znajdowało się zbyt blisko miasta, a jego przepustowość została przekroczona. Tempelhof było jednym z trzech kultowych europejskich lotnisk przed II wojną światową i potężnym symbolem nazistowskich Niemiec.


Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów to kompleks muzealny w historycznym centrum Berlina.

Jest to miejsce światowego dziedzictwa i jedno z najważniejszych obiektów muzealnych w UE. Zwiedzanie muzeów to jedna z najważniejszych rzeczy, którą powinno się zrobić będąc w Berlinie.

W skład kompleksu muzealnego wchodzi 6 muzeów:

  • Altes Museum — najstarsze muzeum w Berlinie; zawiera bogatą kolekcję sztuki starożytnej
  • Nowe Muzeum — drugie najstarsze muzeum na Wyspie Muzeów; zawiera kolekcję starożytnych artefaktów, w tym relikwie egipskie i greckie
  • Stara Galeria Narodowa — zawiera dużą kolekcję obrazów i rzeźb do początku XX wieku
  • Muzeum im. Bodego — jest domem dla wielu rzeźb, kolekcji monet i medali oraz sztuki bizantyjskiej
  • Muzeum Pergamońskie — siedziba kolekcji sztuki islamskiej i wystawa Muzeum Bliskiego Wschodu. Muzeum zamknięte do 2025 roku z powodu renowacji.
  • Forum Humboldta — muzeum poświęcone związkom Berlina ze światem; znany również z kolekcji sztuki pozaeuropejskiej (Afryka, Azja, Ameryka, Oceania).

Wszystkie te muzea mają znaczenie międzynarodowe i mieszczą się w pięknych historycznych budynkach.

Cały kompleks został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Teufelsberg

Teufelsber to sztuczne wzgórze, które znajduje się na obrzeżach Berlina. Wzgórze powstało z gruzów, które pochodzą z końca II wojny światowej. Znajduje się na nim opuszczona amerykańska stacja szpiegowska, która obecnie jest jedną z największych galerii sztuki ulicznej w Europie.

Może pochwalić się piękną sztuką uliczną i muralami stworzonymi przez artystów z całego świata.


Berlińskie ZOO

Jest to najstarsze ZOO w Niemczech. Jest bardzo nowoczesne. Zostało otwarte w 1844 roku. Zoo w Berlinie jest jednym z najbogatszych w gatunki ogrodów zoologicznych na świecie.

Jest to najczęściej odwiedzane zoo w Europie i jedno z najlepszych i najpopularniejszych ogrodów zoologicznych na świecie.

Miało wiele słynnych zwierząt – od goryla Bobby’ego po niedźwiedzia polarnego Knuta. Bao Bao i Yan Yan byli ulubieńcami wszystkich w zoo, ale odkąd para zmarła, w ZOO nie było żadnych pand.

Po udanych rozmowach z Chinami, latem 2017 r. wprowadziła się para pand. Właśnie dla nich zbudowano nową zagrodę z chińskim pawilonem muzycznym.

Zoo jest domem dla 1400 różnych gatunków i ponad 20200 zwierząt. Posiada również akwarium, które jest jednym z najbardziej znanych akwariów w Europie.

Współpracuje z uniwersytetami i instytutami badawczymi z całego świata w celu ochrony zagrożonych gatunków.


Miejsca historii świata w Berlinie

Berlin słynie z różnorodności życia nocnego, wspaniałych sklepów i ważnych zabytków kultury.

Ale niestety ma też bogatą historię przemocy. W Berlinie znajduje się kilka ważnych punktów orientacyjnych, które służą jako przypomnienie przemocy II wojny światowej i upamiętniają masową przemoc i ludobójstwo. Oto niektóre z miejsc, które trzeba odwiedzić w Berlinie o II wojnie światowej:

  • Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, znany również jako Pomnik Holokaustu (Cora-Berliner-Straße 1)
  • Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego
  • Checkpoint Charlie — najbardziej znane przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim przy Murze Berlińskim (Friedrichstraße 43-45)
  • Muzeum Topografii Terroru — muzeum zawierające zespół budynków, w których mieściła się siedziba Gestapo i SS (Niederkirchnerstraße 8)
  • Führerbunker — miejsce bunkra Hitlera (Schöneberger Strasse 23a)
  • Reichstag — wybudowany w 1894 roku, budynek był siedzibą rządu niemieckiego przez całą historię. Obecnie swoją siedzibę ma tu Bundestag (Platz der Republik 1)
  • Niemieckie Muzeum Historyczne — muzeum poświęcone historii Niemiec (Unter den Linden 2)
  • Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen — jeden z największych obozów koncentracyjnych w Niemczech (Straße der Nationen 22, Oranienburg)

Katedra Berlińska

Jest to główny cel turystów, którzy odwiedzają to miasto. Historia Katedry Berlińskiej sięga XV wieku. Poprzednie budynki były pierwotnie częścią berlińskiego Pałacu Miejskiego. Na początku XIX wieku czołowy architekt pruski Karl Friedrich Schinkel przekształcił kościół dworski w budowlę klasycystyczną.

Ale po pięćdziesięciu latach gusta się zmieniły. Zanim Wilhelm II objął tron ​​jako cesarz Niemiec w 1888 roku, zaproponowano kilka projektów nowego kościoła, ale żaden nie został zaakceptowany. Cesarz uznał również kościół Schinkla za zbyt skromny i nalegał na nowy monumentalny kościół, który byłby zgodny z potęgą i prestiżem monarchii cesarskiej. Architekt Julius Carl Raschdorff otrzymał zlecenie na nowy kościół, ale musiał przedstawić trzy projekty, zanim Wilhelm II był zadowolony. Bogata, okazała konstrukcja Raschdorffa była dla niego odpowiedzią Berlina na Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie i Katedrę Świętego Pawła w Londynie.

Katedra w Berlinie

Stary budynek rozebrano w 1893 r., a kamień węgielny pod nowy kościół położono w 1894 r. Jedenaście lat później w 1905 r. konsekrowano nowy kościół. Kościół został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej. Po podziale Niemiec kościół katedralny znajdował się w Berlinie Wschodnim. W 1975 roku rozpoczęto tam prace nad odrestaurowaniem kościoła, choć w uproszczonej formie. Pełna renowacja została ukończona dopiero w 1993 roku, cztery lata po upadku muru berlińskiego. Wreszcie w 2008 roku nowy złoty krzyż zastąpił krzyż kopułowy wymagający renowacji. Dziś stary krzyż znajduje się na jednym z cmentarzy katedralnych przy Liesenstraße 6.


Wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Znajduje się obok Katedry Berlińskiej i jest to najwyższy obiekt w mieście (368m). Wzniesiona jako symbol nowoczesności i postępu z czasem stała się jedną z głównych atrakcji Berlina. Poza swoją podstawową funkcją, służy także jako wieża widokowa.

Na wysokości 203 metrów umieszczono w niej taras widokowy z barem, a nad nim restaurację, która powoli obraca się o o 360 stopni w ciągu pół godziny. Obecnie z powodów pandemii restauracja i bar są zamknięte. Obowiązek chodzenia w maseczkach z filtrem FFP2. Więcej informacji tutaj.

Wieża TV w Berlinie

Stadion Olimpijski

W latach 1934-1936, w czasach nazistowskich, stary stadion Deutches Stadion, znajdujący się w tym miejscu został zburzony, a nowy stadion i kompleks sportowy wybudowano jako miejsce Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku.

Zainspirowany czystymi geometrycznymi formami aren sportowych w klasycznym świecie, architekt Werner March stworzył stadion mogący pomieścić 100 000 widzów.

Od 1 do 16 sierpnia 1936 r. odbywały się tu 11 Igrzyska Olimpijskie. Po 1936 r. w Reichssportfeld odbyło się kolejne 20 ważnych wydarzeń, w tym mistrzostwa Niemiec w piłce nożnej w 1937 r., państwowe przyjęcie Mussoliniego i różne festiwale sportowe. Na początku II wojny światowej stadion, który znajdował się częściowo pod ziemią, został przekształcony w bunkier, miejsce produkcji detonatorów, magazyn amunicji, żywności i wina oraz zapasowe miejsce nadawania radia.

Na przełomie tysiącleci doszło do szerokiej modernizacji obiektu. Odnowiono dolną część oraz dobudowano 13 luksusowych loż VIP-owskich. Dziś łączna pojemność wynosi 74 475 miejsc. 1 sierpnia 2004 roku odbyła się uroczystość ponownego otwarcia Stadionu Olimpijskiego. Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w historii nowego Stadionu Olimpijskiego w Berlinie była organizacja Finału Mistrzostw Świata 2006. Finał Pucharu Niemiec odbywa się tu od 1985 roku. Stadion jest trzecim co do wielkości w Niemczech za Signal Iduna Park w Dortmundzie oraz Allianz Arena w Monachium. Swoje mecze rozgrywa tu „Stara Dama” czyli Hertha BSC.

Charakterystyczne wieże przy wejściu na Stadion Olimpijski.

Okolice Berlina

Pałac Sanssouci

Pałac Sanssouci jest zabytkowym pałacem, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Często nazywany „Wersalem Berlina”, Pałac Sanssouci jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Poczdamie, niedaleko Berlina.

Zbudowany w stylu rokoko, pałac ten oferuje liczne świątynie i szaleństwa. Na terenie pałacu znajduje się piękny park i staw. Z brzegów stawu można uzyskać bardzo piękny widok na cały pałac, z jego odbiciem w stawie. Odkrywanie terenów pałacu Sanssouci to jedna z najważniejszych rzeczy do zrobienia w Berlinie.

Mimo, że Pałac Sanssouci nie znajduje się w mieście, łatwo się tam dostać. Pociągiem do dworca głównego w Poczdamie, a stamtąd autobusem do pałacu.

W Poczdamie do zwiedzania jest bardzo dużo pałaców, poza wymienionym powyżej.


Jak poruszać się po Berlinie?

Berlin ma świetną sieć transportową. Transport publiczny to najwygodniejszy sposób podróżowania po mieście. Nie musisz wynajmować samochodu, jeśli przebywasz tylko w mieście.

Jeśli planujesz dużo korzystać z komunikacji miejskiej, kup bilet 24-godzinny lub bilet siedmiodniowy, aby mieć nieograniczony dostęp do wszystkich środków komunikacji miejskiej w Berlinie (S-Bahn, U-Bahn, autobusy, tramwaje).

Miasto posiada 3 strefy komunikacji miejskiej: A, B i C. Strefa C znajduje się najdalej od Centrum. Jeśli chcesz podróżować tylko w strefach A i B, musisz kupić bilet AB. Jeśli chcesz podróżować przez wszystkie strefy, musisz kupić bilet ABC. W strefie C znajduje się lotnisko BER, Poczdam oraz dawny obóz koncentracyjny.

Najlepszą opcją jest zakup karty Berlin Welcome Card, dzięki której możemy podróżować za darmo, a dostęp do atrakcji w Berlinie i okolicy mamy z 50% zniżką.


Dojazd

Do Berlina dostaniemy się z wielu miast Polski. Flixbus sprzedaje bilety autobusowe w cenie 47.99PLN. Bilety lotnicze najtańsze są na połączenie KRK – BER. Lot linią Ryanair trwa 1h15min a za bilet zapłacimy 20€. Bilety powinniśmy kupować odpowiednio wcześnie.

Najdrożej zapłacimy za połączenie kolejowe. Za przejazd pociągiem IC z Poznania do Berlina (II klasa) zapłacimy 71,22PLN.


Galeria


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!