Bez kategorii

Nawakszut


Historia

Stolica położona jest w zachodniej części kraju, 4 km od wybrzeża Atlantyku. Nawakszut jest również stolicą wydzielonego dystryktu stołecznego w Mauretanii. W 2013 roku miasto liczyło ok. 958 tys. mieszkańców.

W mieście istnieją zakłady odsalania wody morskiej, działa tu też międzynarodowy port lotniczy. Nawakszut charakteryzuje się także niską zabudową i brakiem wieżowców.

Historia miasta jest bardzo krótka. Jeszcze na początku XX w. w miejscu dzisiejszego Nawakszutu istniała tylko pustynna studnia. W 1904 roku zbudowano tu niewielki (kilkunastu żołnierzy) posterunek wojsk francuskich, a w latach 20. fort i lotnisko do obsługi samolotów pocztowych latających na trasie Tuluza-Dakar.

Niewiele, bo zaledwie 60 lat temu, w 1957 roku podjęto decyzję o budowie miasta, z góry pomyślanego jako przyszła stolica zmierzającej ku niepodległości Mauretanii. Prace, współfinansowane francuskim kredytem, rozpoczęto w roku następnym, zmagając się z dużymi trudnościami logistycznymi (np. wodę dla celów budowlanych musiano początkowo dowozić cysternami z odległej o kilkaset kilometrów rzeki Senegal). Intensywna rozbudowa miała zapewnić możliwość osiągnięcia przez Nawakszut liczby 15 tys. mieszkańców.

Katastrofalna susza w Sahelu w latach siedemdziesiątych spowodowała gwałtowny napływ ludności, osiedlającej się tu w poszukiwaniu lepszych warunków życia. W 2004 roku liczba mieszkańców Nawakszutu sięgnęła 689 tysięcy. Ze względu na gwałtowny przyrost ludności miasto boryka się dziś z niedostatkiem wody pitnej.


Atrakcje turystyczne

Nie ma tu żadnych zabytków ale warto zatrzymać się na jeden dzień. Znajduje się tu główny meczet. Archiwum, Biblioteka Narodowa oraz Muzeum Narodowe. Dwie ostatnie instytucje mają siedzibę w budynku, który został zbudowany przez Chińską Republikę Ludową w 1972 roku.

Nad Atlantykiem można kupić świeżą rybę czy odpocząć na szerokiej plaży. W mieście znajduje się także kilka targów, gdzie można dokonać zakupów. I to wszystko.

Meczet w mieście

Dojazd

W mieście funkcjonuje lotnisko międzynarodowe. Przewoźnik Mauritania Airlines zapewnia bezpośrednie połączenia z Casablancą lub loty z przesiadką do miast w Hiszpanii.

Ja będąc w Maroku odbyłem podróż busem firmy Supratours z Dakhla (Sahara Zachodnia) do wsi przygranicznej Guerguerate na granicy Sahara Zachodnia/Mauretania.

Tam po odbyciu kontroli pojechałem dalej z Guerguerate do Nawakszut. Cała podróż trwała ok. 14-15h.

Za całą podróż zapłaciłem 360MAD czyli ok. 150PLN. Biletów nie kupimy na stronie Supratours. Warto więc zaplanować zakup biletu przynajmniej dzień lub dwa dni wcześniej.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!