Twierdza w Bendery
Wstęp
Wjeżdżając do Bendery wita nas pięknie odnowiony znak z herbem miasta. Wszystko w otoczeniu zieleni. Ja od razu wybrałem się do Twierdzy. Wizytę w mieście sobie odpuściłem. Może innym razem.
Historia
Nie skłamię jeśli powiem, że Twierdza w Benderach jest najważniejszym zabytkiem całego Naddniestrza i obok Tiraspola chyba najważniejszą atrakcją tego nie uznawanego kraju.
Ta XVI-wieczna turecka twierdza wznosi się na prawym brzegu Dniestru. To tutaj po porażce pod Połtawą ukryli się król Karol XII oraz Iwan Mazepa. To z tej twierdzy Karol XII przez następne 4 lata rządził Szwecją.
Twierdza jest najstarszym zabytkiem znajdującym się na terytorium Naddniestrza. Umieszczona została na 25 rublach naddniestrzańskich.
Zwiedzanie
Hmm. Nie wiem co napisać. Twierdzę zwiedzałem w 2015 roku i na miejscu spotkało mnie rozczarowanie. Niestety nie wiedziałem, że jest to obiekt militarny i ciężko będzie go zwiedzać. Częściowo teren był zamknięty i aby dostać się do twierdzy trzeba odbyć krótki spacer, mijając bazę wojskową. Wiem, że dziś (2021 rok) po wojakach nie ma już śladu.
Informacje praktyczne
Cennik
Ceny biletów do twierdzy można poznać tutaj. Bilet do Twierdzy kosztuje 50 rubli naddniestrzańskich czyli ok. 12PLN. Istnieje możliwość uiszczenie opłaty za bilet w EURO, MDL, USD, UAN.
Godziny otwarcia
- pora zimowa: 1 listopada do 31 marca: od 8:00 do 17:00
- pora letnia: 1 kwiecień do 31 października: od 9:00 do 18:00
Jak dojechać
Sam osobiście dojechałem z Tiraspola Bendery – trolejbus
Do Bendery wybrałem się tylko po to aby zobaczyć twierdzę. Z Tiraspola jest to zaledwie ok. 15 km. Dojazd zapewnia trolejbus nr. 19. Biletami są plastikowe żetony. Jak w Mińsku w metrze. Niech nikogo nie zmyli ten sposób komunikacji. Przystanki są dobrze oznaczone, autobusy punktualne, rozkład jazdy jest bardzo czytelny i zrozumiały nawet dla turysty z zagranicy. Maszyny choć nie należą do nowych to są czyste i zadbane. Podobno jest to druga najdłuższa linia trolejbusowa na świecie. Warto wiec skorzystać z takiego transportu.
Do Bendery można również dojechać z Kiszyniowa zarówno marszrutkami jak i koleją. W Bendery znajduje się dworzec, na którym zatrzymuje się jedyny pociąg pasażerski kursujący przez Naddniestrze.
Galeria
Twierdza w Benderach troszkę przypomina mi odnawiane zabytki na Białorusi. Nie wiem dlaczego. Może pracowali tutaj ci sami specjaliści. A może w dawnych krajach ZSRR jest jedna szkoła dbania o obiekty historii.
W twierdzy odbywają się międzynarodowe spotkania i konferencje.
W Alei Sław eksponowane są pomniki rosyjskich wojskowych związanych z twierdzą, a także pomniki Iwana Mazepy oraz Pyłypa Orłyka (hetmana kozackiego).
Od 2007 roku w twierdzy zlokalizowane jest także muzeum.
W muzeum jest wszystko czyli mydło i powidło. Pomieszanie z poplątaniem. Broń, sztandary, popiersia, odlewy gipsowe. Jednym słowem każdy coś dla siebie znajdzie. Poza tym w obrębie twierdzy prowadzone są prace archeologiczne. Nowo odkryte przedmioty trafiają prosto do muzeum.