Modra
Jest to małe miasto na Słowacji w kraju bratysławskim na południowo-wschodnich stokach Małych Karpat. Leży 27km na północ od Bratysławy.
Miasto istniało już w XII wieku, czego dowód może stanowić dokument pochodzący z roku 1158. W IV wieku miasto była własnością królów węgierskich. W roku 1361 otrzymała prawa miejskie. Dzięki temu Modra mogła uprawiać winorośl i handlować winem. W 1613 uzyskała status wolnego miasta. Było to m.in. powodem wybudowania w latach 1610–1646 murów miejskich, których pozostałości można podziwiać do dziś.
Od XVII wieku nastąpił rozwój rzemiosła. Rozwinęła się zwłaszcza ceramika tzw. modrzańska (modranská keramika),
Od XIX w. stała się głównym źródłem utrzymania większości mieszkańców Modrej. Oprócz naczyń (zwłaszcza znanych dzbanków) produkowano tu również kafle piecowe, zajmowano się również majoliką. Tradycje te są kontynuowane do dziś. Wystawy można oglądać w mieście.
Wioska ku czci Ludovita Stura (Tchtura), słowackiego pisarza, który w XIX wieku skodyfikował współczesny słowackiego języka pisanego, zginął w wypadku na polowaniu w 1856 roku.
Co warto zobaczyć?
W mieście można podziwiać pozostałości dawnych fortyfikacji: bastion (z galerią mistrza garncarstwa Ignáca Bizmayera) i „Górna Brama”, jedyna zachowana z trzech oryginalnych bram miejskich.
Warto udać się do obserwatorium Modra oraz do jednego z zakładów produkcji porcelany aby zobaczyć jak ona jest wytwarzana i przy okazji zaopatrzyć się w jakieś wyroby z porcelanę. Modra słynie z niebieskiej porcelany.
W mieście są także kościoły: św. Jana z II połowy XIV wieku, Kościół św. Stefana Króla z lat 1873-1876, który znajduje się na rynku czy kaplica św. Michała Archanioła z dobudówką przy ul. Narodnej z 1873 roku.
Przed kościołem ewangelickim znajduje się mała barokowa kaplica Matki Bożej Niepokalanej z 1740 r.
Prócz tego w mieście znajdują się dwa kościoły ewangelickie, które stoją jeden obok drugiego.
Pierwszy kościół to Kościół ewangelicki wyznania augsburskiego („kościół niemiecki”) z 1714 r., dzisiejsza forma od 1834 r. Drugi to Kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła ( „kościół słowacki”) z 1715 r., który dzisiejszą formę uzyskał w 1826 r.
Na ulicy Štúrovej, która przechodzi w rynek znajduje się pomnik upamiętniający Ludovita Stura. Został zbudowany w 1938 roku z białego marmuru. Wyprodukowano go we Włoszech i w kawałkach przewieziono do Modry. Tutaj zostały zebrane w rzeźbę.
Dojazd: do miasta można dostać się autobusem z Bratysławy. Podróż trwa od 35 do 45 min. Bilet można kupić tutaj.
Strona o mieście Modra: https://www.visitmodra.sk/en/
Galeria