Hiszpania

Mérida


Wstęp

Jest takie niewielkie miasto w zachodniej Hiszpanii, nad rzeką Gwadianą, które znajduje się zaledwie ok. 70km od granicy z Portugalią. Dostać się do niego można z wielu miast Hiszpanii jak i przygranicznego portugalskiego miasteczka Elvas.

Ze względu na zabytki, które znajdują się w tym mieście, Merida nazywana jest „hiszpańskim Rzymem”.


Historia

Miasto zostało założone w 25 roku p.n.e. przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta pod nazwą Emerita Augusta dla żołnierzy-weteranów z legionów: Legio V Alaudae i Legio X Gemina armii rzymskiej po wojnie kantabryjskiej i szybko stało się stolicą Luzytanii – prowincji wysuniętej najbardziej na zachód w cesarstwie rzymskim.

W okresie panowania rzymskiego w mieście powstało szereg imponujących budowli takich jak: teatr, amfiteatr, świątynie, mosty, akwedukty itd., z których duża część przetrwała do czasów dzisiejszych. Według relacji św. Kaliksta, w 220 roku n.e. było tu zlokalizowane jedno z trzech (obok Astorgi i Saragossy) biskupstw na półwyspie.

W 713 roku n.e. podczas inwazji arabskiej miasto zostało zdobyte przez Musę ibn Nusajra i mocno zniszczone. W rękach arabskich osada pozostała do roku 1230, kiedy to zdobył ją Alfons IX, król Leónu. Po tym wydarzeniu Mérida stała się siedzibą komandorii Zakonu Santiago.

W czasie podbojów kolonialnych z miasta wyemigrowało do Ameryki około 210 osób, w tym Juan Rodríguez Suárez i Garci González de Silva, którzy mieli swój udział w zdobywaniu terenów dzisiejszej Kolumbii i Wenezueli.

W 1993 roku wszystkie zabytki miasta z okresu rzymskiego zostały wpisane na listę UNESCO.


Zwiedzanie

Jak już wcześniej wspomniałem, miasto nazywane jest „hiszpańskim Rzymem”. I nie bez powodu.

Z populacją prawie 60 000 mieszkańców Mérida jest stolicą autonomicznego regionu Estremadura. Założone w 25 roku p.n.e., jest miastem o ogromnym i ważnym dziedzictwie architektonicznym, które w 1993 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wśród jego najbardziej znanych zabytków, które trzeba zobaczyć, są rzymski amfiteatr.

Puento Romano to most na rzece Guadiana, z którego nadal korzystają piesi, i jest zarazem najdłuższym ze wszystkich istniejących mostów rzymskich.

W mieście są pozostałości Forum, na które składają się: Świątynia Diany, Łuk Trajana i pozostałości Forum Prowincji Rzymskiej. Na obszarze świątyni został zbudowany w XVI wieku renesansowy pałac Palacio de Conde de los Corbos wykorzystujący pierwotne podwyższenie jako fundament. Ale to nie wszystko co zobaczymy w mieście. O nie.

W Merida znajdują się pozostałości Circus Maximus z I wiek p.n.e., jednego z najlepiej zachowanych rzymskich budynków cyrkowych. Nawet lepiej zachowane niż te w Plovdiv (Bułgaria). Jego wymiary to 403 m długości na 96,5 m szerokości, przeznaczony dla 30 tysięcy widzów. W środku jest on przedzielony niskim murem (tzw. spina), w przeszłości ozdobionym by obeliskami i monumentalnymi rzeźbami. Wzniesiony poza murami starożytnego miasta.

W mieście mamy też Acueducto de los Milagros (akwedukt Cudów), część rzymskiego wodociągu doprowadzającego wodę do centrum Méridy ze zbiornika w Proserpinie. Długość pozostałej części wynosi około 800 metrów, obiekt w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 20 m ponad poziom lustra wody. Na północnym krańcu akweduktu znajdował się kiedyś basen oczyszczający wodę przed wprowadzeniem jej do miasta, który służył jednocześnie jako fontanna. Budowla została wzniesiona w początkach istnienia miasta, w czasach późniejszych była poddana licznym przebudowom.

Spacerując po mieście natrafimy na Columbarios czyli obszar archeologiczny poświęcony pochówkom zmarłych w czasach rzymskich. Podobnie jak inne cmentarze z tamtych czasów zlokalizowany był poza murami ówczesnego miasta.

W mieście znajdziemy także zabytki z okresu arabskiego. Mowa tu o arabskim zamku (Alcazaba Árabe). Znajduje się na końcu mostu rzymskiego. Budynek był wznoszony przez emira Abd ar-Rahmana II z dynastii Umajjadów od 835 roku n.e. Składał się on z 25 wież połączonych murami o grubości 2,7 m. Wewnątrz zachował się podziemny zbiornik wody, nad którym zbudowano meczet, z którego pozostało jedno piętro. W późniejszych czasach meczet przerobiony został na kościół.

Zamek arabski
Świątynia Diany

Dojazd

Będąc na miejscu w Hiszpanii, do Merida dostaniemy się autobusem z Sevilli. Bilety kupimy tutaj.

Z Polski najtaniej wychodzi lot do Barcelony, Madrytu lub Sewilli a następnie lot do Badajoz, miasta, które leży w odległości ok. 60km od Merida.

Najtańszą opcją jest lot z Madrytu do Badajoz. Loty linią Iberia zaczynają się od 260PLN.

Z Badajoz do Meridy mamy połączenie kolejowe. Bilet kosztuje 6.25€ a czas przejazdu wynosi ok. 30 min. Istnieją także liczne połączenia autobusowe. Za bilet autobusowy zapłacimy 7.35€ a podróż potrwa 70 minut.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!