Azja Centralna,  Kazachstan

Mauzoleum Arystan bab


Trochę historii

W telegraficznym skrócie to można napisać tak:

„W Turkiestanie znajduje się ogromne Mauzoleum Khoja Ahmeda Yasawiego z XIV wieku. Wpisane na listę UNESCO. A to małe Mauzoleum to jest święty grób jego muzułmańskiego nauczyciela z XII wieku.”

I tu mógłbym skończyć pisać o tym przybytku, który znajduje się w Kazachstanie niedaleko Otratobe (Отрартобе). Ale wypada jednak napisać parę słów więcej. Tak więc zamierzam to zrobić.

Mauzoleum pochodzi z XIV wieku i zostało zbudowane nad XII-wiecznym grobem Arystana baba, ale do XVIII wieku było kilkakrotnie przebudowywane. Oryginalne mauzoleum, które wskutek trzęsienia ziemi uległo zniszczeniu, w XVIII wieku zastąpiono nową konstrukcją z dwoma kopułami, wspartymi na dwóch drewnianych rzeźbionych kolumnach. Na kolumnach wyrzeźbiono słowa z Koranu.

Do lat współczesnych pozostały oryginalne drewniane rzeźbione kolumny. Reszta budowli powstała w pierwszej dekadzie XX wieku.

Mauzoleum Aristan bab

Wybierając się latem na zwiedzanie Mauzoleum Arystan bab, dobrze mieć przy sobie dużą ilość wody.

Jest tam gorąco. Bardzo gorąco. I szybko chce się pić.

W niedalekim sąsiedztwie mauzoleum znajduje się nowoczesny Biały meczet. Jadąc z Turkiestanu do Mazuoleum Arystan Bab nie trudno go nie nie zauważyć. Znajduje się on po lewej stronie. Zwieńczą go złote kopuły.

Nowoczesny Biały Meczet w bliskim sąsiedztwie Mauzoleum Aristan Bab

Kim był Arystan Bab

Jak już wcześniej wspomniałem, Arystan bab był mistykiem religijnym. Według legendy odebrał on od Mahometa koraliki amantowe lub pestki persymony (owoce kaki). Czyli był on współpracownikiem samego Proroka Mahometa. Żył podobno 340 lat.

Kiedy przebywał w Sajram, przekazał je jedenastoletniemu Khoja Ahmedowi Yasawiemu, który następnie został jego uczniem. To ta sama osoba, którego przepiękne mauzoleum znajduje się w Turkiestanie.

Ludzie traktują Arystana baba jak świętego i dlatego w każdy czwartek pielgrzymi spędzają noc przy jego grobie i odmawiają modlitwy. Popularne wyrażenie jest szeroko rozpowszechnione i znane: „spędź noc w Arystan bab, zapytaj Khoja Ahmeda”. Według legend Arystan bab żył ponad 400 lat.


Dojazd

Do Mauzoleum można dojechać na trzy sposoby:

  • kolej z Szymkent do Timur, następnie taksówka z Timur do mauzoleum Arystan bab. Za bilet kolejowy w jedną stronę zapłacimy ok. 2000KZT czyli ok. 19PLN. Ceny biletów do sprawdzenia na stronie kolei kazachskich pod linkiem.
  • wynajęcie taksówki, jeśli w planie mamy zwiedzenie wielu atrakcji w okolicy Szymkentu lub Turkiestanu.
  • dojazd własnym środkiem transportu (np: wynajęty samochód)

Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!