Muzea

Kompleks „Młyn i Kuźnia”


Kompleks „Młyn i Kuźnia”

Kompleks znajduje się w mieście Zasławiu, w Zaułku Radzieckim (завулак Савецкі) w odległości ok. 100m od dworca kolejowego. Kompleks składa się z czterech obiektów, które pochodzą z początku XXwieku:

  • Stodoła (свіран)
  • Dom przewoźników (хата завознікаў)
  • Młyn parowy (паравы млын)
  • Kuźnia (куэня)
Kompleks Młyn i Kuźnia

Młyn parowy

W Zasławiu przez całą swoją historię istniały różnego rodzaju młyny: wodne, wiatrowe, parowe. Do dziś zachowała się jedynie parowa, wybudowana w 1910 r. kosztem zamożnego miejscowego mieszkańca Mekhedko-Sawickiego.

Młyn to budynek z bali, w którym na trzech piętrach rozmieszczone są mechanizmy do mielenia mąki. Serce młyna (kamień młyński) znajduje się na drugim piętrze. Jest też krupoderka – maszyna do produkcji zbóż i oczyszczania ziarna z otrębów.

Młyn parowy w Zasławiu jest pomnikiem dziedzictwa przemysłowego początku XX wieku. z autentyczną budową, mechanizmami i procesem produkcji.


Dom przewoźników

Na początku XX wieku. obok młyna wybudowano dom, rodzaj hotelu dla importerów – chłopów, którzy czekali w kolejce do mielenia. Oprócz przewoźników mogli tam zostać wszyscy, którzy z różnych powodów przybyli do Zasławia.

Ważnymi elementami wnętrza są piec kaflowy, łóżka z sennikami, kanapa i niemiecki zegar wahadłowy. Po przekątnej od pieca – w czerwonym rogu wisi ikona.


Stodoła

Stodoła została zbudowana w 1890 roku we wsi Mikhnichi. Drewniany magazyn na żywność w pobliżu młyna stoi na kamiennym fundamencie. Jego główną fasadą jest galeria z bogato rzeźbionym balkonem. Wewnątrz pod ścianami znajdują się kosze na zboże. To typowy budynek, w którym przechowywano żywność, częściowo odzież i artykuły gospodarstwa domowego. 


Kuźnia

Ponieważ żadna z licznych zasławskich kuźni nie zachowała się, istniejąca w kompleksie kuźnia została przeniesiona tu ze wsi Kamen. Sprzęt i narzędzia były w większości transportowane wraz z budynkiem.

Kuźnia to budynek z bali o wymiarach 4×4 metry. Wewnątrz odrestaurowano środowisko pracy z początku XX wieku. ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami kuźniczymi. Składa się z kuźni, miecha, pokładu z jednorożnym kowadłem, ręcznych szlifierek i wiertarek, licznych narzędzi: młotków, szczypiec, przecinaków i przebijaków.


Godziny pracy

Obiekty możemy zwiedzać w godzinach od 9-17. W poniedziałek kompleks jest zamknięty.

Bilet wstępu na teren kompleksu kosztuje 2BYN/4PLN. W sąsiedztwie znajduje się park, w którym ustawione są drewniane rzeźby lokalnego artysty.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!