Gruzja

Klasztor Dżwari


Historia

Jest to jeden z najstarszych gruzińskich monastyrów. Jego nazwę tłumaczy się jako monastyr krzyża. Według źródeł historycznych, święta Nino, za sprawą, której to Gruzja jest chrześcijańskim krajem, miała modlić się na tym wzgórzu. Aby upamiętnić to wydarzenie, postanowiono postawić tu wielki drewniany krzyż.

Krzyż ten stał się miejscem pielgrzymek. Działo się to w IV wieku. Postanowiono więc zbudować świątynię dla wiernych, którzy przybywali tu aby się modli. Budowę ukończono w VI wieku. Czyni go jednym z najstarszych monastyrów w Gruzji.


Zwiedzanie

Klasztor Dżwari jest czteroapsydową świątynią. Jest to bardzo popularny typ architektoniczny na całym Południowym Kaukazie. Kościół ten służył jako wzór przy budowie innych świątyń. Jego fasadę zdobią rzadko spotykane i różnorodne płaskorzeźby. Wnętrze jest ascetyczne. W klasztorze zachowały się fragmenty krzyża z IV wieku.

Klasztor Dżwari

Przez wieki budynki monasteru ulegały zniszczeniu wskutek erozji oraz niewłaściwego utrzymania i braku konserwacji. Monastyr znajduje się na liście stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Katedra Svetitskhoveli

Dojazd

Aby dostać się do klasztoru Dżwari, musimy najpierw dostać się do Mcchety. Do byłej stolicy Gruzji dostaniemy się marszrutką, którego to przystanek zlokalizowany jest w Tbilisi przy stacji metra Didube.

Będąc w Mccheta, wybierzemy się do klasztoru na piechotę lub weźmiemy taksówkę.


Galeria
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!