Bez kategorii

Klasztor Dadivank


O klasztorze

Dadivank (ormiański: Դադիվանք) jest ormiańskim klasztorem apostolskim w dystrykcie Kalbajar w Azerbejdżanie, graniczącym z prowincją Martakert samozwańczej Republiki Górnego Karabachu. Został zbudowany między IX a XIII wiekiem i jest jednym z głównych zespołów klasztornych średniowiecznej Armenii.


Historia

Według starej legendy, w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół Surb Astvatsatsin, w pierwszym wieku brutalnie zamordowano św. Dadi (jeden z pierwszych wyznawców Chrystusa). Apostoł Tadeusz wysłał go, aby głosił chrześcijaństwo w Artsakh. Jednak Dadi został wkrótce schwytany przez księcia Abgara i zginął męczeńską śmiercią. Klasztor został zbudowany przy grobie ku pamięci niewinnej ofiary i nosił nazwę Dadivank, choć w innych źródłach jest często określany jako Arakelots, co w języku ormiańskim oznacza „apostolski”.

Jednak pierwsze wzmianki o klasztorze pochodzą z IX wieku. W lipcu 2007 r. pod świętym ołtarzem głównego kościoła odkryto grób, który miał należeć do św. Dadi. Książęta Górnego Khachen są również pochowani w klasztorze Dadivank, pod ołtarzem kościelnym.

W następstwie wojny w Górskim Karabachu w 2020 roku, która zaowocowała porozumieniem o zawieszeniu broni, przewidującym wycofanie się Ormian z Kalbajaru i powrót okolicznych terenów do Azerbejdżanu, klasztor został włączony do terytorium pod kontrolę Azerbejdżanu. Opat klasztoru Dadivank podjął decyzję o przetransportowaniu ważnych reliktów klasztoru, w tym dzwonów, krzyży i chaczkarów, do Armenii w celu ochrony przed zniszczeniem przez rząd Azerbejdżanu. Azerbejdżan nazwał to „nielegalną działalnością” i dodał, że podejmie działania w celu wyegzekwowania procedur prawnych.


Zwiedzanie klasztora

Klasztor należy do diecezji Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Górnego Karabachu i składa się z katedry św. Astvatsatsin, kaplicy i kilku innych budynków. Główny kościół ma wyryte ormiańskie pismo na ścianach, oprócz kilku fresków z XIII wieku. Płaskorzeźba na południowej fasadzie katedry w Dadivank, zbudowana w 1214 roku, przedstawia księżniczkę ofiarowującą kościół ku pamięci swoich synów. Według Paolo Cuneo Dadivank jest jednym z dwóch klasztorów, obok Gandzasar, gdzie można znaleźć motywy popiersia (być może darczyńców klasztorów). Brytyjski historyk sztuki Anthony Eastmond uważa budowę Dadivank za przykład kobiecego mecenatu kościelnego w ormiańskim świecie XIII wieku.

Obecny kompleks klasztorny obejmuje 4 kościoły, cele klasztorne, budynki robocze, bibliotekę oraz wiele innych. Dadivank jest również nazywany Khutavank co oznacza klasztor na wzgórzu, ponieważ został zbudowany na wzgórzu.


Dojazd

Klasztor znajduje się około 90km na północ od stolicy, w miejscowości Vang. Aby się tam dostać można wykupić wycieczkę albo dostać się samochodem ze stolicy. Innej opcji nie ma.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!