Muzea

Klasztor Barsana


Krótka historia

Klasztor Barsana jest jednym z punktów orientacyjnych Maramures. Powodem tego jest piękny kościół i inne drewniane budynki wykonane przez rzemieślników z Maramures wewnątrz zespołu.

Kościół klasztorny Barsana jest jednym z najwyższych drewnianych kościołów w Rumunii, ma 57 m wysokości. Również w Bârsanie znajduje się drugi kościół, który jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO.

Cały klasztor znajduje się w wiosce Bârsana. Pierwsze wzmianki o osadnictwie pochodzą z 1326 r. Wówczas król węgierski Karol Robert Andegawenski wydał dyplom, na mocy którego prawa własności Bârsana zostały wzmocnione dla księcia Stanisława Bârsana.

Drewniany kościół w klasztorze Barsana

Zwiedzanie klasztoru

Stary kościół został wzniesiony w 1720 roku. W 1791 roku został on opuszczony. Aby uchronić kościół przed zniszczeniem i zbezczeszczeniem, kościół przeniesiono bliżej wsi. Wydarzenie to miało miejsce w 1806 roku. W tym miejscu znajduje się do dziś. Stary kościół Bârsana ma szczególne znaczenie kulturowe, ponieważ znajduje się na liście zabytków UNESCO. Może stary kościół kiedyś zostanie przeniesiony w obręb klasztoru Barsana.

Po 1989 r. wierni z Barsany postanowili wybudować nowy klasztor na miejscu starego, a w 1991 r. rozpoczęli zbieranie drewna do kościoła. Nowy kościół ukończono w sierpniu 1995 roku.

Prócz nowego klasztoru, zespół klasztorny Barsana tworzą: Ołtarz letni, Agiasmatar, przeorat, dom sióstr, dom spowiednika, dzwonnica i muzeum.

Wszystkie budynki klasztorne z Bârsana zostały zbudowane w popularnym stylu Maramures. Wnętrze klasztoru jest bardzo zadbane, więc wizyta tutaj na pewno każdemu się spodoba.

Na zwiedzanie kompleksu proponuję zarezerwować sobie kilka godzin.


Dojazd

Do Barsana, gdzie znajduje się klasztor dojedziemy autobusem z Baia Mare. Autobus jedzie 3x dziennie i za przejazd zapłacimy ok. 19PLN.

Będąc w innej części Rumunii do Baia Mare możemy dojechać np z Kluż-Napoka. Do dyspozycji mamy marszrutki, busy oraz kolej.

Rozkład jazdy marszrutek możecie sprawdzić tutaj.

Rozkład jazdy busów możecie sprawdzić tutaj.

Drodzy pasażerowie, wszystkie przyjazdy i odjazdy z Baia Mare są obsługiwane z nowego dworca autobusowego FANY, Bucharest Blvd., nr. 57

Połączeń kolejowych możemy wyszukiwać tutaj. Strona jest w języku angielskim. Za przejazd 2 klasą na trasie Kluż-Napoka – Baia Mare zapłacimy 29,4RON czyli ok. 28PLN


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!