Kazachstan


O Kazachstanie

Kazachstan, kraj Azji Środkowej to była republika radziecka, która rozciąga się od Morza Kaspijskiego na zachodzie po góry Ałtaj na wschodniej granicy z Chinami i Rosją.

Jego największa metropolia, Ałmaty (Ałma-Aty), jest od dawna ośrodkiem handlowym, naukowym i kulturalnym, w którym to mieście znajdują się liczne zabytki oraz wspaniałe wzgórze z wieloma atrakcjami Kok Tobe.


Co warto zobaczyć

Będąc w Kazachstanie warto zwiedzić stolicę Nur-Sułtan oraz przepiękne miasto Ałmaty (Ałma-Aty), które to w latach 1927-1997 była stolicą kraju.

Do niewątpliwych atrakcji należy zaliczyć Kanion Szaryński oraz inne liczne kaniony w okolicy Almaty.

W Kazachstanie niedaleko granicy z Uzbekistanem znajduje się także miasto Szymkent, które to samo w sobie może nie jest zbyt atrakcyjne ale jest dobrą bazą wypadową do innych atrakcji w Kazachstanie.

W okolicy znajduje się starożytne miasto na Jedwabnym Szlaku z zabytkami architektury islamskiej. Mowa tu o mieście Sajram.

I chyba najważniejszą atrakcją w Kazachstanie jest Turkiestan. Przepiękne miasto z ogromną liczbą zabytków oraz wielkim mauzoleum wpisane na listę UNESCO.


Informacje praktyczne

Poniżej kilka informacji praktycznych:

Waluta: KZT (Tenge) – 1000KZT = 9.45PLN

W Kazachstanie obowiązuje obowiązek meldunkowy. Jak chyba we wszystkich byłych republikach radzieckich. Meldując się w hotelu czy hostelu musimy przedstawić swój paszport.

Wiza: Obowiązek wizowy został zniesiony przy pobytach turystycznych i biznesowych do 30 dni.


Dojazd

Do Kazachstanu dostałem się samolotem linii Pegasus, obsługujący trasę Berlin (BER) → Szymkent (CIT).

Lot odbywał się bardzo komfortowym samolotem A320 Neo.

error: Treść jest chroniona !!