Bez kategorii

Katskhi


Katskhi

Katskhi jest to mała wioska w środkowej Gruzji, położona w odległości 5km od miasta Cziatura, a zarazem 63 km od Kutaisi.


Kolumna Katskhi

Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowana pośród zieleni samotna skała zwana Kolumną (Maczugą) Katskhi. Ma ona 40 metrów wysokości i do złudzenia swoim kształtem przypomina Maczugę Herkulesa z Ojcowskiego Parku Narodowego w Polsce. Na jej szczycie znajduje się niewielki kościółek oraz pustelnia.

Szacuje się, że kompleks wybudowano pomiędzy VI a VIII wiekiem n.e.

Według jednej z miejscowych legend w średniowieczu pustelnię zamieszkiwali stylici – czyli tzw. słupnicy, chrześcijańscy asceci z początków chrześcijaństwa, którzy w akcie dobrowolnej pokuty prowadzili życie w odosobnieniu, na słupach.

Pożywienie i woda dostarczane były im za pomocą sznurka. Katskhi ponownie odkryto w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to stało się ono miejscem w którym zamieszkał były skazaniec (handlarz narkotyków) Maxime Qavtaradze.

Po odbyciu kary Maxime przyjął śluby zakonne i zapragnął spędzić resztę życia w odosobnieniu na szczycie wapiennej skały. Na kolumnie oprócz kościółka i pustelni, mieszczą się także trzy cele zakonne, piwniczka na wino oraz mur. Maxime odrestaurował całe miejsce, wybudował dodatkowy niewielki domek, a także zamontował żelazną drabinę po której dwa razy w tygodniu schodzi ze skały by pomodlić się ze swoimi zwolennikami.

Niestety ale turyści nie mają wstępu na skałę. To samo tyczy się to kobiet. Nigdy nie miały tu prawa wstępu.


Klasztor Narodzenia Zbawienia

Klasztor znajduje się we wsi Katskhi, około 2.5 km od Kolumny Katskhi. Monastyr Narodzenia Pańskiego został zbudowany na polecenie rodziny Baguashi w latach 988-1014 za panowania króla Gruzji Bagrata III. Na zewnątrz kościoła znajdują się trzy stopniowo zwężające się cylindryczne poziomy utworzone przez fasetowaną galerię, korpus kościoła i bęben kopuły.

Kościół otoczony jest pięciobocznym murem, w którego wschodnim narożniku znajduje się wolnostojąca dzwonnica. Obiekty te są późniejszymi dobudówkami, prawdopodobnie z XVII lub XVIII wieku.

Głowica sparowanych pilastrów portalu południowego ozdobiona jest półpostacią Słupnika z rękami wzniesionymi do modlitwy. W pobliżu jego uszu znajduje się naczynie z trzema rybami. Datowana na XI wiek.

Bardzo ciekawa jest duża płaskorzeźbaz XI wieku w południowym przedsionku galerii. Przedstawia Wniebowstąpienie Krzyża, z krzyżem wspartym na czterech aniołach.

Zamknięty przez rząd sowiecki w 1924 roku klasztor został reaktywowany w 1990 roku i jest obecnie zarządzany przez eparchię Saczchere i Chiaturę Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.


Dojazd

Do Katskhi dojedziemy taxi z Cziatury. Aby dostać się do Cziatury musimy do niej dojechać z Kutaisi. Najtańszym sposobem podróżowania między Kutaisi a Chiaturą jest marszrutka. Vany odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w Kutaisi mniej więcej co godzinę między 9:00 a 17:00. Bilety kosztują około 10 GEL za osobę.

Podróż trwa około 2 godzin z krótkim postojem w Zestafoni.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!