Hiszpania

Jimena de la Frontera



Wstęp

Jimena de la Fontera to małe historyczne miasteczko położone w prowincji Kadyks. Do Gibraltaru mamy stąd zaledwie 50km, natomiast do miasta Cadiz 120km. Łatwo dojedziemy tutaj pociągiem z Sevilli czy Rondy. Miasto rozciąga się na wzgórzu San Cristobal i leży na skraju gęstych gajów korkowych Parku Przyrody Alcornocales. Otoczone jest lasami, górami, łowiskami i bujnymi dolinami.

Jimena de la Frontera, widok miasta

Miasto było zamieszkane przez Fenicjan, Iberów, Kartagińczyków i Rzymian. Maurowie wykorzystali położenie miasta na wzgórzu na swoją korzyść, wykorzystując je jako strategiczne położenie militarne. W przeszłości był to najprawdopodobniej bardzo ważny ośrodek handlowy, ponieważ rzymskie monety, które zostały znalezione w pobliżu zamku, mają pismo zarówno po łacinie, jak i fenicku.

Wieś Jimena de la Frontera stała się miastem w 1879 roku, za panowania Alfonsa XII.


Zwiedzanie

Miasteczko może nie jest wypełnione zabytkami ale mimo to można tu spędzić miło dzień i trochę pozwiedzać. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ratusz miejski
Zamek

Największą atrakcją niewątpliwie jest Castillo de Jimena de la Frontera czyli zamek. Został zbudowany przez Maurów w VII wieku na miejscu rzymskich ruin. Zamek Jimena de la Frontera znajduje się w najwyższej części miasta Jimena i jest łatwo dostępny z wioski.

Strategiczne położenie zamku uczyniło Jimena de la Frontera ważną enklawą pogranicza, najpierw dla Maurów, a później Chrześcijan. Jego położenie na wzgórzu zapewniało widok na obszerny teren, który w pogodny dzień rozciągał się aż do morza.

Zamek został zbudowany przez Arabów i jego wygląd nawiązuje do okresu panowania Nasrid, dynastii muzułmańskiej, która kontrolowała królestwo Granady i której upadek oznaczał koniec Al-Andalus. Później został odzyskany przez Henryka IV z Kastylii w połowie XV wieku. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w pobliżu zamku dowiodły, że fortyfikacje powstały na pozostałościach starego rzymskiego miasta Obba.

Teren otoczony murem był dość obszerny, chociaż obecnie zachowało się tylko kilka pozostałości, a także brama wjazdowa na plac defilad i wieża zegarowa, zwana także Albarran. Wewnątrz ścian wewnętrznych znajduje się konstrukcja z tego samego okresu. na dziedzińcu defiladowym i otoczona podwójnymi ścianami. To jest alcazar, budynek, który przeszedł ważne zmiany w czasach chrześcijaństwa iz którego nadal stoi wieża. Wieża ta była główną częścią zamku, znajdowała się w najsilniej bronionej części i była zwykle rezydencją właścicieli twierdzy. Na zewnątrz murów znajdują się pozostałości cystern wodnych pochodzenia rzymskiego, które są bardzo ciekawe architektonicznie.

Zamek Jimena de la Frontera jest częścią sieci fortyfikacji obronnych we wnętrzu prowincji Kadyks, pośród której wyróżniają się pozostałości zamku Alcala de los Gazules, mury zamku Castellar i zamek Medina Sidonia.

Zamek Jimena de la Frontera, Cadiz, Hiszpania

W pogodny dzień, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki, można zobaczyć Gibraltar, a nawet północne wybrzeża Afryki. W 1931 roku zamek został uznany za pomnik historii.


Sanktuarium Matki Bożej Aniołów

Sanktuarium powstało prawdopodobnie pod koniec XV wieku. Za budowę ołtarza pustelni odpowiedzialni są artyści Andrés López del Castillo (rytownik) i Juan Enríquez (malarz). Po XVIII wieku świątynia została powiększona i odnowiona, aby służyć jako klasztor mnichów św. Franciszka z Asyżu.

Świątynia składa się z jednej nawy, przykrytej sklepieniem kolebkowym i wtórnym. Kaplica główna otoczona jest kopułą na rogach i wysokim chórem u stóp. Ciekawostką jest zachwycająca zakrystia i jej uroczysty plac krużgankowy z ceglanymi łukami i filarami, którego centrum zdobi ogród podlewany wodą ze studni również znajdującej się w jej centralnej części.

Kaplica Matki Boskiej utrzymana jest w stylu barokowym, a jej wizerunek, wykonany z kamienia polichromowanego, może być znacznie starszą rzeźbą. Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej znajduje się w miejscowości Barriada de la Estación, 40km od Jimena de la Frontera.


Okolice

PARK NARODOWY ALCORNOCALES

Park znajduje się między prowincjami Kadyks i Malagą i jest domem dla wielkiej różnorodności krajobrazów. To bogactwo znajduje odzwierciedlenie w każdym z jego elementów: florze, faunie, klimacie, historii i kulturze.

Bliskość Cieśniny Gibraltarskiej oraz wyjątkowa kompozycja siedlisk parku sprzyja obecności ptaków. Spacer po Alcornocales daje wiele okazji, aby spróbować dostrzec mieszkańców tego parku. Aż 19 ptaków drapieżnych i wiele małych ptaków przemierza niebo lub szuka schronienia w lasach. W okresach silnego wiatru często spotyka się wielkie gniazda ptaków odpoczywających na drzewach i klifach. Można tu spotkać orliki, orły o krótkich palcach, orły Bonellego, wędrowne, pustułki, myszołowy, puchacze, krogulce oraz jastrzębie. Na bardziej skalistych szczytach są kolonie egipskich sępów.

W tym niesamowitym lesie powszechnie obecne są sarny, dziki, daniele i dzielą one siedlisko z genami, borsukami, mangustą, płazami i jedenastoma gatunkami nietoperzy. Połowa gadów na Półwyspie Iberyjskim znajduje się w parku Alcornocales. Wszędzie motyle i ważki dopełniają tę idylliczną scenerię.

Niezwykłym siedliskiem w tym naturalnym obszarze jest las laurowy (laurisilva) z „Los Canutos”, subtropikalnym lasem uwięzionym w czasie. Olchy, które zajmują brzegi „canuto”, zapobiegają przedostawaniu się światła do dna wąwozu, gdzie wilgoć tworzy unikalne masy rododendronów, laurów, olchy, ostrokrzewu i ostrokrzewu, niespotykane na tych szerokościach geograficznych.

RYSUNKI W JASKINI

Jedną z atrakcji, które trzeba zobaczyć będąc w Jimena de la Frontera i odwiedzając Park Narodowy Alcornocales, są malowidła naskalne znalezione w pobliżu miasteczka Benalup-Casas Viejas. W jaskini Tajo de las Figuras znajdziemy szkice ptaków i czworonożnych, częściowo ludzkich stworzeń, sceny z polowań. Jak obecnie wiadomo, malowidła z jaskini pochodzą z wczesnej epoki brązu i zostały uznane za narodowy zabytek sztuki i architektury w 1924 roku.

GÓRA EL PICHACHO

Park Alcornocales to raj dla spacerowiczów, z ponad 20 dobrze oznakowanymi trasami prowadzącymi przez jeziora, góry i lasy. Jedna z najlepszych tras prowadzi na szczyt góry El Pichacho o wysokości 882 metrów, stosunkowo mało wymagającą wędrówkę, która zaczyna się i kończy na terenie piknikowym El Pichacho. Na podróż powrotną przeznaczyć należy około trzech godzin, wliczając w to czas na przystanek i podziwianie widoków. Na trasie znajdują się liczne punkty widokowe.

KRÓLEWSKI KANAŁ ARTYLERYJSKI


Dojazd

Do miasta dojedziemy koleją z Ronda. Przejażdżka pociągiem potrwa ok. 1h. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 7.60€. Są tylko dwa pociągi: rano o 11:08 i wieczorem o 21:22.

Oprócz tego mamy liczne połączenia autobusowe z Malagą, Kadyksem i Gibraltarem.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!