Huy
Historia
Huy to małe miasteczko we wschodniej Belgii nad rzeka Moza, w prowincji Liege.
Pierwsza osada powstała w czasach Imperium Rzymskiego jako fort na prawym brzegi rzeki Mozy. Wioska została z ewangelizowana przez Świętego Domicjana, biskupa Tongeren w VI wieku i po raz pierwszy zostaje wspomniana w jego testamencie w następnym wieku.
W 1066 roku w Huy zatwierdzono kartę swobód, jedną z najstarszych w Europie.
W XII i XIII wieku produkcja sukna była podstawą gospodarki Huy. Ze względu na swoje strategiczne położenie nad Mozą, miasto było areną konfliktu między Francją, Niemcami, Holandią i księstwem Burgundii. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń było oblężenie miasta w 1689 roku, podczas którego zniszczono około ośmiuset domów. W 1715 roku mieszkańcy sfrustrowani ciągłą walką rozebrali zamek Tchestia. W 1818 roku z rozkazu króla Holandii Wilhelma I wybudowano nowy fort, który stał się areną ciężkich walk podczas obu wojen światowych.
Co siedem lat w Huy odbywa się procesja religijna, która upamiętnia koniec suszy w roku 1656. Ostatnia miała miejsce 15 sierpnia 2012 roku.
Co warto zobaczyć
W mieście warto zobaczyć fort. Znajduje się on przy Rue Vankeerberghen 20. Został on zbudowany przez Holendrów w latach 1818-1823 roku na miejscu istniejącego tu do XVIII wieku zamku Tchestia, który to został rozebrany przez mieszkańców miasteczka. Od maja 1940 roku do września 1944 roku Niemcy zorganizowali tu obóz dla internowanych, w którym przetrzymywano około 7000 więźniów. Obecnie cytadela jest pomnikiem poświęconym II wojnie światowej i dowodem istnienia niemieckich obozów koncentracyjnych.
Czynne: poniedziałek – niedziela: 11:00-18:00. Cena biletu: 3€
W sąsiedztwie fortu znajduje się gotycka kolegiata Notre-Dame. Na przestrzeni wieków w miejscu dzisiejszej kolegiaty istniało kilka kościołów. Począwszy od drewnianego, wybudowanego w IV wieku sanktuarium poświęconego św. W V wieku sanktuarium św. Agrykola. W roku 558 w mieście pochowano św. Domicjan, biskup Tongeren, ogłoszony pierwszym świętym patronem miasta.
W roku 1060 biskup-książę Liege Theodwin odbudował zniszczoną świątynię. Tym razem jednak kościół został zbudowany z kamienia, w stylu romańskim. W roku 1066 w podziękowaniu za pomoc w rozbudowie świątyni biskup Theodwin przekazał mieszkańcom Huy Kartę Wolności, pierwszej na północ od Alp. Na uwagę zasługuje 9 metrowa rozeta zwana Rondii, która znajduje się w wieży zachodniej. 6 metrów średnicy wewnętrznej i 9 metrów zewnętrznych. To największa rozeta w stylu gotyckim w Walonii. Kolegiata jest bogato wyposażna. W 1377 roku konsekrowano chór.
Trzy smukłe okna w absydzie wznoszą się na wysokość 20 metrów, a ich witraże przedstawiają tajemnice Różańca Świętego. Malowany sufit to rzadkość w gotyckich kościołach. Czternaście witraży w dolnych partiach przedstawia miejsca spoczynku Jezusa w drodze na Golgotę. Podobnie jak witraże z południowej części transeptu powstały w latach 1872-1878.
Znajdziemy tam także bogato zdobione ołtarze.
Prócz tego w mieście jest dużo renesansowych domów z XVII wieku. Z XVIII wieku pochodzi siedziba obecnego ratusza miejskiego. Pierwotnie znajdował się tu Hôtel de Ville de Huy.
Przy Rue Vankeerberghen 20 znajduje się stary klasztor Braci Mniejszych, który w XVII wieku został całkowicie przebudowany w stylu mosańskim. Obecnie mieści się tam Muzeum Miejskie.
Obejmuje wszystkie działania miasta Huy od prehistorii do współczesności. Chociaż jest bardziej szczegółowo poświęcone sztukom pięknym i dekoracyjnym, muzeum prezentuje również obiekty archeologiczne, etnograficzne i przemysłowe.
Na muzeum składa się dziesięć niedawno odnowionych pokoi. Zwiedzający najpierw odkrywa słynną kartę franczyzy z 1066 r., która zaginęła podczas bitwy pod Othée w 1408 r. Następnie przechodzi przez salę poświęconą sztuce zdobniczej: ceramika z Andenne i Huy, cyna z warsztatów Huy, Namur i Liège i srebra z Huy i Liège, zanim z czasem odkryjesz miasto Huy dzięki zestawowi obrazów i rycin. Poniższa sala przedstawia główne odkrycia archeologiczne w Huy i wokół niego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Merowingów (cmentarz św. Wiktora i warsztaty szklarskie). Następnie prezentowane są przedmioty i dokumenty związane z uprawą winorośli w Huy oraz dzieła ilustrujące przemysł metalowy w Huy. Następnie przez stulecia zwiedzający poznaje sztukę życia w Huy i jego regionie, odkrywając rekonstrukcje wnętrz.
Wreszcie ostatnia sala poświęcona jest dwóm XIX-wiecznym malarzom, Émile Delpérée i Isidore Lecrenier.
Na środku Grand Place znajduje się monumentalna fontanna zwana Li Bassinia, która datowana jest na XV wiek. Fontanna jest jednym z cudów Huy.
Przy Pl. Verte znajduje się zdesakralizowany kościół św. Mengolda, który powstał w XII wieku.
Kiedyś miasto posiadało cztery cuda. Należały do nich: zamek Li Tchestia, Li Rondia czyli rozeta katedralna, Li Bassinia z XV wieku oraz most na rzecze Moza Li Pontia.
Z czterech cudów do dziś przetrwały tylko dwa. Most został zburzony przez Niemców w czasie II wojny światowej a zamek został rozebrany przez mieszkańców.
Dojazd
Do Huy dojedziemy pociągiem lub autobusem TEC nr 12. Za przejazd pociągiem drugiej klasy zapłacimy 5.50€.