Bez kategorii

Haapsalu


Wstęp

Jest to miasteczko położone w zachodniej części Estonii nad Zatoką Haapsalu (Morze Bałtyckie). Od początku XIX wieku Haapsali cieszyło się sławą uzdrowiska.

Miasteczko Haapsalu nazywane jest „Wenecją północy” i jest ważnym kurortem nadmorskim oraz średniej wielkości miastem portowym.


Zamek biskupi

Zamek Haapsalu (również Zamek Biskupów Haapsalu) został zbudowany w XIII wieku. Była to główna rezydencja biskupa Läänemaa. Biskupstwo Läänemaa zostało utworzone jako państwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego 1 października 1228 roku.

Budowa, poszerzanie i przebudowa warowni ciągnęła się przez ponad 300 lat, a architektura zmieniała się wraz z rozwojem uzbrojenia. Ostateczne rozmiary warownia osiągnęła za panowania biskupa Jana IV Kijewskiego (1515–1527). Po zachodniej stronie zamku znajduje się 29-metrowa wieża strażnicza z XIII wieku, później wykorzystywana jako dzwonnica. Mury podwyższono później do 15 metrów. Wewnętrzne okopy i żaluzje, które zostały zbudowane dla armat i jako schronienie przed bombardowaniami, pochodzą z wojny inflanckiej (1558-1582), ale to właśnie w czasie tej wojny warownia została poważnie uszkodzona. Częściowo zniszczone zostały mury zamczyska i obwarowania zewnętrzne.

29-metrowa wieża strażnicza z XIII wieku

W XVII wieku zamek nie był już używany jako budowla obronna przez Szwedów, którzy teraz rządzili szwedzką prowincją estońską. W trakcie Wielkiej Wojny Północnej w 1710 r. Estonia znalazła się pod panowaniem rosyjskim, a mury obronne częściowo rozebrano na rozkaz Piotra I Ruskiego, zamieniając zamek w ruinę.

Do zamku przylega katedra Haapsalu. Była to oficjalna siedziba Biskupa, mieściła się i gdzie działała Kapituła Biskupstwa. Jest to największy jednonawowy kościół w krajach bałtyckich, z wysokimi na 15,5 metra sklepieniami kopułowymi i powierzchnią 425 m2. Kościół kopułowy został wybudowany prawdopodobnie w latach 60. XII wieku, w stylu zakonu cystersów. Okrągła kaplica chrztu po wschodniej stronie kościoła została zbudowana w XIV lub XV wieku i jest miejscem słynnej legendy. W sierpniowe, księżycowe noce na wewnętrznej ścianie kaplicy pojawia się postać Białej Damy, gdy księżyc świeci przez okno kaplicy. Mówi się, że ta Pani była kobietą, która zakochała się w opacie i weszła do zamku wbrew jego rozkazom, dlatego została tam zamurowana żywcem za karę. W latach 40 XX wieku kościół został okradziony przez wandali. Uległ poważnej dewastacji. W późniejszych latach władze ZSRR zamieniły katedrę na magazyn siana. W końcu kościół został odrestaurowany i od 1990 roku jest ponownie aktywnie używany przez lokalną kongregację Estońskiego Kościoła Luterańskiego.


Muzeum Kolejnictwa

W mieście przy Raudtee 2 znajduje się malownicze Muzeum Kolejnictwa. To tu znajduje się bardzo ładnie wyglądający z zewnątrz drewniany dworzec kolejowy z 1905 roku z zadaszonym peronem, który jest uważany za najdłuższy w Europie. Peron o długości 216 metrów został zbudowany specjalnie dla pociągów cara. Obecnie dworzec kolejowy jest na stałe wyłączony z ruchu.

Liczba eksponatów w Muzeum Kolejnictwa nie jest imponująca. Dwa parowozy, dwie lokomotywy spalinowe, kilka wagonów towarowych i pasażerskich, ponadto jeden z wycofanych z użytku pociągów kolei estońskich. Do tego dochodzi sprzęt komunikacyjny.

GODZINY OTWARCIA

od piątku do niedzieli: od 11.00 do 17.00.

CENA

Dorośli – 4€; Ulgowy – 3€


Inne atrakcje

Miasto słynie z kąpieli błotnych, żeglarstwa, pływania, ciekawych zabytków średniowiecza, takich jak katedra i ruiny zamku Haapsalu, którego budowa trwała trzy stulecia.

W mieście znajduje się bardzo stary kościół św. Jana (Jaani). Został zbudowany podczas niespokojnych lat reformacji na początku XVI wieku (pierwsze wzmianki w 1524 r.) i początkowo był poświęcony św. Mikołajowi.

Kościół jest wyjątkowo rozplanowany w układzie północ-południe. W podziemiach kościoła znajdował się dawny magazyn. Kościół posiada piękny kamienny ołtarz (XVII w.), drewnianą ambonę (XVIII w.) oraz jeden z najstarszych zachowanych dzwonów kościelnych z XVI w.

Prócz tego w mieście znajdziemy inne ciekawe muzea jak Iloni Imedemaa (iloni w krainie czarów) przy Kooli 5.

Niedaleko nadmorskiej promenady, przy Linda 2 znajdziemy Cerkiew Marii Magdaleny, która została zbudowana w latach 1847-1852. Rosyjski car Aleksander II uczestniczył w otwarciu kościoła w 1852 roku. Kościół został przywrócony do obecnego stanu zaledwie kilka lat temu. Jest otwarty tylko w niedziele od 9 do 14.

W sąsiedztwie zamku, przy Karja 24 znajduje się muzeum Ewalda Okasa, które zostało otwarte w 2003 roku w domu rodzinnym, gdzie pierwotnie mieściła się tawerna.

Parę słów o Ewaldzie Okasa. Był to estoński malarz i grafik. Urodzony 28 listopada 1915 w Tallinnie, zm. 30 kwietnia 2011 także w Tallinnie.

Misją muzeum jest gromadzenie, przechowywanie i wystawianie dzieł Evalda Okasa i członków jego rodziny. Oprócz prac wystawienniczych muzeum organizuje również kursy sztuki i różne wydarzenia kulturalne.

Przy Surnuaia 1 znajduje się kościół wzniesiony w latach 1896-1897 na miejscu starego cmentarza w Haapsalu. Poświęcony był Aleksandrowi Newskiemu. Dach namiotowy w stylu moskiewskim zwieńczony małą kopułą cebulową i przedsionek z dzwonnicą został dodany według projektu architekta A. F. Krassowskiego z Petersburga.

Oryginalny ikonostas oparty na rysunkach akademika Šauba znajduje się obecnie w cerkwi prawosławnej w Kiviõli, dokąd został przeniesiony w 1962 r. po zamknięciu kościoła. Kościół służył jako miejsce pogrzebów przez cały rok. W kościele wybudowano w połowie XX wieku piec, który służył jako kościół zimowy. Obecnie z kościoła korzysta parafia Haapsalu Marii Magdaleny (Aleksander Newski) Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Kościół otwarty jest w sobotę: 18:00 – 20:30 i niedzielę: 08:30 – 11:00

W centrum miasta zachowało się wiele drewnianej zabudowy.

Haapsalu – widok na drewnianą zabudowę

Co zobaczyć w okolicy?

W odległości ok. 6km od miasta, we wsi Kiltsi znajdują się ruiny Dworu Ungru. Jest to jedna z najbardziej imponujących budowli neobarokowych w Estonii, choć zamek nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to imponujący budynek, który jest niemal dokładną kopią zamku Merseburg w Niemczech.

Za budową dworu kryła się smutna historia miłosna: hrabia Ungern-Sternberg zakochał się w córce pana zamku Merseburg, który obiecał spędzić całe życie w zamku Merseburg. Hrabia obiecał zbudować dokładną replikę budynku, a ona zgodziła się tam przenieść. Budowa została jednak przerwana, gdy kochanka hrabiego nagle zachorowała i zmarła. To mistyczne ruiny w pięknym miejscu, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce do robienia zdjęć!. Do Dworu Ungru dostaniemy się autobusem nr 1. Czas jazdy ok. 10 min.

Dwór Ungru

Drugą atrakcją w okolicy jest Dwór Uuemõisa, któy znajduje się zaledwie 3km od miasta. Po raz pierwszy o dworze wspomniano w 1539 roku, kiedy był to dwór biskupi. Ostatnim właścicielem przed przymusową sprzedażą dworu, który w XVII w. należał do rodu de la Gardie, była księżna Jewgienija Szachowska.

W 1833 r. we dworze wybudowano dwukondygnacyjny, postklasycystyczny gmach główny. W latach dwudziestych budynek przebudowano według projektu Karla Burmana. W efekcie do budynku dobudowano długie parterowe skrzydła. Wszystko to sprawiło, że był to niezmiernie długi budynek. Obecnie w dworku znajdują się przedszkole Uuemõisa i szkoła podstawowa. Dworska Sala Biała to dobre miejsce na koncerty.

Do dworu dojedziemy busami z miasta nr: 2, 22, 34 oraz 734 a za przejazd zapłacimy 0,67€

Dwór Uuemõisa

Dojazd

Do miasta Haapsalu dostaniemy się z Tallinna busami firmy Lux Express lub Go Bus. Podróż nie powinna nam zająć więcej niż 90 minut. Nie ma możliwości dotarcia koleją do miasta, gdyż dworzec kolejowy w mieście został na stałe wyłączony z ruchu pasażerskiego. Cena za przejazd autobusem kształtuje się w okolicach 7€.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!