Górski Karabach

Górski Karabach a formalnie Republika Górskiego Karabachu jest terytorium formalnie należącym do Azerbejdżanu jednakże twór ten funkcjonuje jako niepodległe państwo, które jest nieuznawane przez społeczność miedzynarodową na całym świecie. Historia tej republiki jest długa, skomplikowana i brutalna. Leży między Armenią a Azerbejdżanem. Powstanie republiki, które proklamowano 6 stycznia 1992 roku (deklaracje niepodległości uchwalono 2 września 1991 roku) wiąże się z konfliktem o Górski Karabach, toczonym od początku XX wieku miedzy Armenią i Azerbejdąanem, którego kulminacyjnym momentem była wojna toczona w latach 1988–1994.

Ponieważ Górski Karabach funkcjonuje jako niepodległe państwo, potrzebne są wizy aby do niego wjechać. Do Górskiego Karabachu nie ma wiz. Jest tylko oplata rejestracyjna w kwocie 3000AMD/6€. Kwitek do opłaty na 21 dni do Górskiego Karabachu dostaniemy na granicy z Armenia. Opłate musimy uiścić w stolicy pod adresem: Ministerstwo Spraw Zagranicznych na ul. Azatamartikneri 28, czynne od poniedziałku do niedzieli.

Jak dojechać do stolicy – Stepanakert?

  • Dojazd z Erewania: Z dworca autobusowego Kilikia Avtokayan w Erewaniu kupujemy bilet na autobus do Stepanakert (czekamy aż marszrutka będzie pełna pasażerów). Odjazd z Erewania o 7, 8, 9 i 10 . Cena biletu: AMD5000 (ok. 9.5€) Czas jazdy: 6-7hrs. Jest 8 połączeń dziennie.
  • Dojazd z Erewania: gdy nam sie spieszy i nie mamy czasu to można wynająć prywatny samochód w Erewaniu za 30USD.
  • Dojazd z Erewania: W Armenii autostop jest bardzo popularnym sposobem podróżowania. Jeśli szukasz taniego sposobu na podróż i spotkasz miejscowych, którzy udają się do Stepanakertu to palec w górę! Do Stepanakertu jest duży ruch lokalny. Można się tam dostać za darmo.
  • Dojazd z Goris: jedzie tylko jedna marszrutka do Stiepanakertu. Odjazd z Goris o 10:30. Czas jazdy 2 godz. Koszt biletu AMD2000/4€. Tam stoi ok. 2 godzin i wraca tego samego dnia do Goris.
  • Dojazd ze Stepanakert: ze stolicy Górskiego Karabachu do Erewania są 3 autobusy dziennie (AMD4500/37PLN), które odjeżdżają o godzinie: 8, 9 i 10. Podróż trwa ok. 7-8godz.

Podstawowe informacje o Górskim Karabachu

Waluta: Armeński Dram (AMD); 1000AMD = 8.22PLN

Język: Najczęściej używanym językiem jest dialekt ormiański. Większość mówi po rosyjsku oraz bardzo słabo po angielsku.

Populacja: 150000

Stolica: Stepanakert (52900)

Numer kierunkowy: +479

Wiza: Brak. Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa placówka dyplomatyczna dla Polaków znajduje się w Azerbejdżanie w Baku.

Transport: Marszrutki, autobusy, taksówki

error: Treść jest chroniona !!