Nyköping

Do 1970 Nyköping miało status miasta. W 1971 roku wskutek reformy administracyjnej miasto weszło w skład nowo utworzonej gminy.

Dojazd: Sztokholm-Skavista – Nyköping – bus z lotniska 515 lub 715; 26SEK

Na lotnisku dostaniemy przewodnik oraz darmowe mapy, które ułatwią nam zwiedzanie Nyköping. Same miasto oddalone jest od lotniska ok. 7km.

Nyköping nie jest wielką metropolią. Mieszka tam zaledwie 39 tys. ludzi. Z ciekawszych rzeczy warto odnotować, że 11 października 1285 odbył się tutaj ślub per procura królewny szwedzkiej Ryksy z księciem wielkopolskim Przemysłem II, który to urodził się w Poznaniu. Władca z dynastii Piastów, król Polski w latach 1295-1296. To jego imieniem nazwano wgórze i zamek w Poznaniu.

Co warto zobaczyć w Nyköping: na pewno Vattugränd – jest to najstarsza ulica miasta, Nyköpingshus czyli ruiny zamku, do którego wstęp jest darmowy, Muzeum Sormland, do którego wstęp także jest darmowe. Warto także zobaczyć Radhuset czyli Ratusz na placu Stora (Stora Torget). W Ratuszu znajduje się Informacja Turystyczna.

Kolejnym ciekawym obiektem, który warto odwiedzić jest St. Nicolai kyrka przy Hospitalsgatan 2 na Stora Torget. Najstarsze fragmenty kościoła pochodzą z XIIIw. Latem 1719 roku kościół został całkowicie zniszczony. Po tym pożarze rozpoczęto prace konserwatorskie, które zaowocowały między innymi wspaniałym ołtarzem, wystawną amboną i ozdobną fasadą organów dawnych organów Cahmana. Codziennie o 9, 12, 15 i 18 słychać hymn z dzwonu kościelnego.

Warto także odwiedzić stary młyn i kamienny most obok młyna przy Västra Kvarngatan 64. Przy Västra Kvarngatan znajduje się także teatr oraz Opera miejska (nr. 18), drewniane domy a w okolicy zabytkowe wille.

Ostatnią rzeczą, którą warto zobaczyć w miasteczku to Släbro Hällristningar. Oddalone od centrum miasta ok. 3km . Znajdują się niedaleko Gustaf-adolfsvagen. Släbro to obszar w parafii Sankt Nicolai poza Nyköping w Södermanland. Została odkryta przypadkiem gdy woda w rzece prawie wyschła. W Släbro znajduje się kilka starożytnych szczątków, zarówno rzeźby skalne z epoki brązu, jak i kamienie runiczne oraz pola pochówku z młodszej epoki żelaza.

Do miejsca dojedziemy autobusem nr: 1, 515, 560, 760 oraz 765 z Nyköping Centralstation do Nyköping Smålandsvägen a następnie udać się na ostatnie 700m na piechotę w kierunku Regeringsvagen. Możemy także całą trasę pokonać rowerem, który wynajmiemy w Informacji Miejskiej.

Nyköping – zamek
Ratusz w Nyköping
Släbro Hällristningar – tablica przedstawiająca mapę z rzeźbami w skale
Släbro Hällristningar – rzeźby w skale
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irka
4 lat temu

Interesujący artykuł, ciekawie piszesz.

error: Treść jest chroniona !!