Kordowa


Czy warto wpaść do Kordowy?

Dlaczego warto jechać do Kordowy? Jest kilka powodów aby wybrać się na wycieczkę do tego miasta.

W mieście do dziś zachowały się zabytki z czasów rzymskich oraz z czasów panowania arabskiego.

Poza tym cała starówka miasta została wpisana na listę UNESCO. No i dla fanów kina chyba najważniejsza informacja: kręcono tu wyśmienity serial Gra o Tron.


Zwiedzamy miasto

Do największych atrakcji miasta zaliczyć niewątpliwie należy Alkazar czyli zespół fortyfikacji z czasów panowania Umajjadów.

Następną wielką atrakcją Kordowy jest Mezquita. Wspaniałe dzieło islamu, meczet, który został przebudowany na katedrę. Zajmuje teren o wymiarach 179×128 metrów otoczony murem z wieżą-dzwonnicą (dawnym minaretem, na którym wzorowano się w krajach islamskich). Meczet budowano przez prawie 3 wieki, od 785 roku do końca X wieku, na fundamentach starej rzymskiej świątyni. W XVI wieku po zdobyciu Kordoby postanowiono zbudować katedrę na środku sali modłów. Posiada 850 kolumn i łuków.

Do innych atrakcji miasta należy zaliczyć starożytny 16 łukowy most Puente Romano zbudowany za czasów Augusta, bramę mostu oraz mury z tego samego okresu.

Z innych ciekawych atrakcji warto wspomnieć o Wieży Calahorra, zbudowanej przez Alfonsa XI na resztkach arabskiej budowli. Jest to ufortyfikowana brama znajdująca się na lewym brzegu rzeki w pobliżu mostu rzymskiego.

Renowacja wieży wraz z Mostem Rzymskim, Bramą Mostu i okolicami została uhonorowana Nagrodą Unii Europejskiej za Dziedzictwo Kulturowe Europa Nostra w 2014 roku.

Dobrym miejscem na odpoczynek są ogrody Alcazar z sadzawkami, pięknymi ogrodami i fontannami.

Przechadzając się uliczkami, napotkamy Azulejos czyli typowe tylko dla regionu Andaluzji płytki dekoracyjne.

Prócz tego w Kordowie można podziwiać liczne kościoły. Najstarszy zachowany to Kościół Santa Marina z 1236 roku, kościół św. Andrzeja z XIII wieku. który wraz z Kościołem Santa Marina należą do tak zwanych kościołów Fernandine w Kordobie.

Pierwsze wzmianki o kościele San Pablo pochodzą z 1409 roku. Powstał na wielkim terenie, gdzie wcześniej istniał cyrk rzymskim a następnie pałac muzułmański. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.

W pobliżu miasta (ok. 8km) znajdują się pozostałości pałacu Omajjadów. Madinat al-Zahra to islamskie miasto o powierzchni 112 hektarów. Jego budowę zlecił pierwszy kalif al-Andalus, Abd al-Rahman III w 936 lub 940 r. w ramach programu politycznego, gospodarczego i ideologicznego uruchomionego po ustanowieniu kalifatu

Jako osobista rezydencja i siedziba rządu, obszar pałacowy mieścił mieszkania najważniejszych dostojników i grupy organów administracji państwowej, które zostały przeniesione z Kordoby. Za panowania Abd al-Rahmana III i al-Hakama II miasto zostało przekształcone w stolicę al-Andalus i ambasadorów z krajów śródziemnomorskich.

W latach 1010-1013, podczas wojny domowej, która położyła kres kalifatowi Omajjadów, został splądrowany i opuszczony, a jego pozostałości wykorzystano do budowy innych konstrukcji. Madinat al-Zahra jest uważana za jedną ze szczytów sztuki islamskiej, ze względu na jej urbanistykę i strukturę oraz różnorodność użytych materiałów, zastosowanych rozwiązań architektonicznych oraz niezwykłe bogactwo i jakość jej dekoracji.

Dojazd: Autobus turystyczny prowadzony przez Konsorcjum Turystyczne Kordoby jeździ do zespołu dwa razy dziennie, od wtorku do niedzieli. Istnieją dwa punkty wyjścia z Kordoby: Paseo de la Victoria (Szpital Glorieta Cruz Roja) i Paseo de la Victoria (naprzeciwko rzymskiego mauzoleum). W zależności od pory roku w sobotę kursują trzy autobusy dziennie. Więcej informacji na stronie: http://www.turismodecordoba.org/bus-diario-a-medina-azahara.cfm

Czynne: wtorek – niedziela, 10:00 – 20:30

Spacerując po mieście warto wejść na Plac Compañía. Jego nazwa wzięła się stąd, że przez ponad dwa stulecia znajdowała się tu szkoła Santa Catalina i kościół jezuitów.

Po wypędzeniu jezuitów z miasta w 1767 r., w wyniku reform przeprowadzonych przez hrabiego Arandy za panowania Karola III, kościół stał się parafią i dołączył do znajdującej się naprzeciwko Santo Domingo de Silos, El Salvador, położony wówczas przy ulicy Alfonsa XIII, stąd obecnie znany jest jako Parafia Salwadoru i Santo Domingo de Silos.

Dalej możemy zobaczyć Reales Escuelas de la Inmaculada (Szkoły Królewskie Niepokalanej), przebudowane na początku XVIII wieku na starej jezuickiej szkole Santa Catalina. Wyróżniającą się rzeczą w budynku są wyjątkowe cesarskie schody wewnątrz, wykonane z czarnego i czerwonego marmuru, a także pokryte imponującym sklepieniem nad pendentami, ozdobionymi tynkami z motywami kamyków.

Zamykając perspektywę placu Compañía, możemy zobaczyć neoklasycystyczny kościół szkoły Santa Victoria, który wyróżnia się kolumnami z rowkowanymi kolumnami kolosalnego porządku. Nad jego korynckimi kapitelami znajduje się fryz bez dekoracji, lekko zakrzywiony – kościół ma okrągłą posadzkę. Świątynia została wykonana przez francuskiego architekta Baltasara Devretona, a wykończona przez Venturę Rodrígueza.

Naprzeciwko wspomnianego kościoła Compañía widzimy stary i fernandyjski kościół Santo Domingo de Silos, dziś siedziba Archiwum Historycznego Prowincji Kordoby, który został zbudowany kilka lat po zdobyciu miasta przez Fernanda III. Wieża dzwonnicy z połowy XVIII wieku została niedawno gruntownie odrestaurowana.

Pośrodku placu Compañía znajduje się Triumf San Rafael, wzniesiony w 1736 roku z inicjatywy jezuity Juana de Santiago. Składa się z czterech kolumn z białego marmuru, które podtrzymują gzyms z chmurą, która służy jako cokół dla złotego wizerunku San Rafael.

Katedro-meczet Mezquita
Mezquita – wnętrze

Dojazd

Do Kordowy dojedziemy autobusem firmy Alsa Bus z Sevilli. Za przejazd zapłaciłem 4.60€ (w 2021r. bilet kosztuje 12.75€). Prócz tego istnieje połączenie kolejowe pomiędzy Sevillą i Kordową. Podróż trwa 1h:45 min a bilet kosztuje 15€.


Galeria

error: Treść jest chroniona !!