Elche


O mieście

Elche to miasto w Hiszpanii położone między Murcją a Alicante (prowadzi tylko jeden tor z Alicante do Murcii), które znajduje się we wspólnocie autonomicznej Walencji. Słynie z gajów palmowych oraz z misterium ku czci Matki Bożej wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Dojazd

Dlaczego wybrałem się do Elche? Dobre pytanie. Z kilku powodów. O tym poniżej.

Dojazd: Alicante Termino – Elche Parque – RW – 4.25€

Na dworcu kolejowym w Alicante zostałem miło zaskoczony gdyż za bilet w dwie strony zapłaciłem 4.25€. W internecie próbując zakupić bilet okazało się, że cena biletu w jedną stronę do Elche wynosi 4€.

Jak się okazało, na dworcu kupuje się bilet na cały dzień. Cena kształtuje się na poziomie 4.25€. Trzeba wrócić przed północą do Alicante. Cena była miłym akcentem przed wycieczką do Elx.

Podróż mija szybko i trafiamy do miłego miasteczka. W Elche jest tylko jeden tor, który prowadzi z Alicante do Murcii. Tor przebiega w 5.5 km długim tunel, nad którym znajduje się największy w Europie gaj palmowy. Wychodząc z dworca, po lewej stronie znajduje się zabytkowy parowóz. W jego sąsiedztwie zaczynają się słynne gaje palmowe.

Zabytkowy parowóz

Elche – gaj palmowy
Elche -gaj palmowy
Fontanna i pomnik w gaju palmowym
gaj palmowy
Zwiedzamy Elche

Elche jest sympatyczniejszym i ładniejszym miasteczkiem niż Alicante. Na jego zwiedzenie wraz z pięcioma muzeami wystarczył mi jeden dzień. A dokładnie to dziewięć godzin. Wszystkie atrakcje zlokalizowane są blisko siebie. Miasto zwiedzamy pieszo.

Powodem, dla którego wybrałem się do tego miasta były gaje palmowe istniejące tutaj od czasów starożytnych a przede wszystkim Muzeum Paleontologiczne z kompletnymi szkieletami dinozaurów. Z ciekawości zobaczyłem też misterium wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Trochę przypomina ono historię o Św. Marcinie z Poznania. Tak się złożyło, że praktycznie byłem jedynym odwiedzającym lokalne muzea i oglądałem tamtejsze przedmioty oraz pokaz misterium w całkowitym spokoju.

misterium ku czci Matki Bożej wpisane na listę UNESCO

Idąc od strony dworca, przez gaje palmowe w kierunku centrum mijamy pomnik „Geografia de la memoria”, autora: Eutiquio Estirado. Pomnik znajduje się niedaleko Bazyliki św. Marii, która to posiada bardzo ciekawe boczne i zarazem bardzo małe wejście do wieży. Niestety mnie, przy wzroście 207cm nie udało się do niej wejść. Chyba każdy ma problem aby do niej wejść. Z wyjątkiem może dzieci. Sama bazylika powstała w tym samym miejscu, gdzie kiedyś stał meczet. Można zobaczyć kilka stylów: barokowy, rokokowy, neoklasycystyczny.

Pomnik Geografia de la memoria, Autor: Eutiquio Estirado
Bazylika św. Marii
Bazylika św. Marii
Bazylika św. Marii

Kolejną atrakcją w mieście jest Pałac Altamira oraz pozostałości odkrytej twierdzy. Obecnie w Pałacu swoją siedzibę ma Muzeum Archeologiczne oraz Historyczne. Muzeum jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 18 a w niedziele i święta od 10 do 15. Bilet wstępu: 3€. W przeszłości w Pałacu mieściło się więzienie oraz fabryka tekstyliów. Niestety gdy ja odwiedzałem Elche, muzeum było nieczynne.

pozostałości twierdzy
Pałac Altamira
Pałac Altamira

Idąc od Pałacu Altamira w kierunku Ratusza, mijamy po drodze Casa de la Festa, czyli nic innego jak Misteri d’Elx czyli Misterium Elche. Jest to małe muzeum, gdzie dowiemy się o Pannie z Elche. Bilet wstępu: 7€. Obejmuje pokaz. O samym Misterium w osobnym wpisie.

Kolejną atrakcją jest ratusz czyli Ajuntamiento. W Elche są dwa ratusze. Stary oraz nowy. Ten pierwszy zlokalizowany jest przy Placa de Baix 1, drugi przy Placa de Fruit.

Nowy ratusz
Wieża ratuszowa
Stary Ratusz
Mozaiki przed ratuszem
Mozaiki przed ratuszem

W sąsiedztwie nowego ratusza przy Placa de la Fruita znajduje się kilka ciekawych obiektów, które warto zobaczyć. Pierwszym interesującym obiektem jest Mercat Central. Najlepiej udać się tam rano aby dokonać ciekawych zakupów. Przed wejściem na rynek, pod zadaszoną halą znajdują się pozostałości łaźni parowej (hammam). Obok ruin łaźni, po lewej stronie, znajdują się pozostałości schronu przeciwlotniczego z wojny domowej w Hiszpanii z lat 1936-37.

Przy Placa de la Fruita, pod numerem 31 znajduje się Casa del Betlem czyli Dom Betlejem. Czynny od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 13, 18 do 20. W niedzielę i święta od 10 do 13. Wstęp jest bezpłatny. Znajdują się tam kolekcje pięknych szopek betlejemskich, które można oglądać przez cały rok.

Mercat Central oraz ruiny łaźni
ruiny łaźni
Po lewej – ruiny schronu przeciwlotniczego z wojny domowej 1936-37
Casa del Betlem

Innymi atrakcjami w mieście Elche są pozostałości murów miejskich. Jedyną pozostałością po nich jest Torre de la Calahorra. Znajduje się ona przy Carrer Uberna, 14.

Torre de la Calahorra
Torre de la Calahorra
Pomnik przy wieży
Torre de la Calahorra – wnętrze

Idąc w kierunku dworca na pociąg powrotny do Alicante mijamy po drodze jeszcze jeden ciekawy budynek jakim jest Edificio de la Mutua przy Carrer Uberna 15. Jest to budynek mieszkalny powstały w miejscu zburzonego w 1976 roku innego budynku mieszkalnego.

Edificio de la Mutua
Edificio de la Mutua

Dochodząc do dworca natrafimy na Torre de los Vaillo. Wieża obserwacyjna była jednym z wielu budynków zbudowanych do obserwacji i obrony, która została zbudowana po koniec średniowiecza i w pierwszej połowie XVI wieku. Stanowiła część systemu do ogłaszania alarmu dla ludzi pracujących w polu. Zbudowana została z cegieł, w narożnikach została wzmocniona kamieniami. Nazwa wieży pochodzi od jej właściciela Vaillo de Llanos. Ze szczytu rozciąga się widok na okolicę i gaj palmowy. Wieża położona jest wśród palm, na prawo od dworca kolejowego, niedaleko dworca autobusowego.

Torre de los Vaillo
Torre de los Vaillo
Torre de los Vaillo

Oprócz tego miałem okazję odwiedzić inne muzea w Elche. Były to następujące muzea:

Inne atrakcje, o których warto wspomnieć i warto zobaczyć będąc w Elche:

Moli de Real czyli dawny młyn zbudowany prawdopodobnie w XVIII wieku, pochodzenia islamskiego. Znajduje się przy Av. del Alcalde Vicente Quiles 1, 200 metrów od Pałacu Altamira. Młyn posiada szereg łuków oraz przypór i znajduje się wśród palm nad brzegiem rzeki. Swoją siedzibę ma tam Stowarzyszenie Sztuk Pięknych.

Młyn Moli de Real

Baños Árabes czyli łaźnie arabskie. To kolejna atrakcja. Zbudowane zostały w 1150r. Ponownie zostały otwarte w 1998 roku. Znajdują się one w podziemiach klasztoru La Merced, 50m od Bazyliki św. Marii. Cena: 1€.

Baños Árabes – podziemia

Ostatnią z atrakcji, która odwiedziłem w Elche był mural. Ma on 1200 metrów długości i 14 metrów szerokości. Mural został wykonany w korycie rzeki. Wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy na świecie mural”.

Mural w Elche
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Dobry opis.dzieki

error: Treść jest chroniona !!