Turku

Dojazd: Gdańsk – Turku – Gdańsk – Wizzair

Turku – miasto w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki. Stolica kraju do roku 1812 (oficjalnie od 1809), najstarsze miasto fińskie. Uniwersytet założony w 1640 roku. Obecnie stolica regionu Varsinais-Suomi, do 2009 roku prowincji Finlandia Zachodnia, ważny port (w 2007 obsłużył 3,6 mln pasażerów). Rozwinięty przemysł. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Raisio, Kaarina i Naantali. Jest atrakcyjnym turystycznie miejscem. Działa tam także m.in. polski konsulat honorowy. Bardzo silne wpływy kultury szwedzkiej. Nazwa Turku pochodzi od staroruskiego słowa tǔrgǔ oznaczającego targ.

Tyle o tym mieście dowiemy się z Wikipedii. Ja pojechałem do tego miasta, z ciekawości. Chciałem odwiedzić byłą stolicę Finlandii. Mając w planach wizytę w stolicy – Helsinkach, chciałem zobaczyć jak prezentuje się była stolica na tle obecnej.

Wizzair oferował bilety w cenie 39PLN+79PLN z Gdańska do Turku, więc skorzystałem z oferty węgierskiego przewodnika i postanowiłem się wybrać do stolicy Finlandii.

Gdy wylądujemy na lotnisku, mamy 2 sposoby dotarcia do miasta: autobus, który kursuje co 20 min. Bilet kupujemy u kierowcy i kosztuje w zależności od pory dnia 2.50€ – dzień, 3€ – noc. Można też dostać się do miasta za pomocą Airport Taxi. Koszt przejażdżki to 14€.

Miasto posiada kilka ciekawych zabytków i atrakcji: zamek, który położony jest nad rzeką, drewniane domy, będące pozostałością po rosyjskim panowaniu nad tą ziemią. Jest też całkiem przyjemny rynek i park, którego środkiem przebiega rzeka Aurajoki. Na końcu kanału znajduje się katedra z XIII wieku, będąca jednocześnie najważniejszym kościołem w całym kraju.


Zamek Turku znajduje się przy ujściu Aury do zatoki pełnej małych wysepek. To zaraz obok katedry, drugi najstarszy budynek w Finlandii, który wciąż pełni funkcje użytkowe.

Zamek został wzniesiony około 1280 roku, służył od tego czasu jako bastion Szwedów. W późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany. Dziś znajduje się w nim muzeum poświęcone historii Finlandii, a w szczególności historii Turku. Jest to najczęściej odwiedzane muzeum w kraju z liczbą odwiedzających rzędu 200000 rocznie.

Mury zewnętrzne zamku
Dziedziniec zamkowy

Największy rozkwit zamku przypada na XVI wiek, kiedy to rolę namiestnika króla szwedzkiego sprawował książę Jan Waza ożeniony z polską księżniczką Katarzyną Jagiellonką. W tym okresie zbudowano m.in. piętro renesansowe.

Obecnie stałe wystawy na zamku na podzamczu mówią o historii miasta i Finlandii oraz pokazują kulturę obyczajów, ubiorów i wyposażenia wnętrz. W salach można obejrzeć przedmioty z różnych epok.

Adres: Linnankatu 80, Turku

Cenę biletów i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj

Ewangelicko-luterańska Katedra w Turku leży zaraz nad brzegami Aury. Zbudowana została z drewna w XIII wieku, w latach 1276 do 1300. Następnie rozbudowywano ją używając do tego celu głównie kamieni. Jest to jedna z dwóch najstarszych wciąż użytkowanych budowli w kraju. Duże szkody wyrządził Wielki Pożar Turku (1827 r.), w wyniku, którego budynek poważnie ucierpiał. Po pożarze świątynię odbudowano.

Katedra w Turku

Wejście do katedry jest darmowe. Można w niej podziwiać piękny ołtarz. Bilet do Muzeum katedralnego kosztuje 2€.

Warto także udać się do Dzielnica Muzeów Luostarinmäki. Jest to jedyny zunifikowany obszar drewnianej zabudowy w Turku, który przetrwał Wielki Pożar w 1827 roku.

Warto przejść się po alejkach i podziwiać stare warsztaty oraz fińskie domy. Ponad 200-letnie budynki znajdują się w swoich pierwotnych lokalizacjach, a zaułki, podwórka i domy tworzą wyjątkową atmosferę w sercu miasta.

Adres: Vartiovuorenkatu 2.

Czynne: 30.8 – 30.9. wt. – niedz. 9–17 B

Bilety: dorośli: 8€, dzieci (7-15): 3 €, Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2-4 dzieci) 19 €,

Mając jeszcze trochę wolnego czasu warto przejść się do Muzeum Farmacji wraz z Domem Qwensel.

Historia domu Qwensel sięga XVII wieku. Pierwszym znanym lokatorem domu był urzędnik Sądu Apelacyjnego Wilhelm Qwensel, który prawdopodobnie wybudował obecny budynek główny w 1694 roku. Zakład farmaceutyczny zaczął tu działać już od 1800 roku. Liczni właściciele domu pozostawili wspomnienia historii domu. Dom został uratowany przed pożarem w Turku w 1827 roku. Ostatni prywatny właściciel, mistrz szklarski Wilhelm Weini, sprzedał posiadłość miastu Turku w 1909 roku. Muzeum w domu działa od 1958 roku.

Dom znajduje się przy Läntinen Rantakatu 13b.

Czynne od wtorku do niedzieli: 10-18. Bilety: dorośli: 6€, ulgowy: 3€, rodzinny: 14€

Oprócz tego warto odwiedzić Muzeum Biologiczne zlokalizowane przy Neitsytpolku w Turku.

Muzeum Biologiczne w Turku zostało otwarte 15 lipca 1907 roku. Powstanie Muzeum Biologicznego rozpoczęło się od darowizn w 1902 roku. Wówczas Rada Miejska Turku otrzymała od nieznanej osoby darowiznę w wysokości 50 000 FIM na cel, który zostanie ogłoszony później. Darczyńcą okazał się biznesmen Alfred Jacobsson, zastępca konsula Szwecji i jego żona Hélène.

Muzeum Biologii w Turku jest jedynym dioramicznym muzeum w Finlandii. Podstawowa idea Muzeum Biologicznego w Turku jest wciąż taka sama, jak wtedy, gdy rozpoczynało swoją działalność sto lat temu. 13 dioram w muzeum opowiada o florze i faunie Finlandii od archipelagu Turku po wzgórza Laponii. Wystawę główną uzupełniają coroczne zmieniające się wystawy i różne wydarzenia związane z przyrodą

Muzeum zostało zachowane w swoim pierwotnym wyglądzie, dzięki czemu ogólny wygląd jego ekspozycji w dużej mierze odpowiada oryginalnemu obiektowi otwartemu w 1907 roku.

Czynne od wtorku do niedzieli: 9-17.

Bilety: dorośli: 6€, dzieci: 2€, rodzinny: 14€, Studenci, seniorzy, bezrobotni, poborowi 3 €

I w sumie można by zakończyć na wymienianiu atrakcji Turku. Na plus tego miasta przemawia fakt, że jest to miasto zielone, czyste, zadbane i stawiające na ekologię. Należy jeszcze wspomnieć o MoominWorld z 1970r. w Naantali, miejscowości leżącej 15km na wschód od Turku.

Świat Muminków w Naantali

Niestety ze względu na cenę biletów: 31€/jednodniowy, 39€/dwa dni odpuściłem sobie odwiedziny w tym przybytku. Bilety kupowane przez internet są o 2€ tańsze.


Galeria

error: Treść jest chroniona !!