Praha

Dojazd: Cieszyn Śląski – Praha hlavní nádraží – CD

Przejazdy kolejami czeskimi stanowią dla mnie zawsze przyjemność. Nie dość, że wagony są czyste to jeszcze komfort jazdy w klasie II jest wyższy niż w kolejach polskich. Ceny biletu nie rujnują kieszeni podróżującego.

Praga to jedna z najpiękniejszych stolic w Europie. Jest tam wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. W 1992 zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Corocznie odwiedzaba jest przezą liczne rzesze turystów. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii. Stolica kusi także innymi atrakcjami. W czeskiej stolicy można skosztować smacznej kuchni oraz znakomitych czeskich piw.


Atrakcje turystyczne warte zobaczenia w Pradze.

Do najważniejszych zabytków należy zaliczyć Hradczany wraz z zamkiem oraz gotycką Katedrą św. Wita. Kolejnym wartą obejrzenia atrakcją jest Złota Uliczka, przy której znajduje się ciekawe Muzeum Figur Woskowych.

Spacerując dalej warto udać się na Rynek Starego Miasta. Do 1784 roku było to samodzielne miasto. Ze wszystkich stron otoczone Josefovem czyli dawną dzielnicą żydowską. To dzięki pieniądzom Żydów po II wojnie światowej odbudowano Pragę ze zniszczeń wojennych. Spacerując po Rynku Starego Miasta znajdziemy tam wiele ciekawych zabytków Pragi, m.in. Kościół Św.Marcina w Murze, barokowy Kościół św. Mikołaja z XVII wieku, Ratusz z zegarem astronomicznym, Pomnik Jana Husa z 1915 r., Carolinum – uniwersytet z 1348 roku, najstarszy w tej części Europy. Jest tu także Clementium – dawne kolegium jezuickie z XVII wieku, Możemy zwiedzić gotycką świątynię z 1380 r. jaką jest Kościół Najświętszej Marii Panny Przed Tynem. Niedaleko kościoła, przy ul. Celetná 12 znajduje się Muzeum Średniowiecznych Tortur. Muzeum ma bardzo ciekawe zbiory dotyczące instrumentów tortur (ponad 80 sztuk) z całej Europy.

Kościół św. Mikołaja
Muzeum Tortur – krzesło do tortur
Muzeum Tortur – piły, narzędzia do łamania kości
Muzeum Tortur – Żelazna dziewica

Idąc dalej dochodzimy do Mostu Karola, który powstał w XIV wieku na miejsce starego mostu Judyty. Most Karola znajduje się na Wełtawie i łączy dzielnice Mala Strana i Stare Miasto.

Most Karola
Hradczany nocą
Praga nocą
error: Treść jest chroniona !!