Twierdza AsenaO twierdzy

Twierdza Asena (Асенова крепост) znajduje się w pobliżu miasteczka Asenovgrad. Pamięta wojny krzyżackie. Powstała w XIw. Swoją nazwę zawdzięcza sławie cara Ivana Asena II. W całym kompleksie najlepiej zachowanym budynkiem jest cerkiew św. Bogurodzicy z Petricza z XII w. To w niej zachowały się fragmenty XIV w. fresków. W pobliżu Asenovgradu znajduje się kilka interesujących monasterów – najbardziej znany i cenny z nich to monaster Baczkowski.

Twierdza położona jest wśród gór, skąd rozpościerają się piękne widoki. Pośród ruin twierdzy wytyczona została bezpieczna ścieżka dla zwiedzających. Pośrodku twierdzy znajduje się cerkiew św. Bogurodzicy z Petricza, która do dzisiejszych czasów zachowała się w bardzo dobrym stanie. Wewnątrz cerkiewki można podziwiać freski, które pochodzą z XIV wieku.


Dojazd

Do twierdzy nie ma bezpośredniego dojazdu. Najlepiej dostać się tam własnym transportem. Ja podróżowałem w ten sposób. Można jechać autobusem z Asenovgradu do Haskovo, skąd trzeba wziąć taxi do twierdzy.


Galeria
Twierdza Asena

Cerkiew św. Bogurodzicy z Petricza

Wnętrze cerkwi
Freski wewnątrz cerkwi
Freski w cerkwi
error: Treść jest chroniona !!