Trackie grobowce


Jadąc z Buzłudży do Szipki, po drodze mijałem liczne trackie grobowce oraz kurhany. Poniżej przedstawiam Wam te grobowce, które udało mi się odwiedzić.


Tracki grobowiec w Shushmantes

Pierwszym grobowcem jaki udało mi się odwiedzić na mojej trasie był tracki grobowiec w Shushmanets.Tracki grobowiec w Shushmanets został odkryty w 1996r. Odkryta świątynia składa się z korytarza, fasady, holu i okrągłej komory. W komorze znajdowało się kamienne łoże rytualne, które zostało zniszczone wskutek licznych ruchów u podstawy grobowca.

W grobowcu odkryto srebrne talerze ze złotymi pokrywkami, dobrze zachowany żelazny nóż. Świątynia datowana jest na IV wiek p.n.e.


Tracki grobowiec Gryfów


Tracki grobowiec Gryfów został zbudowany w Vw pne. Od grobowca w Shushmanets oddalony jest zaledwie o 120m. Trasę tę przy ładnej pogodzie można pokonać spacerkiem w 2-3 minuty. I tak też zrobiłem.
Fasada, przedsionek i okrągła komora świątyni zbudowane są z granitowych bloków.

Wejścia do przedsionka i komory kopuły zostały zamknięte kamiennymi drzwiami. Okrągła komora jest pokryta cienką kopułą. Podłogi obu pokoi wykonane są z otynkowanych płyt granitowych. Naprzeciw wejścia do okrągłej komory znajduje się kamienne łóżko rytualne z dekoracjami. Na kamiennym bloku przed łóżkiem znaleziono złote łapy. W świątyni w IV wieku pne odbył się pogrzeb. Korytarz był wypełniony kamieniami rzecznymi i ziemią. Grobowiec został obrabowany w starożytności.


Kopiec Ostrusha


Grobowiec tracki Ostrusha znajduje się w pobliżu miasta Szipka. Tak naprawdę jest to ogromny kompleks grobowy z sześcioma pokojami.

Podczas prac archeologicznych w 1993 roku, które były przeprowadzane w okolicy, odkryto kopiec. Został on profesjonalnie wydobyty na zewnątrz. Sądząc po przedmiotach, które znaleziono podczas prac wydobywczych, kompleks został zbudowany w połowie IV wieku p.n.e.

Świątynia składa się z sześciu pokoi o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Wejście do budynku znajduje się od strony południowej. Komory mają różne kształty: jedne są cylindryczne, inne prostokątne bądź kwadratowe.

Jedna z komór jest w pełni utrzymana. Składa się z dwóch rzeźbionych brył granitowych o masie całkowitej ponad 60 ton. Bloki granitowe, które zostały użyte do budowy grobowca, prawdopodobnie zostały przywiezione z kamieniołomu, który w czasach starożytnych znajdował się na południowej stronie pobliskich gór. Sufit pomieszczenia ozdobiony jest freskami, które częściowo zdobione są złotem. Większość fresków jest w kiepskiej kondycji. W najlepszym stanie jest mały obraz przedstawiający kobietę.
W jednym z pozostałych pomieszczeń, które nie zostały obrabowane w starożytności, znaleziono konia z pełnym zestawem srebrnych aplikacji oraz pozłacanego kołnierza zbroi i dwóch srebrnych naczyń: fiolkę i dzban.


Grobowiec Goliama Kosmatka

Świątynia została zbudowana prawdopodobnie w V wieku p.n.e. Budowla składała się z reprezentacyjnej fasady i trzech pomieszczeń – prostokątnej z pokrywą szczytową, okrągłą z kopułą i komorą grobową z sarkofagiem, wykonanym z bloku granitowego ważącego 60 ton.


Grobowiec tracki w Kazanłyku

Grobowiec znajduje się w mieście Kazanłyk. Murowany tracki grobowiec kurhanowy pochodzi z okresu hellenistycznego (ok. 310-290 p.n.e.). Przypuszcza się, iż należał do jakiegoś władcy lub wielmoży trackiego, który został pochowany w nim wraz z żoną. Grobowiec odkryto podczas działań wojennych w 1944 roku.

W 1979 r. grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grobowiec tracki w Kazanłyku

Dojazd

Aby zwiedzić te wszystkie grobowce najlepiej mieć własny transport. Do Kazanłyk dojedziemy z Płowdiwu autobusem. Rozkład jazdy sprawdzimy na stronie: https://bgrazpisanie.com/en. Możemy także dojechać koleją z Sofii. Za bilet w drugiej klasie zapłacimy 11,60BGN (27.29PLN) a w 1 klasie 14,55BGN (34.23PLN)


Galeria

error: Treść jest chroniona !!