Stara Zagora
Dojazd: Plovdiv – Stara Zagora – pociąg, cena: 8.5 BGN
Do Starej Zagory udałem się rano pociągiem z Płowidw. Za bilet drugiej klasy zapłaciłem 8.5 BGN. Podróż odbyła się w wygodnych, nowoczesnych wagonach z WIFI. Każde siedzenie wyposażone było w stoliczek. Po przejechaniu niewielu ponad 100km i półtoragodzinnej podróży znalazłem się w mieście, które ma troszkę do zaoferowania przeciętnemu turyście. Stara Zagora posiada ciekawe zabytki. Należą do nich między innymi pozostałości późno antycznego budynku z mozaikami w siedzibie poczty głównej, antyczne forum, pozostałości starożytnego miasta Augusta Trajana, katedralna cerkiew św. Mikołaja czy meczet Hamza-Bey.
Innym ciekawym i wartym obejrzenia zabytkiem może być dom rzymski z IV w. n.e. z piękną mozaiką na podłodze i paleniskiem po środku.
Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, warte odwiedzenia są tutejsze muzea: Regionalne, które prezentują skarby odkryte w okolicznych nekropoliach oraz muzeum Religii zlokalizowane w Meczecie Hamza Bey.
Stara Zagora
W meczecie odkryto fundamenty średniowiecznego kościoła z IX – XI wieku oraz trackiego sanktuarium. Obowiązuje zakaz fotografowania, jednakże na moją prośbę Pani zgodziła się na zrobienie kilkudziesięciu zdjęć. Meczet sam w sobie jest piękny.
Jest to ogromny plac do zwiedzania. Łatwo można wyróżnić zarysy domów, ulicę, jest studnia skąd czerpano wodę, w niektórych miejscach widać kamienne rury kanalizacyjne. Za domami rozciągają się pozostałości murów oraz pozostałości bramy miejskiej miasta Augusta Trajana. Niedaleko znajdują się pozostałości antycznego forum.