Sofia – dzień 1
Będąc w stolicy na pewno nie będziemy mieli problemów ze zwiedzaniem. Wszystkie najważniejsze zabytki zlokalizowane są w miarę blisko siebie i możemy je zwiedzić poruszając się pieszo. Do poruszania się po mieście mamy autobusy, tramwaje, 2 linie metra oraz trolejbusy. Całość jest sprawnie ze sobą połączona i w razie problemów będziemy mogli skorzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy w sumie dwa dni aby poznać urozmaicone bogactwo kulturowe i przyrodnicze tego miasta. W Sofii znajduje się też największe Muzeum Historyczne w Europie Wschodniej. Nie musimy też martwić się o wydatki, bo to jedna z najtańszych stolic w Europie.
Zatem co warto zobaczyć w Sofii?
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii – jest to najbardziej imponująca budowla a zarazem symbol stolicy. Wraz z ogromną pozłacaną kopułą jest to największy kościół na Bałkanach. Sobór zbudowany został na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość. W krypcie Aleksandra Newskiego znajduje się Muzeum Ikon, które posiada najlepszy zbiór religijnych ikon oraz obrazów w całej Bułgarii. Niektóre z ikon pochodzą nawet z V wieku.
Wstęp: kościół – wstęp wolny; muzeum: 6 lev dorośli (3 lev studenci).
Cerkiew Bojańska – cerkiew znajduje się w dzielnicy Bojana, na południe od centrum miasta, u podnóża gór Witosza. Cerkiew wpisana jest na listę UNESCO. Cerkiew, choć niewielkich rozmiarów, zachwyca doskonale zachowanymi freskami wewnątrz świątyni. Autor 90 malowideł stworzonych w 1259 roku, zwany Mistrzem Bojańskim, uważany jest za prekursora europejskiego renesansu. Fenomenem fresków jest ich realizm oraz ukazanie bogactwa wewnętrznego przedstawionych postaci.
Wstęp: 10 lv
Teatr Narodowy „Ivan Vazov” – budynek teatru został wzniesiony w 1904 roku przez dwójkę architektów z Austrii. Stanowi on przykład neoklasycystycznej architektury – z czerwonymi murami, białymi kolumnami oraz złotymi zdobieniami. Wokół teatru zachował się niewielki park z fontannami. W teatrze grane są spektakle 7 dni w tygodniu. W sąsiedztwie teatru można zjeść najlepsze lody sprzedawane w Bułgarii. Do wyboru jest cała gama smaków.
Kościół św. Jerzego (Rotunda) – budynek ten położony jest na dziedzińcu socrealistycznego budynku Ministerstwa Obrony i Pałacu Prezydenckiego. Jest to najstarszy budynek w mieście. Wzniesiony w IV wieku na zlecenie ówczesnego cesarza bizantyjskiego. Budynek powstał na terenie dawnych term rzymskich i kościoła katolickiego, który tu wcześniej istniał. W środku zachowały się oryginalne trzywarstwowe freski z IX/X wieku. Za czasów Imperium Osmańskiego budynek służył za meczet. Rotunda sąsiaduje z innymi ruinami rzymskimi oraz ulicą rzymską z III w. Wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wstęp: darmowy. Mile widziany jest datek.
Arena di Serdica – ruiny jedynego na świecie w swoim rodzaju amfiteatru, którego ruiny zostały odkryte podczas budowy hotelu. Arena di Serdica miała 60.5m długości oraz 43m szerokości i było to połączenie teatru rzymskiego z późnym amfiteatrem. Budowa rozpoczęła się za cesarza Dioklecjana a ukończona została za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego. Serdica była stolicą wschodniej prowincji Dacia Mediterranea – części Wielkiego Cesarstwa Rzymskiego. Było to ważne centrum handlowe i polityczne, duże i dobrze rozwinięte miasto, zbudowane w stylu rzymskim z dużymi kamiennymi uliczkami, forum, pięknymi świątyniami i imponującymi budynkami ze wspaniałymi dekoracjami.
Do dziś można podziwiać ruiny amfiteatru, ślady kota na antycznej płytce, ślady zwierząt domowych odciśnięte w płytkach, płytki ukazujące byki, lwy, tygrysy i krokodyle walczące z gladiatorami i wiele innych.
Ruiny mieszczą się w podziemiach hotelu przy ul. Budapeshta 2.
Wstęp: darmowy
Pozostałości Serdici – pozostałości rzymskiej Serdici zobaczyć możemy przy stacji węzłowej metra o tej samej nazwie. Tu krzyżują się dwie linie metra tak jak krzyżowały się Decumanus i Cardo w dużym, bogatym mieście, stanowiącym obok Konstantynopola ważny ośrodek wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego i stolicy prowinsji Dacia Mediterranea. Mówi się, że wcześniej na tym miejscu istniało miasto Traków, o czym świadczą resztki murów z 7 wieku p.n.e. Wykopaliska można oglądać za darmo, wychodząc ze stacji metra. Serdika składa się z kilku ulic. Znajduje się tu m.in. wczesnochrześcijańska bazylika, domy rzymskie z drewnianą podłogą oraz amfiteatr.
Wstęp: darmowy
Cerkiew Mądrości Bożej – trzynawowa bazylika powstała w IV wieku w miejscu, gdzie znajdowała się nekropolia rzymskiej Serdiki. Zniszczoną w wyniku barbarzyńskich najazdów świątynię odbudował cesarz Justynian I Wielki, ponownie nadając jej wezwanie Mądrości Bożej. W średniowieczu mieściła się w niej katedra, siedziba lokalnego biskupa. Po podboju Bułgarii Turcy przebudowali świątynię na meczet, dobudowując do niej minaret. Kilkakrotnie była niszczona przez trzęsienia ziemi, ostatni raz w 1858. Po tym ostatnim, które zburzyło m.in. minaret Po wyzwoleniu Bułgarii odbudowano kościół lecz nie odzyskał on dawnej funkcji katedralnej. Przejął ją znajdujący się niedaleko sobór św. Aleksandra Newskiego. Wnętrza są surowe, romańskie z nutą wpływów bizantyjskich.
Wstęp: darmowy
Muzeum Archeologiczne – muzeum znajduje się w największym meczecie w Sofii – w dziewięcio kopułowym meczecie Wielkiego Mahmuda Paszy, który zbudowany został w latach 1451-1495, dwadzieścia lat po jego śmierci. Wystawa stała w muzeum obejmuje przedmioty z okresu prehistorii, starożytności i średniowiecza. W skarbcu muzeum prezentowane są szczególnie cenne eksponaty, m.in. przedmioty wykonane ze złota i srebra pochodzące ze znalezionego w 1924 roku „skarbu” w Wyłczytrynie datowanego na 1300 r. p.n.e. oraz ze znalezionego w 1953 roku „skarbu” koło Łukowitu datowanego na IV w. p.n.e .
Adres: Saborna 2, wstęp: 10lv
Synagoga – synagoga została otwarta w 1909 roku. Jest to największa synagoga na Bałkanach i trzecia pod względem wielkości synagoga w Europie. W środku możemy podziwiać monumentalny żyrandol austriackiej firmy, który waży ponad 1700kg. W synagodze znajduje się małe muzeum Żydowskie Muzeum Historyczne. Budynek miał szczęście podczas WW2. W 1945 roku podczas bombardowania Sofii bomba spadła na Synagogę lecz nie wybuchła. Następnie została szybko rozbrojona. W ten sposób synagoga przetrwała i nie uległa poważnym uszkodzeniom.
Adres: Exarch Joseph Street 18,
Główna Hala Targowa –
Meczet Banya Bashi – meczet był częścią wielkiego kompleksu łaźni o tej samej nazwie, które znajdowały się na tym terenie. Został wzniesiony w 1576 roku przez wielkiego architekta Kodja Mimar Sinan -Janissary, który pochodził z wioski Rodopi (południowa Bułgaria). Architekt ten był autorem ponad 81 meczetów, m.in. sławnego Błękitnego Meczetu w Stambule czy Meczetu Selimiye II w Edirne. Meczet Banya Bashi został zbudowany w 1576 roku lecz kroniki wspominają, że meczet w Sofii stał już w 1553 roku. W sąsiedztwie meczetu znajdują się ruiny kompleksu publicznych łaźni tureckich, których częścią był meczet. Łaźnie stały tu w XVI-XX wieku. Przed budynkiem znajduje się fontanna ze źródłem wody mineralnej.
Narodowa Galeria Sztuki Zagranicznej –
Gradska bania – budynek miejskich łaźni mineralnych kształtem przypominający pałac powstał w 1913 roku jako turecka łaźnia i pełnił swoją funkcję aż do 1988 roku. Budynek posiada poprzeczne kolorowe pasy i bardzo długo był ulubionym miejscem mieszkańców stolicy. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Sofii. Muzeum posiada eksponaty, które zostały przeniesione z Muzeum Archeologicznego. Za budynkiem muzeum przy ul. Serdica znajdują się fragmenty rzymskich murów obronnych oraz wieży. Przed budynkiem i w jego sąsiedztwie znajdują się liczne ujęcia z wodą mineralną, którą to można nalać do baniaków, butelek lub innych zbiorników. Tak codziennie czynią mieszkańcy Sofii.
Z ciekawostek należy wspomnieć, że na skwerze przed budynkiem łaźni miejskiej w okresie międzywojennym zbierali się mordercy oraz inni przestępcy gotowi do wynajęcia za odpowiednią kwotę.
Muzeum Historii Sofii – galeria
Pałac Kultury – tutejszy NDK czyli centrum kongresowo-wystawiennicze nie przypomina budynku tego jaki można spotkać w Warszawie, Moskwie czy Mińsku. Jest to kilku piętrowy budynek o kanciastych kształtach i bardziej przypomina on galerie, które spotkać można w polskich miastach niż molochy budowane w wyżej wymienionych miastach. Jego kanciaste formy łagodzą białe, falujące panele na elewacji, do budowy zużyto o 3000 ton więcej stali niż do budowy wieży Eiffla. Budowę ukończono w 1981 roku. Wokół znajduje się park oraz liczne fontanny. Jest to największy tego typu budynek w Europie Południowo-Wschodniej. W lipcu 2005 Międzynarodowa Organizacja Centrów Kongresu ogłosiła Narodowy Pałac Kultury najlepszym centrum kongresowym roku na świecie. W Narodowym Pałacu Kultury znajduje się 13 sal oraz 15 000 m² powierzchni wystawienniczej, centrum handlowe i parking. Odbywa się tu Sofia Film Fest, doroczny festiwal filmowy.
Tymczasem w bułgarskich górach śnieg po pas i temperatura -10. Dobrze wspominam ten mój pobyt w Bułgarii 🙂