Sofia


Dojazd: Warszawa – Sofia – LOT (Embraer 175)

Po niespełna 2 godzinach lotu wylądowałem w małej stolicy małego państwa. Był marzec – temperatura 30 stopni. A w Polsce zimno.

Co można powiedzieć o stolicy Bułgarii.

Sofia to czwarta zaraz po Andorze, Madrycie i Prisztinie, najwyżej położona stolica w Europie. Miasto to leży na wysokości 550 m n.p.m. Miasto swą nazwę wzięło od córki rzymskiego władcy, Zofii. Na urozmaicone bogactwo kulturowe Sofii wpłynęła jego burzliwa historia – w ciągu setek lat istnienia miasto przechodziło z rąk do rąk kolejnych władców – od Cesarstwa Rzymskiego przez Bizancjum, Chanat Bułgarski aż do Imperium Osmańskiego.

Podstawowe informacje:

Dojazd

Naszą podróż po stolicy zaczynamy od lotniska i Terminala 2. To tutaj zaczyna się początkowa stacja metra. W Sofii są 2 linie metra: czerwona i niebieska. Aby do niego dotrzeć wystarczy iść zgodnie z niebieską linią, namalowaną na podłodze. Z kolei czerwona linia poprowadzi nas do przystanku autobusowego. Nie da się ich nie zauważyć. Lotnisko oddalone jest od centrum około 9 km. Pomiędzy dwoma terminalami kursuje bezpłatny autobus. Będąc na lotnisku warto zajrzeć do tamtejszej Informacji Turystycznej. Znajduje się po lewej stronie od wyjścia z lotniska.

Komunikacja

Miasto jest świetnie skomunikowane. Do dyspozycji mamy tramwaje, metro, autobusy oraz trolejbusy. Bilet na 30 min kosztuje 1.6BGN. Minusem jest to, że nie można się przesiąść na inny środek transportu. Praktyką więc jest zostawianie skasowanych biletów przez pasażerów opuszczających dany pojazd na siedzeniach pojazdów. W ten sposób kolejna osoba może z niego skorzystać. Bilet całodobowy na wszystkie linie kosztuje 4BGN i ważny jest do godziny 24. Inną opcją jest zakup Elektronicznej karty – koszt 2BGN i doładowanie jej elektronicznymi biletami na 10 podróży. Koszt taki wynosi 8BGN.

Najważniejszą stacją w mieście jest stacja Serdika. To tutaj krzyżują się praktycznie wszystkie węzła przesiadkowe: 2 linie metra, tramwaje, autobusy. Tu też znajdziemy ekspozycję pozostałości miasta Serdiki. Więcej o komunikacji w Sofii znajdziesz tutaj (strona w języku angielskim).

Waluta

Walutą Bułgarii jest lew bułgarski, który dzieli się na 100 stotinek (BGN). Bułgaria utrzymuje stały kurs wobec Euro. 1€ = 2.56BGN; 10BGN = 20.26PLN

Gdzie smacznie zjeść

 • Manastirska Magernitsaul Han Asparuh 67, 8-20lv; od 11 do 2;
 • Annette – ul Angel Kânchev 27 ; ceny od 6-18BGN
 • Pizzeria Roma – ul. Gladstone 32 (Гладстон); 10-23, cały tydzień
 • Happy – sieciówka bułgarska
 • kiełbaski na Ladies Market
 • każda budka z kebabem
 • kebapcze (wołowe mielone kotleciki podawane w różnej formie)
 • MEAT – Angel Kanchev 1 (ул. Ангел Кънчев 1)
 • Tabla – Angel Kanchev 11 (ул. Ангел Кънчев 11)
 • Piekarnia Jovan The Dutch Baker – Angel Kanchev 37, cały tydzień

Noclegi

W Sofii nie przepłacimy za noclegi. Najtańszy nocleg w hostelu blisko centrum wyniesie nas od 25PLN za dobę. Za 30PLN mamy już nocleg ze śniadaniem. Natomiast za nocleg w najtańszym hotelu położonym kilka kilometrów od centrum miasta zapłacimy już od 55PLN za dobę.

Zakupy

W Sofii warto kupić haftowane tkaniny i ubrania, koronki, kilimy, ikony i rzeźby. Duża ilość stoisk z tego typu przedmiotami znajduje się w bliskim sąsiedztwie soboru św. Aleksandra Newskiego. Niech nas nie zwiedzie wiek sprzedających osób. Dobrze lub bardzo dobrze mówią po angielsku. Kolejną rzeczą, która jest warto zakupu to wino oraz miejscowa brandy (rakija). Możemy też kupić miody i przetwory z fig.  W centrum miasta, niedaleko obserwatorium astronomicznego codziennie znajduje się giełda staroci. Warto tam zajrzeć po różne pamiątki pamiętające ubiegły wiek.

Przy ul Parizh 4 znajduje się Dyukyan Narodni Hudojestveni Zanayati (Centrum Sztuki Ludowej i Rzemiosła). Centrum jest czynne od poniedziałku do soboty, w godz. 9:30 – 18:30. Dojazd tramwajem 20. Możemy tam zakupić różnego rodzaju pamiątki. Kolejną rzeczą, którą warto przywieźć z Bułgarii są kosmetyki produkowane na bazie róż. Warto odwiedzić sklep firmowy w Sofii. Zakup kosmetyków i perfum produkowanych na bazie róży będzie miłym prezentem, zarówno dla mężczyzny jak i kobiety.

Ważne adresy

 • Ambasada RP w Sofii, 1000 Sofia, ul. Chan Krum 46,
 • Informacja Turystyczna – przejście podziemne w St Kliment Ohridski Sofia University, drugie na lotnisku
 • Metro w Sofii – 2 linie: czerwona i niebieska
 • Dworzec kolejowy – bul Maria Luisa – dojazd: tramwaj 1, 7 – spis połączeń tutaj
 • Dworzec autobusowy (Tsentralna Avtogara) – bul Maria Luisa 100 – spis połączeń tutaj.
 • Złotówki wymienimy w kantorach na: rogu ul. Gladstone/bul. Vitosha (Гладстон/Витоша)
 • Cztery razy dziennie (10, 11, 14 i 18) w języku angielskim oraz hiszpańskim organizowany jest Free Sofia Tour, który trwa około dwie godziny. Miejsce startu: Pałac Sprawiedliwości i obejmuje 20 miejsc w centrum Sofii. Tel: 0886 993 977; http://www.freesofiatour.com/

error: Treść jest chroniona !!