Buzłudża


Buzłudża

Jest to szczyt górski w Starej Płaninie o wysokości 1441 metrów n.p.m. Oficjalna nazwa tego szczytu to Hadżi Dimityr i nazwa ta wzięła się od imienia i nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego.

Ale najważniejszym wydarzeniem był rok 1891, kiedy to Dimityr Błagojew wraz z grupą bułgarskich socjalistów zorganizowali u podnóża Buzłudży tajne zebranie, na którym zapoczątkowali zorganizowany ruch socjalistyczny w Bułgarii.

Zebranie to przeszło do historii pod nazwą kongres buzłudżański. W celu upamiętnienia tego wydarzenia na szczycie został wzniesiony Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii (potocznie zwany UFO), który wkrótce potem stał się symbolem socjalizmu w Bułgarii.


Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii

Na Buzłudżę pojechałem aby zobaczyć ten przepiękny symbol socjalizmy a zarazem bułgarskie betonowe UFO, które tak majestatycznie stoi wśród gór. Obiekt ten powstał na pamiątkę spotkania Dimityra Błagojewa w 1891r. z bułgarskimi socjalistami. Gdy wyjeżdżałem z Płowdiw temperatura sięgała 20 stopni ciepła, gdy dojeżdżałem do Buzłudży, padał śnieg, był mróz i śniegu po pas. Tak na przełomie marca i kwietnia witała mnie Stara Płanina i szczyt o wysokości 1440metrów n.p.m.

Na dzień dzisiejszy, dawna siedziba partii socjalistyczne Bułgarii to jedna wielka ruina. Najlepiej zwiedzać ją w porze letniej.


Dojazd

Na Buzłudżę udałem się z Płowdiw transportem prywatnym. Jest problem z bezpośrednim połączeniem z tym miejscem w przypadku skorzystania z transportu publicznego.


Galeria
Pomnik Dimitara Blagoeva – bułgarskiego działacza rewolucyjnego
Śniegu już było po pas – odtąd trasę pokonywałem skuterem śnieżnym
W drodze na Buzłudżę
Zasypane śniegiem wnętrze dawnej siedziby partii socjalistycznej


error: Treść jest chroniona !!