Bez kategorii

Dubno

Miasto to leżące na Ikwą znajduje się w obwodzie rówieńskim. Do 1945 roku należało do Polski, w województwie wołyńskim.

Pierwsza informacja o mieście pochodzi z XI wieku. Właścicielami miejscowości byli Rurykowicze, następnie książęta haliccy. Od 1619 roku dzieliło losy Ordynacji Ostrogskiej.

W 1739 roku należało wraz z folwarkiem do klucza Dubno Lubomirskich. W latach 1774–1798 odbywały się w mieście kontrakty (spotkania szlachty), przeniesione tu po I rozbiorze ze Lwowa.

Natomiast w czasach II Rzeczypospolitej, od 1931 w mieście mieściło się Papieskie Seminarium Wschodnie. Dubno było też kresowym garnizonem Wojska Polskiego. Stacjonował tu 43 Pułk Strzelców Legionu Bajończyków i 2 Dywizjon Artylerii Konnej.

Przed rokiem 1939 w mieście funkcjonował polski klub piłkarski WKS Dubno.


Zwiedzanie miasta

Miasto posiada kilka interesujących zabytków. Niewątpliwie dużą atrakcją turystyczną jest Zamek w Dubnie wraz z bramą z XVI wieku, bastionami z XVII wieku i pałacem Lubomirskich. Kolejną atrakcją jest Brama Łucka – powstała w końcu XV wieku i jest jedyną pozostałością fortyfikacji miejskich. Posiada kształt niewielkiego barbakanu ze ścianami grubości około 2 metrów. Na początku XVII w. otrzymała trzecią kondygnację. W 1785 roku zamurowano w niej przejazd i strzelnice. Prócz tego można odwiedzić Cerkiew Przemienienia Pańskiego z 1839 roku, zobaczyć dom Mantvera z XIX wieku.

W mieście jest także wiele innych ciekawych atrakcji jak sobór św. Eliasza z 1908 roku zbudowany w stylu bizantyńsko-rosyjskim, klasztor karmelitanek trzewiczkowych zbudowany w stylu barokowym w 1686 roku na planie litery L. W 1890 roku zlikwidowany przez Rosjan. W jego zabudowaniach od 2004 mieści się prawosławny żeński monaster św. Barbary należący do Patriarchatu Kijowskiego. Oprócz tego można zwiedzić drewniany kościół św. Jerzego z 1700r, podziwiać budynek Wielkiej Synagogi z 1784 roku, który stoi pusty.

Osoby, które lubią fortyfikacje powinny udać się do oddalonego o 3km od centrum miasta Fortu Tarakanowskiego. Fort ten został zbudowany po III rozbiorze Polski w latach 1873-1890 na południe od wsi Tarakanów w celu obrony swoich zachodnich granic oraz do ochrony linii kolejowej Lwów – Kijów. Rząd carski na budowę fortyfikacji wydał 66mln rubli. Obiekt wybudowany na 4 hektarach, posiada siedem podziemnych poziomów.

Ruiny fortu (kazamaty)

Prócz tego do zwiedzania w Dubnie są rezydencje, historyczna zabudowa, ciekawe pomniki oraz inne kościoły jak np Kościół Bernardynów z 1629 roku. Każdy odwiedzający to miasto znajdzie tu coś dla siebie.


Dojazd

Do Dubna dojedziemy na kilka sposobów. Z Lwowa pociągiem. Połączeń wyszukacie tutaj. Z Rivne do Dubna dojedziemy przewoźnikiem firmy Bosfor. Bilety zaczynają się już od 40UAH (6PLN).


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!