Bez kategorii

Bitche


Parę słów o mieście

Miejscowość ta znajduje się 43 km na północ od Haguenau nad rzeczką Horn. Jest to bardzo małe miasteczko, w regionie Grand Est, w departamencie Mozela.

O Bitche zrobiło się głośno gdy 19 marca 2021 roku Facebook postanowił usunąć oficjalny profil tego niewielkiego miasteczka. Powodem miało być uznanie przez algorytmy Facebook’a nazwy miasta za zniewagę i przekleństwo. Inne miasteczka regionu już wyprzedzając fakty zmieniły swoje nazwy na profilach Facebooku. I tak Rohrbach–les–Bitche, w poniedziałek 12 kwietnia zmieniło nazwę swojej strony na „Ville de Rohrbach”.


Zwiedzamy Bitche

Wracając do Bitche. W miasteczku znajduje się kilka atrakcji wartych zwiedzenia. Do jednej z nich należy cytadela w Bitche. Podczas wojny francusko-pruskiej, twierdza Bitche (tak jak Belfort) nie została zdobyta pomimo długotrwałego oblężenia przez wojska pruskie.

Widok na cytadelę z kaplicą

Twierdza powstała na miejscu zamku z XIII wieku. Zasłynęła z oporu podczas wojny francusko-pruskiej. Louis-Casimir Teyssier, jej dowódca i wódz, utrzymywał to miejsce przez około osiem miesięcy z 3000 ludzi przeciwko około 20 000 pruskim i bawarskim żołnierzom, dopóki rząd francuski nie nakazał mu kapitulacji po zawieszeniu broni w 1871 roku. Po tej dacie miasto stało się częścią Niemiec do końca I wojny światowej, kiedy to zwrócono go Francji. Miasteczko znajduje się blisko Linii Maginota. Cytadela jest jej częścią.

Muzeum, znajdujące się w kaplicy i dawnej piekarni, zagłębia się w historię zarówno Cytadeli, jak i obszaru Bitche, od początków do 1870 roku. Ekspozycje obejmują prehistoryczne narzędzia, ceramikę, monety, kamienie graniczne zdobione przez właścicieli ziemskich herby, miecze i noże, broń palna, napierśniki, bogactwo ilustracji, modeli… Niewątpliwie centralnym elementem Muzeum jest plan 3D (1797). Ta wierna replika miejsca, cenniejsza niż tysiąc słów, podkreśla strategiczne znaczenie Cytadeli, która uniemożliwiła wojskom wroga wkroczenie do Alzacji i Lotaryngii.

Kolejną ciekawą atrakcją w mieście jest Fort św. Sebastiana. Znajduje się naprzeciw cytadeli. Powstał w 1847 roku w celu wzmocnienia obrony cytadeli. Zintegrowany jest z murami obronnymi. Niestety na dzień dzisiejszy budynek nadaje się do remontu. Ma wyrwy w ścianach z piaskowca, powodujące osuwiska. Podważają one stabilność całości. Infiltracja wód opadowych na płaskowyż powoduje również niestabilność konstrukcji, co grozi zawaleniem. W związku z tym postanowiono podjąć prace renowacyjne, których całkowity koszt wynosi 209 156 euro , aby go skonsolidować i umożliwić ponowne zwiedzanie.

Niedaleko miasta, położony w kompleksie leśnym znajduje się Staw Hasselfurth, który to jest ulubionym miejscem mieszkańców. Na jego brzegach znajduje się wioska wakacyjna. Prócz tego znajdują się tam ścieżki zdrowia, korty tenisowe i place zabaw. Jest tam także restauracja oraz liczne miejsca piknikowe.

Warto przespacerować się po mieście i pozwiedzać zabytki. Na ulicy Glacis du Château 9 znajdziemy zabytkowy kościół św. Katarzyny z 1773 roku.

Niedaleko kościoła, znajduje się brama miejska – Porte de Strasborg. Obecna brama pochodzi z XVIII wieku.

W sąsiedztwie, pod adresem Rue Maréchal Foch 31 znajduje się budynek Hotel del Ville.

Budynek zbudowano pod koniec XVIII wieku. Odcinek frontowy dobudowano pod koniec XIX wieku, w czasie okupacji niemieckiej, kiedy zajmował go dwór kantonalny. Od 1967 r. budynek, wpisany jest do inwentarza topograficznego Lotaryngii. Swoją siedzibę ma w nim ratusz.

Kolejną atrakcją miasta, którą warto zwiedzić jest Gimnazjum św. Augustyna. Jest to placówka oświatowo-szkoleniowa podlegającą bezpośrednio Biskupowi Metzu, który określa jej specyfikę. Budynek powstał w 1729 roku i przez ponad 200 lat nauczano tutaj od 15 do 18 zakonników retoryki, poezji, składni i nauk matematycznych.

Na mocy dekretu z 11 listopada 1803 roku otwarto w klasztorze gimnazjum do której mogło uczęszczać 30 uczniów.

W 1899 r., po śmierci biskupa Flecka, biskup Karst, wikariusz kapitulny, podpisał dziewięćdziesięcioletnią dzierżawę z miastem Bitche, nadal prawnym właścicielem zakładu. Gimnazjum św. Augustyna było związany kontraktem z państwem od 1969 do 2012 roku, mając status kultu publicznego. Gimnazjum zostało zamknięte 31 sierpnia 2012 r. z powodu zbyt wysokich kosztów budowy i remontu. Lokal został od tego czasu kupiony przez firmę Thetys (francuska firma z chińskim kapitałem) za 1,1 mln euro.

Osoby lubiące kolej mogą zwiedzić dworzec Gare de Bitche. Dworzec został otwarty 15 Grudnia 1869 roku przez Chemins de fer de l’Estia następnie przebudowany zimą 1902 roku. Ruch odbywał się na trasie z Niederbronn do Sarreguemines. Odcinek kolejowy między Bitche i Niederbronn został zamknięty w 1996 roku i od tego czasu pozostaje nieużywany.

5 Października 2014 roku nastąpiło całkowite zamknięcie stacji kolejowej wraz z odcinkiem linii kolejowej Sarreguemines-Bitche przez SNCF. Linia kolejowa została zastąpiona linią autobusową TER Lorraine.

Kontynuując spacer po mieście możemy udać się na ulicę Rue de Sarreguemines 28 gdzie znajduje się stara synagoga. Budynek jest zaniedbany i prawdopodobnie opuszczony.

Naprzeciwko starej synagogi, przy Rue des Remparts 1 znajduje się piękny budynek, w którym kiedyś swoją siedzibę miał tu urząd podatkowy miasta Bitche.

Naprzeciwko tego budynku, pod adresem Rue de Sarreguemines 25 znajduje się dawna siedziba urzędu pocztowego w Bitche.


Jak dojechać do Bitche?

Bitche to miejscowość i gmina w Lotaryngii we Francji, w regionie Grand Est, w departamencie Mozela.

Ze względu na fakt, że 5 Października 2014 zamknięto stację kolejową, jedynym sposobem dojazdu do miejscowości pozostaje własne auto. Inną opcją jest pociąg ze Strasbourga z przesiadką w Niederbronn-les-Bains na autobus nr B do Bitche. Bilety zakupicie tutaj: https://www.postauto.ch/en


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!