Zasław


Historia

Zasław to małe, spokojne miasteczko leżące nad Zalewem Zasławskim, w odległości 12 km na północny zachód od Mińska. Dojazd zapewniają maszrutki oraz pociągi.

Miasto te znane już było w średniowieczu, kiedy to było stolicą oddzielnego księstwa zasławskiego. W XVI w. Zasław włączono do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Już w XI wieku miasto było silnie ufortyfikowane – większa jego część jest obecnie rezerwatem archeologicznym.


Zwiedzanie

Do Zasławia udałem się na kilkugodzinną wycieczkę z Mińska. Do zobaczenia jest tu parę atrakcji. Należa do nich:

  • ruiny zamku jako XI-XVIIw. pomnik archeologii „Wał”
  • Cerkiew Przemienienia Pańskiego z 1577r.
  • Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1774 r.
  • Kompleks Etnograficzny „Młyn i Kuźnia”
  • pomnik Lenina, pomnik Kniazia Iziaslava i budynek Urzędu Miejskiego
  • Park z rzeźbami w sąsiedztwie Kompleksu Etnograficznego

Cerkiew Przemienienia Pańskiego powstała na majdanie grodziska w miejscu wcześniej istniejącego tu kościoła obronnego z 1577r.

Ruiny zamku znajdują się przy ulicy Zamkowej w odległości ok. 1 km od dworca kolejowego. Z zamku do dzisiejszych czasów pozostały wały oraz pozostałości bramy wjazdowej z XVIw. Całość została wpisana na listę pomników archeologii pod nazwą „Wał”. Na posesji przy ul. Zamkowa 3 znajdują się fragmenty muru.

Fragmenty muru na posesji przy Zamkowej 3

Przy ul. Sovetskaya, na rogu z ul. Velikaya 1 znajduje się Gorodskoy Ispolnitel’nyy Komitet (Komitet Wykonawczy Miasta) czyli Samorząd Miasta. Przed budynkiem znajduje się pomnik Lenina.

Gorodskoy Ispolnitel’nyy Komitet

Przy ul. Velikaya znajdują się jeszcze dwa obiekty warte zobaczenia. Pierwszym z nich jest pomnik Kniazia Iziaslava (978/979-1001) z dynastii Rurykowiczów. Znajduje się w parku na przeciwko Samorządu Miasta,

Drugim z nich jest Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który znajduje się na końcu tego samego parku. Kościół zbudowano w stylu barokowym w 1774 roku. W 1998 został zwrócony katolikom.

W odległości 100m od dworca kolejowego, po drugiej stronie torów znajduje się Kompleks Etnograficzny „Młyn i Kuźnia”. Więcej o kompleksie etnograficznym można przeczytać tutaj.

To tam dowiedziałem się, że najlepiej podróżować koleją w kolorze pomarańczowym, gdyż są to szybkie i nowoczesne pociągi na Białorusi.


Dojazd

Do Zasławia (Засла́ўе) udałem się z Mińska koleją. Istniały także połączenia marszrutkami między Mińskiem a Zasławiem. Z tego co widzę, w 2022 roku nie ma połączeń miedzy tymi miastami.


Galeria

Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!