Zasław
Historia
Zasław to małe, spokojne miasteczko leżące nad Zalewem Zasławskim, w odległości 12 km na północny zachód od Mińska. Dojazd zapewniają maszrutki oraz pociągi.
Miasto te znane już było w średniowieczu, kiedy to było stolicą oddzielnego księstwa zasławskiego. W XVI w. Zasław włączono do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Już w XI wieku miasto było silnie ufortyfikowane – większa jego część jest obecnie rezerwatem archeologicznym.
Zwiedzanie
Do Zasławia udałem się na kilkugodzinną wycieczkę z Mińska. Do zobaczenia jest tu parę atrakcji. Należa do nich:
- ruiny zamku jako XI-XVIIw. pomnik archeologii „Wał”
- Cerkiew Przemienienia Pańskiego z 1577r.
- Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1774 r.
- Kompleks Etnograficzny „Młyn i Kuźnia”
- pomnik Lenina, pomnik Kniazia Iziaslava i budynek Urzędu Miejskiego
- Park z rzeźbami w sąsiedztwie Kompleksu Etnograficznego
Cerkiew Przemienienia Pańskiego powstała na majdanie grodziska w miejscu wcześniej istniejącego tu kościoła obronnego z 1577r.
Ruiny zamku znajdują się przy ulicy Zamkowej w odległości ok. 1 km od dworca kolejowego. Z zamku do dzisiejszych czasów pozostały wały oraz pozostałości bramy wjazdowej z XVIw. Całość została wpisana na listę pomników archeologii pod nazwą „Wał”. Na posesji przy ul. Zamkowa 3 znajdują się fragmenty muru.
Przy ul. Sovetskaya, na rogu z ul. Velikaya 1 znajduje się Gorodskoy Ispolnitel’nyy Komitet (Komitet Wykonawczy Miasta) czyli Samorząd Miasta. Przed budynkiem znajduje się pomnik Lenina.
Przy ul. Velikaya znajdują się jeszcze dwa obiekty warte zobaczenia. Pierwszym z nich jest pomnik Kniazia Iziaslava (978/979-1001) z dynastii Rurykowiczów. Znajduje się w parku na przeciwko Samorządu Miasta,
Drugim z nich jest Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który znajduje się na końcu tego samego parku. Kościół zbudowano w stylu barokowym w 1774 roku. W 1998 został zwrócony katolikom.
W odległości 100m od dworca kolejowego, po drugiej stronie torów znajduje się Kompleks Etnograficzny „Młyn i Kuźnia”. Więcej o kompleksie etnograficznym można przeczytać tutaj.
To tam dowiedziałem się, że najlepiej podróżować koleją w kolorze pomarańczowym, gdyż są to szybkie i nowoczesne pociągi na Białorusi.
Dojazd
Do Zasławia (Засла́ўе) udałem się z Mińska koleją. Istniały także połączenia marszrutkami między Mińskiem a Zasławiem. Z tego co widzę, w 2022 roku nie ma połączeń miedzy tymi miastami.
Galeria
Galeria