Zamek Mir


Historia

Budowę zamku rozpoczął na przełomie XV i XVI wieku, w stylu gotyckim starosta brzeski i kowieński Jerzy Illinicz. Około 1568 mirski zamek na mocy testamentu wnuka Jerzego Illinicza przeszedł w ręce książąt Radziwiłłów, którzy przebudowali go w stylu renesansowym. Wzdłuż wschodnich i północnych ścian zamku powstał pałac. Gipsowe fasady zostały udekorowane wapiennymi portalami, płytami, balkonami i gankami.

Zamek przez wiele wieków należał do rodu Radziwiłłów. Podczas wojen napoleońskich zamek był wielokrotnie uszkadzany. W 1891 roku został zakupiony przez Mikołaja Światopełk – Mirskiego, który to rozpoczął pracę nad porządkowaniem zamku i przywróceniem mu blasku. Jego prace kontynuował syn zgodnie z planami architekta Teodora Bursze.

Zamek ucierpiał wskutek II wojny światowej. Na jego terenie znajdowało się getto żydowskie. Przetrzymywano tu ponad 800 Żydów.

Po wyzwoleniu Białorusi w lipcu 1944 r. w zamku znaleźli schronienie mieszkańcy Miru, których domy zostały zrujnowane. Ostatnia rodzina wyprowadziła się z zamku w 1962 roku.

Prace restauracyjne w Zamku Mir rozpoczęły się dopiero w 1983 roku. W 2000 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 16 grudnia 2010 odbyło się oficjalne otwarcie Zamku w Mirze.


O zamku

W pierwszym późnogotyckim etapie na początku XVI wieku istniały tylko ceglano-kamienne mury obwodowe w formie czworoboku (4 × 75 m), 4 kwadratowe (w górnych kondygnacjach 8-boczne) baszty narożne i nieistniejący dziś budynek jednopiętrowy w południowo-zachodnim narożniku dziedzińca. W drugim etapie w połowie XVI wieku powstał parterowy, podpiwniczony budynek wzdłuż murów północnych i wschodnich. Ten budynek, w trzecim etapie rozbudowy, na początku XVII wieku został podwyższony do trzech kondygnacji i uzyskał pałacowy wystrój.

W pierwszej połowie XVII wieku zamek otoczono bastionowymi fortyfikacjami ziemnymi (z wieżą bramną pośrodku zachodniej kurtyny), chronionymi fosami nawadnianymi przez rzeczkę Mirankę. Obszar otaczający zamek został zaadaptowany na park.

Zamek w Mirze

Zamek w 2000 roku został wpisany na listę UNESCO. Rozpoczęły się prace nad odzyskaniem blasku dawnej siedziby Radziwiłłów. Prace te trwały aż do 2013 roku. W 2010 roku zamek został otwarty dla publiczności. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Białorusi. Ogromne rzesze turystów z całego świata codziennie odwiedzają ten zamek. Szczególną grupą turystów są Rosjanie i turyści z Azji (Chińczycy i Japończycy).

W zamku możemy podziwiać zrekonstruowaną jadalnię, salę balową oraz gabinet byłego właściciela zamku. Przechadzając się po salach zamkowych znajdziemy także repliki uzbrojenia z XVIIw.

Sala jadalna
Zbroja husarska

W otoczeniu zamku znajduje się Park Angielski, małe jeziorko a niedaleko zamku zlokalizowana jest kaplica mauzoleum rodziny Światopełk-Mirskich, herbu Białynia.

Na zwiedzanie zamku spokojnie przeznaczymy przynajmniej 2 godziny.

W okolicy jest także Zamek Nieśwież. Dojechać do niego można samochodem, marszrutką lub taxi (15-20PLN). Przy dobrej organizacji w jeden dzień da się zobaczyć Zamek Mir, Zamek Nieśwież, Mir i Nieśwież.

Cena: 6BYN/12PLN – bilet normalny + 2BYN/4PLN – audio

Zamek Mir od strony zachodniej

Dojazd

Zamek Mir (Мирcкий зaмoк) oddalony jest od Mińska w kierunku południowo zachodnim w odległości 90km. Dojechać do niego można busem do Nieświeża gdzie znajduje się Pałac Radziwiłłów. Z Nieświeża do Zamku Mir mamy ok. 20 km – za przejazd taxi zapłacimy ok. 20PLN. Podróż do Nieświeża trwa ok. 2 godziny. Organizując sobie wyjazd wcześnie rano z Mińska, możemy zwiedzić Nieśwież wraz z pałacem oraz Zamek Mir z tamtejszą miejscowością i zabytkami, które się tam znajdują. Cała wyprawa powinna nam zająć maksymalnie 5-6 godzin.

Bilety kupimy na stronie przewoźnika pod linkiem tutaj.

Za bilet z Mińska do Nieświeża w 2017 roku zapłaciłem 6BYN (12PLN).


Galeria

Galeria


Mir

Mir jest osiedlem typu miejskiego położonym w niedalekim sąsiedztwie zamku. W 1579r. Mikołaj Krzysztof Radziwiłł nadał mu prawa miejskie . Do osiedla od strony zamku dojdziemy spacerem w 10 minut.

Jak na tak małą miejscowość jest tam sporo zabytków. Pierwszym z nichj będzie kaplica mauzoleum rodu Światopełk-Mirskich. Następnie gotycko-renesansowy Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa ufundowany przez ród Radziwiłłów, zbudowany w latach 1599-1605. Nieopodal kościoła znajduje się Cerkiew unicka bazylianów z 1700r. ufundowana przez kanclerza litewskiego ks. Karola Stanisława Radziwiłła.

W centrum Mira (Plac 17 Września) znajduje się ponadstuletnie targowisko. Wokół targowiska ciągnie się szereg jednopiętrowych, zgrabnych kamieniczek. W jednej z nich ulokowany jest dworzec autobusowy.

Prócz tego na terenie osiedla znajduje się wiele zabytków kultury żydowskiej. Należą do nich jesziwa czyli szkoła rabinacka założona w 1815r., która działała do 1939r. Stanowiła renomowane międzynarodowe centrum kultury żydowskiej, kształcąc równocześnie do 250 uczniów.

Widok na Mir od strony zamku
Widok na Mir od strony zamku
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa oraz dawna biskupia – obecnie restauracja
Dawna biskupia – obecnie restauracja

Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!