Barcelona
Historia
Barcelona znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Początki miasta sięgają czasów rzymskich, kiedy to Barcelona w III w. p.n.e. jako kolonia rzymska, rozwinęła się jako jedna z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego.
Pierwsze ruiny znalezione na terenie Barcelony pochodzą z 5000 r. p.n.e. Tak więc przed Rzymianami był tu ktoś jeszcze.
Dziś jest to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii z 1.6mln liczbą mieszkańców, jest zarazem stolicą prowincji autonomicznej Katalonii. Barcelona jest wiodącym na świecie turystycznym, gospodarczym, targowo-wystawienniczym i kulturalno-sportowym miejscem, stając się tym samym metropolią o globalnym znaczeniu. Barcelona posiada także jeden z największych portów morskich w Europie oraz międzynarodowe lotnisko El-Prat (BCN), które posiada siatkę połączeń praktycznie z całym światem.
Zwiedzanie miasta
W Barcelonie akurat byłem przejazdem i nie miałem za wiele czasu na zwiedzanie całego miasta. Ledwie niecałe dwa dni to mało aby poznać uroki tego miasta. Może kiedyś wybiorę się na dłuższy rekonesans po tym mieście.
Najważniejszy zabytek do odwiedzenia w Barcelonie to…Sagrada Familia. Secesyjny kościół, dzieło Gaudiego, który ma status bazyliki miejskiej jest ciągle budowany od 1882 roku. Czyli łatwo policzyć, że budowa kościoła od momentu wmurowania kamienia węgielnego trwa już 140 lat.
Kolejne zabytki warte zobaczenia to Casa Batlo. Przepiękny budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów w kształcie czaszek), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany). Dach przypomina smoka co nawiązuje być może do legendy o św. Jerzym i smoku. Oczywiście jest to dzieło Gaudiego. Budynek znajduje się przy Passeig de Gràcia 43.
Kolejny budynek, który warto zobaczyć to Casa Mila. Budowla powstała w latach 1906-1910. Znajduje się na rogu ulic Passeig de Grácia i Provença, w środkowej części miasta.
Zaprojektował go i wykonał Gaudi dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Budynek wykorzystany była nawet w filmie „Vicky Cristina Barcelona” w reżyserii Woody Allena.
Kolejnym budynkiem, który miałem okazję podziwiać to Palau de Mar. Budynek powstał w 1881 roku i zaczął pełnić funkcję jako Główny Magazyn Portowy dla towarów, które dotarły do Barcelony drogą morską.
W 1992 roku z okazji Letniej Olimpiady, budynek został odnowiony. Dobudowano taras, który stał się wielkim hitem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów ze względu na wspaniałe widoki na port, morze oraz zamek Montjuic.
Dziś w dawnym magazynie portowym mieszczą się: Muzeum Historii Katalonii, Centrum Historii Współczesnej i Kataloński Departament Opieki Społecznej a także liczne restauracje i kawiarnie.
Będąc w Hiszpanii nie byłbym sobą gdybym nie zrobił zdjęcia areny byków. Takowa także istnieje w Barcelonie. Mowa tu o La Monumental (nazwa katalońska). Znajduje się u zbiegu Gran Via i Carrer Marina.
Arena powstała w 1914 roku pod nazwą Plaza de El Sport i wkrótce została rozbudowana i otrzymała obecną nazwę w 1916 roku. Była to ostatnia komercyjna arena, gdzie odbywały się walki byków. W 2011 roku zostały zakazane. Od lipca 2020 r. nie odbyły się żadne dalsze walki byków. Obecnie arena użytkowana jest na wydarzenia kulturalne. Jest to jedna z większych aren publicznych w Barcelonie mogąca mieścić do 25000 ludzi.
Będąc w Barcelonie nie należy zapomnieć o słynnej ulicy La Rambla. Prowadzi ona do samego centrum miasta. Znajduje się tam słynny bazar miejski La Boqueria. To tam można zobaczyć rzeźbę z brązu artysty Fernando Botero czy słynnego kota: El Gato de Botero. To również przy tej ulicy znajduje się światowej sławy, otwarty w 1847 roku teatro-opera Gran Teatre del Liceu. To również tam znajduje się majestatyczny pomnik Kolumba.
Warto także udać się do kompleksu ogrodów Parc Guell. Znajduje się przy ulicy Olot, w północno-centralnej części miasta. Projektantem był oczywiście Antoni Gaudi. Park ma 20ha. Nigdy nie został ukończony przez Gaudiego. Na park składa się 5 budynków: dwa pawilony po dwóch stronach głównego wejścia oraz trzy inne w samym parku. W jednym z nich od roku 1906 mieszkał sam Gaudí. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski. W budynku gdzie mieszkał Gaudi znajduje się obecnie muzeum architekta. Niestety park jest bardzo oblegany przez turystów, szczególnie z Azji.
Bilety wejścia do parku kosztują 10€. Można je kupić na stronie parku. Bilet nie obowiązuje do Muzeum Gaudiego.
Od 1984 roku Parc Guell znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Dojazd
Do Barcelony udałem się z Walencji autobusem linii Alsa Bus. Wyjazd był o godz. 00:15. W Barcelonie byłem już o 6:00. Autobus powrotny do Walencji był o godzinie 22:00 następnego dnia. Po 4 godzinach jazdy byłem na miejscu. Za całą podróż zapłaciłem 11.40€. 1 dzień i 16 godzin na zwiedzanie Barcelony to wystarczająco jak dla mnie.
Z Polski do BCN dostaniemy się z WAW, GDN, KTW i KRK dzięki linii WizzAir. Z przesiadką dolecimy także z Poznania dzięki liniom Ryanair czy Lufthansa.
Galeria
Barcelona
Barcelona – Parc Guell