Bez kategorii

Baku


Wstęp

Do Baku, stolicy Azerbejdżanu udałem się pod wpływem reklam w telewizji hiszpańskiej.

Swojego czasu sponsorem mojej ulubionej drużyny hiszpańskiej, Atletico Madrid został Azerbejdżan, co okazało się spektakularnym sukcesem.

„Kraina Ognia” jak mawia się o Azerbejdżanie – kraju bogatym w ropę i gaz, cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, gdy ludzie Diego Simeone maszerowali naprzód i w górę.

Tak więc wypadało odwiedzić ten kraj i zobaczyć, kim jest sponsor Atletico Madrid. Tym bardziej, że bogactwo tego kraju budowali Polacy.

Należy tu wymienić m. in. Józefa Płoszko, który przez większą część życia związany był z Baku, gdzie pracował jako architekt dzielnicowy. Pałac Ismaila to jego dzieło.

Z jego dzieł należy wymienić: domy mieszkalne, gmachy użyteczności publicznej i budowle sakralne, wzniesione w całej gamie stylów – od klasycznego, poprzez wysokiej klasy wenecki i francuski gotyk aż po secesję, która na początku XX wieku była kierunkiem najmodniejszym.

Kolejny Polak, o którym warto wspomnieć to Józef Gosławski oraz Kazimierz Skórewicz i Eugeniusz Skibiński. Cała trójka była wybitnymi architektami.

Prócz tego należy wspomnieć o Polakach, którzy zajmowali się wydobyciem ropy. Na początku -dwudziestego wieku Azerbejdżan dostarczał połowy światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Polacy w Azerbejdżanie na początku XX wieku należeli do elity intelektualnej. Nazwiska takie jak Witold Zglenicki, Paweł Potocki czy Tadeusz Wyganowski, to ważne postaci historii wydobycia ropy w Azerbejdżanie. 


Historia
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!