Brad (Barad)Wstęp

Do Syrii wybrałem się z grupą znajomych z Antiochii na zwiedzenie zabytków chrześcijaństwa. Jak nas poinformował kierowca, do małej wioski, leżącej ok. 40km od Aleppo wybudowano asfaltową szosę aby turyści mogli szybko i bezpiecznie dotrzeć do atrakcji turystycznych.


Historia

Brad w okresie Bizancjum było stolicą Gór Szymona. Było wielkim miastem i rozciągało się na wielkim obszarze. Obecnie jest martwym miastem. Wpisane na listę UNESCO. Do dziś można podziwiać ruiny czterech kościołów, zespół klasztorny położony na wzgórzu. Prócz tego znajduje się tam wielka publiczna łaźnia, meczet, fragmenty pięciu magazynów, monaster, fragmenty prywatnych rezydencji, kamienne portale oraz ulica handlowa.

Niestety w 2018 roku wojska tureckie zbombardowały Brad. Kilka ważnych obiektów zostało uszkodzonych lub zniszczonych m.in Katedra znana jako kościół Julianosa, która powstała w latach 399-402 n.e oraz grobowiec św. Marona.


Dojazd

Do Brad w Syrii dostałem się z Antiochi w Turcji transportem prywatnym z przewodnikiem. Nie było innego sposobu aby odwiedzić to miejsce, gdzie znajduje się martwe miasto Brad wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Galeria

error: Treść jest chroniona !!