Yanar Dag


Historia

Yanar Dag to płonące wzgórza leżące na Półwyspie Apszerońskim. Wzgórze to znajduje się ok. 16km na północny-wschód od Baku. Niezależnie od pogody płonący ogień zawsze można oglądać na skałach. Nie ważne czy świeci słońce, czy pada deszcz lub śnieg, ogień płonie zawsze, dostarczając niezwykłych wrażeń estetycznych. To, że ogień ciągle płonie spowodowane to jest tym, że tuż pod powierzchnią ziemi znajdują się duże pokłady gaz oraz ropy. Wydobywające się w ten sposób przez szczeliny w piaskowcu etan i propan ulegają samozapłonowi, tworzą fantastyczne płomienie rozprzestrzeniające się na zboczach całego wzgórza. Takich miejsc w XIX wieku nie tylko na Półwyspie Apszerońskim, ale i w całym Azerbejdżanie było znacznie więcej. Jednak wskutek rozwoju przemysłu naftowego w Azerbejdżanie zaczęły one znikać. Yanar Dag odwiedził kiedyś podróżnik Marco Polo, który nie znajdując wytłumaczenia dla tego zjawiska, określił to, co widział jako „płomienie znikąd”.

Płonące wzgórze było celem pielgrzymek czcicieli ognia – zoroastrian, którzy przybywali w to miejsce z Iranu i Indii, rzadziej robią to w dzisiejszych czasach.

Podobno krążą plotki, że w Yanar Dag także pokłady ropy i gazu są na wyczerpaniu i ogień dla turystów puszczany jest przez odpowiednie rurki.


Dojazd

Do Yanar Dag dojedziemy z Baku autobusem nr. 147, który odjeżdża spod stacji metra Azadliq. Autobus kursuje od 6 do 24. Do przejechania jest 15km. Autobus zatrzymuje się na końcowym przystanku o nazwie: Zapovednik „Yanardag”. Do Yanar Dag jedzie także autobus nr. 217 z Baku. Odjeżdża spod stacji metra Məşədi Əzizbəyov (Koroghlu) lecz autobus ten kursuje tylko do godziny 19:00. Ja osobiście udałem się w to miejsce samochodem gdyż mój hotel udostępnił mi kierowcę z autem na zwiedzanie Azerbejdżanu.

Za wstęp na teren Yanar Dag trzeba było zapłacić 2 AZN czyli ok. 4PLN. Cena na 2017 rok.


Galeria
Yanar Dag wita nas
Płomienie ognia wydobywające się spod piaskowca


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!