Shuvelan


Parę informacji praktycznych

W miejscowości Shuvelan znajduje się grobowiec, w którym pochowany jest Mir Movsum Agha.

Parę słów o jegomościu. Mir Movsum Agha żył w latach 1883-1950 i był osobą niepełnosprawną. Uważany był za mieszkańców zarówno Baku jak i okolicznych wiosek za osobę, która miała nadprzyrodzone moce.

Będąc w Baku w marcu 2017 roku w Azerbejdżanie miałem okazję spotkać inną osobę, którego także nazywają Mirem. Opowiedział mi, że tytuł Mir to taki odpowiednik chrześcijańskiego Jezusa. Zrobiłem sobie z nim parę zdjęć. Zawsze dobrze mieć zdjęcie z Jezusem. I to tyle jeśli chodzi o Miry 🙂

W Shuvelan znajduje się zarówno grobowiec jak i meczet. Świątynia bardzo często odwiedzana jest przez Azerów jak i przez samą parę prezydencką: Ilham Aliyev i Pierwszą Damę Mehriban Aliyeva. Grobowiec składa się z dwóch poziomów. Na dole mogą przebywać tylko mężczyźni. Na górę wchodzą kobiety i osoby innej wiary. Do meczetu może wejść każdy po uprzednim zdjęciu obuwia. Światynia zbudowana jest z niebieskiej majoliki czyli niebieskiego fajansu.

Odwiedziłem meczet. Wnętrze świątyni jest bardzo bogate. Bogato zdobione i pełne przepychu. Osobom będącym w Baku polecam się tam udać na wycieczkę. Moich drogich butów mi nie ukradli więc spokojnie można zwiedzać.


Dojazd

Gdzie jest Shuvelan i jak tam dojechać?

Miejscowość Shuvelan oddalona jest ok. 44 km od Baku w kierunku północno – wschodnim i ok. 17 km w kierunku południowo – wschodnim od lotniska.

Dojazd do miejscowości Shuvelan zapewniają trzy autobusy:

  • nr. 112 (odjazd spod Meczetu Ali Aiagi), od 6:00 do 22:30
  • nr. 136 (odjazd spod stacji metra Koroglu), od 6:00 do 24:00
  • nr. 146 (odjazd z Baku Expo Center przy Heydər Əliyev prospekti), jw.

Do miejscowości można dojechać także taksówką ale niestety nie znam ceny za kurs na trasie Baku – Shuvelan.


Galeria

Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!